Najlepsze echosondy dla wędkarza – przegląd produktów Garmin

Kiedy myślimy o zakupie echosondy od razu zwracamy uwagę na ogromną liczbę dostępnych na rynku modeli. Początkującym użytkownikom ciężko jest się odnaleźć w ogromie informacji podawanych przez producentów. W tym wpisie przedstawimy najważniejsze różnice pomiędzy seriami i modelami echosond Garmin, tak aby możliwie szybko każdy zainteresowany zakupem dokonał właściwego wyboru.

Wszystkie echosondy amerykańskiego producenta zostały podzielone na trzy serie. W kolejności od najprostszych do najbardziej zaawansowanych są to: STRIKER, ECHOMAP oraz GPSMAP.

Seria Garmin STRIKER Plus

Zacznijmy od najpopularniejszej i najchętniej wybieranej serii wśród wędkarzy w Polsce – serii Garmin STRIKER Plus. STRIKERy posiadają wszystkie niezbędne funkcje dla każdego wędkarza. Są one dużo lepiej wyposażone od konkurencyjnych echosond. W standardzie otrzymujemy odbiornik GPS, który podaje dane o prędkości, położeniu oraz pozwala zapisać punkty (współrzędne). Dzięki nim możemy oznaczyć np. swoje ulubione miejsca na jeziorze czy mielizny. GPS zapisuje także ślad, przez co możemy łatwo wrócić do miejsca z którego wypłynęliśmy. Garmin udostępnił dla wszystkich STRIKERów Plus w standardzie funkcję QuickDraw Contours, która automatycznie rysuje na ekranie nakładkę z głębokościami (batymetrią). Pozwala ona stworzyć mapę głębokościową naszego akwenu. Seria STRIKER Plus jest także wyposażona w wiele innych dodatkowych możliwości przydatnych dla wędkarzy jak na przykład automatyczne wyświetlanie symboli ryb (przydatne dla osób rozpoczynających przygodę z echosondą), widok typu Flasher (przydatny np. do łowienia pod lodem) czy alarm informujący nas, gdy głębokość pod łodzią spadnie poniżej określonego poziomu.

Garmin STRIKER Plus 5cv

STRIKERy są oferowane w wersjach o wielkości ekranu: 4,3 cala, 5 cali, 7 cali oraz 9 cali. Modele z najmniejszym 4,3 calowym ekranem występują w dwóch wersjach: STRIKER PLUS 4 oraz STRIKER PLUS 4cv. Pierwszy jest wyposażony w dwuwiązkowy przetwornik 77/200kHz, dzięki któremu otrzymujemy widok tradycyjny. Ten widok sonaru pozwala łatwo rozpoznać ryby, gdyż przepływając przez wiązkę o kształcie stożka tworzą one na ekranie charakterystyczne łuki. Dodatkowo wiązki 77/200kHz zapewniają najszerszy możliwy kąt widzenia w widoku tradycyjnym, dzięki czemu taki przetwornik to najlepszy wybór dla wędkarzy śródlądowych.

Model STRIKER Plus 4cv to bliźniak STRIKERa Plus 4 jednak posiada on już wbudowany sonar pozwalający obsługiwać oprócz widoku tradycyjnego także widok o wyższej rozdzielczości, nazywany ClearVu. Jeśli zakupimy echosondę w wersji z przetwornikiem o otrzymamy model GT20-TM, który oprócz widoku tradycyjnego z wiązkami 77/200kHz zapewni także obraz  ClearVu, dzięki któremu obraz zyska większą szczegółowość. Poniżej zdjęcie prezentujące tą samą sytuację na dwóch widokach: tradycyjnym oraz ClearVu. Widok ClearVu zapewnia wyższą szczegółowość, dzięki czemu łatwiej rozpoznać kształty.

Widok tradycyjny (po lewej) oraz ClearVu z przetwornika GT20-TM

Kolejny model STRIKER Plus 5cv został wyposażony w 5 calowy ekran. Dzięki niemu możemy otrzymać aż 3 różne widoki jednocześnie. Daje to większą kontrolę nad sytuacją gdy chcemy np. jednocześnie korzystać z mapy oraz dwóch widoków sonaru.

STRIKER Plus 7cv ma już 7 calowy ekran. Podobnie jak modele 4cv oraz 5cv można go zakupić w zestawie z przetwornikiem GT20-TM. Posiada on jedną funkcję więcej od swoich mniejszych braci: moduł Wi-Fi. Dzięki niemu możemy połączyć echosondę ze smartfonem z zainstalowaną aplikacją Garmin ActiveCaptain. Połączenie ze smartfonem umożliwia pokazywanie się na echosondzie powiadomień z telefonu. Dzięki temu otrzymamy informację np. o przychodzących połączeniach, SMSach czy mailach na ekranie echosondy. Połączenie ze smartfonem pozwala także na przesyłanie aktualizacji oprogramowania. Ostatnią ważną funkcją współpracy z aplikacją ActiveCaptain jest możliwość przesyłania w dwie strony danych QuickDraw Contours. Zebrane przez nas dane są przechowywane na urządzeniu (szacunkowo jest to aż 1500 godzin danych). Można je jednak przesłać do naszego konta w aplikacji ActiveCaptain, dzięki czemu mamy ich kopię zapasową oraz jeśli chcemy możemy się nimi podzielić z całą społecznością użytkowników.

STRIKER Plus 7sv to bliźniaczy model do 7cv, jednak wyposażony w sonar obsługujący widok na boki SideVu, stąd skrót „sv”. Echosondę można zakupić w zestawie z przetwornikiem GT52HW-TM. Jest to więc inny przetwornik niż GT20-TM dodawany do urządzeń „cv”. GT52HW-TM daje bowiem, oprócz widoku tradycyjnego oraz ClearVu, dodatkowy widok na boki. Ekran dzieli się na prawą i lewą stronę prezentując sytuację po obydwu stronach burty. Ten dodatkowy widok ma jedną dużą zaletę – kąt padania wiązki aż 86 stopni, dzięki czemu płynąc rzeką jesteśmy w stanie objąć całe jej koryto.

Szerokość wiązki SideVu oraz jej obrazowanie na ekranie echosondy

Trzeba mieć jednak świadomość, że widok ten nie zawsze będzie najlepszy do odnajdywania wszystkich gatunków ryb. Z racji tego, że sonar obrazuje sytuację aż z 86 stopni wiązki elementy na nim wyświetlane będą zazwyczaj małych rozmiarów. Obraz SideVu świetnie sprawdzi się, gdy chcemy zobaczyć przedmioty leżące na dnie, na które moglibyśmy nie natrafić płynąc „jedynie” z widokiem tradycyjnym czy ClearVu. Widok SideVu, pięknie obrazuje różne rzeczy znajdujące się w toni, gdy napłyniemy na nie pod odpowiednim kątem. W internecie można znaleźć obrazy prezentujące zatopione mosty czy samochody.

Ostatnim modelem zamykającym serię to STRIKER PLUS 9sv z 9 calowym ekranem. Jedyną różnicą względem 7sv jest wielkość ekranu. Wszystkie funkcje oraz przetwornik w zestawie – GT52HW-TM są te same. Dodajmy od razu, że jest to zasadą dla urządzeń STRIKER oraz ECHOMAP, że jeśli decydujemy się na zestaw z przetwornikiem to urządzenia z widokiem ClearVu, oznaczane „cv”, posiadają w zestawie przetwornik GT20-TM. Natomiast urządzenia obsługujące widok SideVu, oznaczane „sv” posiadają w zestawie przetwornik GT52HW-TM.

Seria Garmin ECHOMAP Plus

Seria ECHOMAP Plus występuję w różnych wersjach wielkości ekranu od 4,3 cala poprzez 6 i 7 aż do 9 cali. To co łączy wszystkie modele w odróżnieniu od modeli STRIKER to obsługa map nawigacyjnych Garmin BlueChart g3. Mapy szczegółowe należy dokupić osobno wybierając potrzebny nam zasięg mapy. Najpopularniejsze mapy w najniższych cenach znajdują się pod tym linkiem. Urządzenia obsługują mapy poprzez slot na karty micro SD. Dzięki niemu możemy także łatwo przenosić do komputera zapisane podczas pływania punkty, ślady czy zapisy z sonaru. Wszystkie te dane można oglądać w darmowym programie Garmin HomePort. Dodatkowo modele od 62cv i wyższe są wyposażone w funkcje żeglarskie (SailAssist) oraz obsługę sieci NMEA 2000, o czym szerszej piszę niżej. Z kolei modele 7 i 9 calowe są wyposażone w specjalne gniazdo umożliwiające podłączenie kompatybilnych przetworników multiwiązkowych Garmin Panoptix.

Seria ECHOMAP Plus

Seria rozpoczyna się modelem z ekranem 4,3 cala- ECHOMAP Plus 42cv. Kupując go względem serii STRIKER Plus otrzymamy slot na karty pamięci oraz możliwość obsługi map Garmin BlueChart. Wybierając urządzenie w zestawie z przetwornikiem otrzymamy model Garmin GT20-TM.

W ECHOMAP Plus 62cv oprócz większego 6 calowego ekranu otrzymamy dodatkowo kilka ważnych funkcji. Pierwsza to łączność Wi-Fi zapewniająca dostęp do aplikacji ActiveCaptain, której możliwości opisałem powyżej. Druga z nich to obsługa sieci NMEA 2000. Jest to uniwersalna sieć, pozwalająca podpiąć dodatkowe czujniki, urządzenia i akcesoria komunikujące się w tym protokole. Nie muszą to być urządzenia produkcji firmy Garmin, muszą być natomiast kompatybilne z siecią NMEA 2000. Dzięki tej sieci ECHOMAP wyświetli m. in. dane z autopilota, AIS, wskazania danych silnika czy wskazania czujników (np. płynów). Następną funkcją, którą docenią żeglarze jest SailAssist. Zawierają się w niej na przykład: naprowadzania na linię startów w trakcie regat, kąt, prędkość i kierunek wiatru rzeczywistego i pozornego (dostępne przy podłączonym czujniku wiatru).

Kolejne modele to urządzenia ECHOMAP Plus 72cv oraz 72sv z ekranem 7 cali. Co ciekawe, te modele posiadają już ekran dotykowy wspierany dodatkowo kilkoma klawiszami umieszczonymi z prawej strony obudowy. Podobnie jak w STRIKERach Plus 7cv i 7sv, model oznaczony jako „sv” ma możliwość obsługi widoku bocznego SideVu. Jeśli wybierzemy zestaw z przetwornikiem, to w modelu 72cv otrzymamy przetwornik GT20-TM, a w modelu 72sv GT52HW-TM. Poza sonarem obsługującym widok SideVu funkcje tych modeli będą jednakowe. Modele 72cv i 72sv mają wszystkie funkcje 62cv, a dodatkowo są wyposażone w specjalne gniazdo sieci morskiej pozwalające podłączyć zgodne przetworniki Garmin Panoptix. Jest to rodzina produktów, które potrafią pokazywać obraz na żywo (do przodu lub w dół). Panoptix to pierwsza i najbardziej zaawansowana seria przetworników przeznaczona do użytku „amatorskiego”, wcześniej przetworniki multiwiązkowe były dostępne jedynie dla sektora profesjonalnego (wojsko, firmy badawcze i wydobywcze).

ECHOMAP Plus 92sv kończy rodzinę produktów ECHOMAP. Posiada on 9 calowy ekran dotykowy oraz przyciski. Od mniejszego modelu 72sv różni go jedynie wielkość ekranu. Zestaw z przetwornikiem będzie zawierał model GT52HW-TM wyposażony oczywiście w widok na boki SideVu.

Seria Garmin GPSMAP

To najwyższe modele od amerykańskiego Producenta. Serię tę można traktować nie tylko jako echosondy, ale jako morskie plotery nawigacyjne. Ich możliwości wykorzystamy w pełni podczas żeglugi morskiej. Nic jednak nie przeszkadza używać tych modeli wyłącznie na wodach śródlądowych. Pierwszą ważną różnicą jest to, że modele GPSMAP możemy zakupić bez wbudowanego sonaru. Oznacza to, że takie modele nie są wyposażone w gniazda do podpięcia przetworników. Przykładowo będzie to model „GPSMAP 722”. Jednak ten sam model, podobnie jak i wszystkie inne z rodziny GPSMAP, ma także swojego bliźniaka o oznaczeniu „GPSMAP 722xs”. Ostanie dwie literki „xs” wskazują na wyposażenie plotera w sonar i możliwość podłączenia przetwornika. Dodatkowo modele z większymi ekranami 10 i 12 cali mają oznaczenie „xsv”. Różnica jest podobna jak między modelami „cv” i „sv”. Modele „xs” umożliwiają podpięcie wyłącznie przetworników wyposażonych w widoki tradycyjne oraz ClearVu. Z kolei modele „xsv” pozwalają także podłączyć przetworniki wyposażone w widok SideVu.

Seria GPSMAP

Modele Garmin GPSMAP w porównaniu do niższych serii posiadają:

  • 10Hz odbiornik GPS zapewniający odświeżanie pozycji 10 razy na sekundę,
  • gniazdo sieci morskiej umożliwiającej podpięcie radaru, zgodnych przetworników Panoptix, a także wymianę danych między 2 urządzeniami GPSMAP,
  • 2 sloty na karty pamięci,
  • możliwość oglądania i sterowania ploterem z ekranu smartfona/tabletu poprzez Wi-Fi z aplikacją Garmin ActiveCaptain (funkcja Garmin Helm),
  • ANT+ pozwalający na łączność z zegarkami Quatix, wyświetlaczem Nautix oraz bezprzewodowymi czujnikami wiatru,
  • możliwość dokupienia pilota bezprzewodowego,
  • możliwość podłączenia kamer – bezprzewodowych lub przewodowych (złącze BNC),
  • moc transmisji sonaru 1kW (dotyczy modeli wyposażonych w sonar).

Seria GPSMAP dzieli się obecnie na dwie podgrupy. Pierwsza zawiera modele: GPSMAP 722xs, 922xs, 1022xsv oraz 1222xsv. Jak już wspomniałem  modele te można zakupić także w wersji bez sonaru i traktować wyłącznie jako plotery nawigacyjne. Modele te mają kolejno ekrany o wielkości: 7, 9, 10 oraz 12 cali. Modele 7 i 9 calowe są dotykowe, model 10 calowy jest klawiszowy, natomiast model 12 calowy może być klawiszowy lub dotykowy (oznaczenie Touch).

GPSMAP 722xs, 922xs to modele posiadające wszystkie funkcje wymienione powyżej i odpowiednio ekrany dotykowe 7 i 9 cali. Mogą występować w wersji bez sonaru: GPSMAP 722 oraz 922 oraz w wersji z sonarem jako GPSMAP 722xs oraz 922xs. Seria GPSMAP nigdy nie występuje w zestawach z przetwornikami, stąd odpowiedni przetwornik musimy dobrać osobno.

Modele z ekranami 10 i 12 calowymi to GPSMAP 1022(xsv) oraz 1222(xsv). Posiadają one już sonar obsługujący widok SideVu. Dodatkowo mają dwa porty Garmine Marine Network. Możemy podpiąć do nich albo inne urządzenie GPSMAP, radar lub Panoptixa. Model GPSMAP 1222xsv Touch jest dodatkowo wyposażony w złącze HDMI, co pozwala podłączyć zewnętrzny monitor.

Drugą podgrupą urządzeń GPSMAP są modele: GPSMAP 8410xsv, 8412xsv, 8416xsv. Posiadają one ekrany dotykowe o wielkości od 10 do 16 cali z matrycami IPS Full HD. Urządzenie mają także po dwa gniazda Garmin Marine Network, a także port HDMI. Plotery w wersji z sonarami (wersje „xsv”) zostały wyposażone w dwa złącza na przetworniki (8 oraz 12 pinów) oraz w dedykowane złącze pozwalające podpiąć przetwornik Panoptix LVS12. Ten nowy produkt z rodziny Panoptix oferuje wyświetlanie obrazu w trybie rzeczywistym o szerokości wiązki 30 stopni w dół lub do przodu.

Widok z Panoptix LVS12 na ekranie GPSMAP

Wszystkie opisane w artykule urządzenia są w stałej ofercie sklepu TRIGAR.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *