Pierwsze włączenie zegarka Garmin Fenix 5/6 – co warto ustawić

W tym artykule opowiem jakimi ustawieniami warto się zainteresować zaraz po pierwszym uruchomieniu zegarka z serii Garmin Fenix 5, Fenix 5 Plus lub Fenix 6. Część ustawień, takie jak płeć, wiek, waga, wzrost itp. wprowadzamy wraz z kreatorem jaki pojawia się przy pierwszym włączeniu urządzenia. Przez resztę ustawień trzeba się przeklikać samodzielnie.

Synchronizacja zegarka z aplikacją mobilną Garmin Connect

Zdecydowanie polecam instalację darmowej aplikacji Garmin Connect Mobile w smartofonie. O tym jakie przynosi ona korzyści pisaliśmy w tym artykule. Szczegółowo procedurę łączenia zegarka Garmin Fenix z aplikacją mobilną GC opisaliśmy tutaj.

Wybór systemu satelitarnego

Na samym wstępie sugerowałbym skupić się na ustawieniach trybu GPS. Zegarki z serii Garmin Fenix 5 i nowsze zostały wyposażone w moduł, który potrafi odbierać sygnał satelitarny z trzech systemów.  Aby uzyskać jak najdokładniejsze pomiary, powinniśmy ustawić zegarek tak, aby korzystał z dwóch systemów satelitarnych (GPS+GLONASS / GPS+GALILEO). Porównanie tych systemów znajdziecie w tym artykule.

Aby dokonać zmiany tych ostawień, należy wejść w ustawienia zegarka > aktywności i aplikacje > wybrać aktywność > wejść w ustawienia danej aktywności (np. ustawienia Bieg). W tym miejscu znajdują się ustawienia trybu GPS.

Garmin Fenix 6 ustawienia GPS

Wybór sposobu zapisu danych

Następną  opcją, którą sugerowałbym uruchomić, to zapis danych co sekundę. Podobnie jak wybór dwóch systemów satelitarnych, tak i zapis co sekundę ma spory wpływ na dokładność pomiarów. Aby tego dokonać, należy wejść w ustawienia zegarka, dalej wybrać zakładkę system i odszukać pozycję o nazwie zapis danych.

Zapis danych Fenix 6

Dostosowanie tarczy zegarka

Tarcza zegarka to główny (startowy) ekran w Fenixie. Wszystkie zegarki posiadają kilka fabrycznie zainstalowanych motywów, które możemy dodatkowo spersonalizować. Poza tym możemy też pobrać dodatkowe tarcze z platformy Garmin Connect IQ lub utworzyć tarczę z własnym zdjęciem w tle. Szczegółową prezentację wszystkich opcji znajdziecie tutaj.

Garmin Fenix 6 tarcza zegarka

Edycja widżetów

Zegarek Garmin Fenix posiada kilkanaście fabrycznie zainstalowanych widżetów. Jednak korzystanie ze wszystkich raczej nie jest sensowne. Dlatego wybieramy tylko te dodatki, które są nam potrzebne. Wchodzimy w ustawienia i wybieramy zakładkę widżety. Tu możemy dodawać, usuwać i zmieniać kolejność widżetów na liście ulubionych.

Dostosowanie menu elementów skrótowych

Menu elementów skrótowych wywołujemy przez przytrzymanie przycisku power (lewy, górny). Jak sama nazwa wskazuje menu to daje nam szybki dostęp do wybranych funkcji zegarka. Dostosowanie można przeprowadzić bezpośrednio z widoku menu lub ponownie przez zakładkę ustawienia. Zobacz instrukcję dostosowywania menu.

Dostosowanie klawiszy skrótów

Poza opisanym wyżej menu skrótów, w zegarkach z serii Garmin Fenix można także przypisać skróty klawiszowe dla wybranych funkcji. O tym jak to zrobić pisaliśmy tutaj.

Skróty klawiszowe Garmin Fenix

Edycja danych wyświetlanych w ramach aktywności

Garmin fabrycznie dla każdej z zainstalowanych w zegarku aktywności utworzył po kilka stron, gdzie w trakcie treningu możemy podejrzeć wybrane parametry. Bez problemu możemy jednak dokonać edycji tych ustawień pod własne preferencje. Szczegółowy poradnik jak to zrobić znajdziecie w tym miejscu.

Synchronizacja z zewnętrznymi czujnikami

Jeżeli posiadamy w zestawie dodatkowe czujniki to teraz jest czas na to by z nimi połączyć zegarek. Ponownie wchodzimy w ustawienia zegarka, po czym wybieramy czujniki i akcesoria. W tym miejscu możemy wybrać opcję dodaj nowy lub wybrać na liście konkretny czujnik. Po wyborze czujnika podążamy za instrukcjami wyświetlanymi na ekranie Fenixa. Dla przykładu, zewnętrzny czujnik tętna musi być zwilżony i założony na klatkę piersiową, a czujniki kadencji oraz prędkości muszą być wprawione w ruch aby mogły się uaktywnić.

Ustawienie opcji treningowych

Zegarki z serii Garmin Fenix posiadają sporo opcji treningowych. Oczywiście nie trzeba z nich odrazu korzystać. Możemy wyjść na trening i ciszyć się aktywnością. Jednak gdy z czasem stwierdzimy, że skoro już mamy tak zaawansowany zegarek i oczekujmy od niego czegoś więcej, to do dyspozycji mamy następujące rozwiązania treningowe:

 • tworzenie alertów treningu (np. progów tętna, tempa, rytmu itp.) – instrukcję tworzenia alertów znajdziesz w tym artykule
 • ustawianie celów treningu (np. wprowadzamy dystans i czas jaki chcemy pokonać, a zegarek sam dostosuje tempo) – instrukcję tworzenia celów znajdziesz tutaj
 • tworzenie treningu interwałowego – instrukcję tworzenia treningu interwałowego znajdziesz tutaj
 • tworzenie własnego treningu w platformie Garmin Connect – własne zaawansowane treningi możesz utworzyć za pośrednictwem aplikacji lub w desktopowej wersji platformy Garmin Connect
 • pobranie gotowych planów treningowych z Garmin Connect
 • utworzenie planu PacePro – ta funkcja jest dostępna tylko w serii Garmin Fenix 6 i umożliwia dostosowanie tempa biegu w zależności od ukształtowania terenu
 • rywalizowanie na segmentach – informację o tym jak korzystać z segmentów Strava w zgodnych zegarkach Garmin znajdziesz w tym artykule
 • wyścig z wcześniejszą aktywnością – rywalizacja z wirtualnym partnerem na wcześniej już pokonanym przez siebie odcinku
 • trening z wirtualnym trenerem Garmin Coach

Garmin Fenix 6

Korzystanie z funkcji nawigacyjnych

Część zegarków z serii Garmin Fenix posiada fabrycznie zainstalowaną w pamięci wewnętrznej mapę rekreacyjną całej Europy. O tym jakie korzyści przynosi mapa w zegarku pisaliśmy tutaj. Zwracamy szczególną uwagę na bardzo sympatyczną funkcję o nazwie kurs trasy powrotnej, która to pozwala planować automatyczne trasy w nieznanej okolicy. Co ważne trasy te są wyliczane na podstawie popularności.

Zajrzyj na FenixWorld

Bez względu na to czy już posiadasz zegarek z serii Garmin Fenix czy zastanawiasz się nad jego zakupem, polecamy stronę fenixworld.pl oraz powiązaną z nią grupę na facebooku. To jedyne miejsce w sieci w 100% poświęcone tematyce zegarów Fenix. Poza tym jak zawsze zapraszamy do salonów firmowych TRIGAR, w których na żywo możesz zapoznać się z wszystkimi modelami zegarków Garmin.

Jeden komentarz do “Pierwsze włączenie zegarka Garmin Fenix 5/6 – co warto ustawić

 • 18 września, 2019 o 01:17
  Bezpośredni odnośnik

  Co najwasznjsze a jest na to zwracane A mało uwagi powinno być to ja poprawnie ustalić strefy tętna i strefy treningowe dla roweru powinno o tym być troszkę więcej informacji w instrukcji .

  Jest wiele szkół i nikt na dobra sprawę nie chce dobrze doradzić jakich stref się trzymać

  Żeby zliczanie które robi zegarek za nas naszych treningów miało sens nasze tętno max oraz strefy tętna i mocy musza być wyznaczone prawidłowo a to nie jest łatwe , – nienpolecam iść docpierwszegonleszego trenera bo oni czesto sami nie wiedza jakntonzrovix tylko pójść so profesjonalisty z tym zrobić badania lab oraz testy terenowe ! Z kimś kto wie jak się tonrobi awf !!! Oraz strefy mocy wyznaczyć dla rowery na trenażerze oraz w terenie i je porównać zrobić średnią z obu i pójść w jedna albo druga stronę ja bym się zbliżał ku wynikowi ftp z tereniu jeśli komuś zależy na wiarygodnych pomiarach z zegarka testy takie robicie co 6-8 tyg by wiedzieć na czym stoicie bo forma beddie się zmieniać albo na lepsze bądź na gorsze dlatego stare strefy / zakresy przestaną obowiązywać i będą powodować duże przekłamania . Garmin trgovnie opisuje i przykłada dużej wagi dlatego na tym się skupcie na początku reszta bajerow w zegarku jest nie istotna !!!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *