Garmin GPSMap 86, czyli podręczna nawigacja dla żeglarzy

Garmin GPSMap 86 to najnowsza seria ręcznych urządzeń nawigacyjnych w ofercie amerykańskiego lidera rynku GPS. Seria została podzielona na dwa modele, które rozróżnia dostępność komunikatora satelitarnego. Nowe modele stanowią bezpośrednią kontynuację produktów z oznaczeniem „78” w nazwie i zostały zaprojektowane z myślą o wykorzystaniu na wodzie.

Warianty serii Garmin GPSMap 86

Garmin zaprezentował dwa modele.  Czarno-czerwony GPSMap 86i posiada funkcję komunikatora satelitarnego znaną z serii urządzeń inReach. Natomiast model czarno-biały, który został oznaczony jako GPSMap 86s nie posiada tej opcji. Przypominamy, że aby móc skorzystać z opcji wysyłania smsów, udostępniania własnej pozycji czy wzywania pomocy (SOS) należy wykupić odpowiedni pakiet. Oba modele posiadają ekran o przekątnej trzech cali oraz zewnętrzną antenę. Do obsługi wykorzystamy klawisze umieszczone w dolnej części. Choć nowa seria stanowi kontynuację dla linii GPSMap 78 (klawisze nad ekranem, brak zewnętrznej anteny, ekran o przekątnej 2,6″)  to wizualnie zdecydowanie bardziej przypomina model Garmin GPSMap 66i.

Garmin GPSMap 86i
Garmin GPSMap 86 po lewej i GPSMap 86s po prawej
Cechy szczególne serii GPSMap 86

Kluczową cechą wyróżniającą serię GPSMap 86 na tle pozostałych ręcznych nawigacji marki Garmin stanowi jej wodoodporna i niezatapialna konstrukcja. W praktyce oznacza to, że urządzenie po wpadnięciu do wody będzie się unosiło na jej powierzchni. Jest to bardzo ważna cecha, którą z pewnością docenią fani żeglarstwa, wędkowania czy spływów kajakowych. Poza tym, oba urządzenia są zgodne z najnowszym standardem map morskich Garmin BlueChart 3. Oprócz komercyjnych map morskich GPSMap 86i/86s współpracuje z darmowymi mapami w formacie OSM. Instrukcję instalacji mapy dowolnego kraju przedstawiliśmy w tym artykule. Jak na ręczny GPS dla żeglarza przystało nie mogło zabraknąć funkcji stricte morskich. GPSMap 86 posiada regulowany filtr GPS, który wyrównuje wskazania prędkości i kursu na falach oraz jest zgodny z wybranymi produktami morskimi marki FUSION.

Współpraca ze smartfonem

Garmin GPSMap 86i/86s można bezprzewodowo połączyć ze zgodnym telefonem. Dzięki temu w trakcie żeglowania czy spływu, smartfon może pozostać w bezpiecznym miejscu. Wszystkie powiadomienia czy informacje o połączeniach zostaną wyświetlone na czytelnym w pełnym słońcu ekranie 86-óstki. Nowa seria jest też kompatybilna z aplikacją Garmin Explore, która ułatwia zarządzanie i planowanie tras.

Cena i premiara w Polsce

Wariant bez komunikatora satelitarnego (GPSMap 86s) kosztuje 1749zł. Z kolei za model GPSMap 86i został wyceniony na kwotę 2599zł. Premiera w Polsce została zaplanowana na trzeci kwartał 2019 roku. Pełną specyfikację techniczną nowych ręczniaków znajdziecie na www.trigar.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *