Garmin GPSMap 86, czyli podręczna nawigacja dla żeglarzy

Garmin GPSMap 86 to najnowsza seria ręcznych urządzeń nawigacyjnych w ofercie amerykańskiego lidera rynku GPS. Seria została podzielona na dwa modele, które rozróżnia dostępność komunikatora satelitarnego. Nowe modele stanowią bezpośrednią kontynuację produktów z oznaczeniem „78” w nazwie i zostały zaprojektowane z myślą o wykorzystaniu na wodzie.

Warianty serii Garmin GPSMap 86

Garmin zaprezentował dwa modele.  Czarno-czerwony GPSMap 86i posiada funkcję komunikatora satelitarnego znaną z serii urządzeń inReach. Natomiast model czarno-biały, który został oznaczony jako GPSMap 86s nie posiada tej opcji. Przypominamy, że aby móc skorzystać z opcji wysyłania smsów, udostępniania własnej pozycji czy wzywania pomocy (SOS) należy wykupić odpowiedni pakiet. Oba modele posiadają ekran o przekątnej trzech cali oraz zewnętrzną antenę. Do obsługi wykorzystamy klawisze umieszczone w dolnej części. Choć nowa seria stanowi kontynuację dla linii GPSMap 78 (klawisze nad ekranem, brak zewnętrznej anteny, ekran o przekątnej 2,6″)  to wizualnie zdecydowanie bardziej przypomina model Garmin GPSMap 66i.

Garmin GPSMap 86i
Garmin GPSMap 86 po lewej i GPSMap 86s po prawej
Cechy szczególne serii GPSMap 86

Kluczową cechą wyróżniającą serię GPSMap 86 na tle pozostałych ręcznych nawigacji marki Garmin stanowi jej wodoodporna i niezatapialna konstrukcja. W praktyce oznacza to, że urządzenie po wpadnięciu do wody będzie się unosiło na jej powierzchni. Jest to bardzo ważna cecha, którą z pewnością docenią fani żeglarstwa, wędkowania czy spływów kajakowych. Poza tym, oba urządzenia są zgodne z najnowszym standardem map morskich Garmin BlueChart 3. Oprócz komercyjnych map morskich GPSMap 86i/86s współpracuje z darmowymi mapami w formacie OSM. Instrukcję instalacji mapy dowolnego kraju przedstawiliśmy w tym artykule. Jak na ręczny GPS dla żeglarza przystało nie mogło zabraknąć funkcji stricte morskich. GPSMap 86 posiada regulowany filtr GPS, który wyrównuje wskazania prędkości i kursu na falach oraz jest zgodny z wybranymi produktami morskimi marki FUSION.

Współpraca ze smartfonem

Garmin GPSMap 86i/86s można bezprzewodowo połączyć ze zgodnym telefonem. Dzięki temu w trakcie żeglowania czy spływu, smartfon może pozostać w bezpiecznym miejscu. Wszystkie powiadomienia czy informacje o połączeniach zostaną wyświetlone na czytelnym w pełnym słońcu ekranie 86-óstki. Nowa seria jest też kompatybilna z aplikacją Garmin Explore, która ułatwia zarządzanie i planowanie tras.

Cena i premiara w Polsce

Wariant bez komunikatora satelitarnego (GPSMap 86s) kosztuje 1749zł. Z kolei za model GPSMap 86i został wyceniony na kwotę 2599zł. Premiera w Polsce została zaplanowana na trzeci kwartał 2019 roku. Pełną specyfikację techniczną nowych ręczniaków znajdziecie na www.trigar.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *