Garmin Alpha 100 czy Alpha 50? Wybieramy urządzenie do śledzenia i szkolenia psa.

Zastanawiając się nad wyborem urządzenia do lokalizowania psa w trakcie polowania, akcji poszukiwawczej czy trzymania pieczy nad pupilem często pytacie o urządzenia Garmin Alpha 100 i Garmin Alpha 50. Oba modele cechują się podobną funkcjonalnością, ale jest między nimi kilka kluczowych różnic, które postaramy się przedstawić w tym artykule.

Oba urządzenia mają zbliżone wymiary (są wysokie na około 16 centymetrów, bez anteny), osiągają podobny czas działania baterii, który wynosi do 20 godzin (Alpha 100 na akumulatorze, Alpha 50 na bateriach AA) oraz są odporne na warunki atmosferyczne.

Klawisze kontra ekran dotykowy

Zauważalną na pierwszy rzut oka różnicę między urządzeniami, stanowi sposób ich obsługi. Garmin Alpha 50 jest urządzeniem klawiszowym z ekranem o przekątnej 2,6”. Z kolei setka posiada ekran dotykowy o przekątnej 3”. Odmienne sterowanie urządzeń posiada swoich przeciwników i zwolenników. Klawiszowe lepiej obsługuje się w rękawicach czy w trakcie deszczu, natomiast ekran dotykowy przy gorszej pogodzie należy zablokować, np. na widoku mapy, kompasu bądź innej pożądanej stronie. Dzięki takiemu zabiegowi krople deszczu nie będą nam straszne i dalej komfortowo będziemy mogli korzystać z urządzenia. Garmin Alpha 100 również posiada klawisze, które zostały umieszczone nad ekranem i służą do włączenia oświetlenia obroży czy aktywowania funkcji szkolenia. Dla obroży TT15 są to teletakt, sygnał dźwiękowy i wibracja. Zastosowanie obroży Garmin T5 z Alphą 100 daje możliwość zdalnego włączenia dźwięku czy wibracji, co również pozwala na odwołanie psa.

Garmin Alpha 100
Garmin Alpha 100 – obsługa za pomocą ekranu dotykowego oraz funkcja szkolenia psa przy użyciu obroży TT115/TT15 Mini
Komunikacja radiowa

Komunikacja pomiędzy psem, a urządzeniami ręcznymi zarówno do śledzenia pozycji i wysyłania stymulacji, następuje na zasadzie radiowego przesyłu danych na zastrzeżonej częstotliwości 154,400 MHz (na podstawie pozwolenia wydanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej nr RRL/A/C/0022/2012). Użytkowanie w Polsce sprzętu spoza krajowej dystrybucji jest nielegalne, co więcej, sprzęt sprowadzany ze Stanów jest blokowany. Dlatego tak ważne jest sprawdzone źródło zakupu. Teoretyczny zasięg kontaktu wynosi nawet do 14km, co zachodzi oczywiście w bardzo sprzyjających warunkach, jak brak zalesienia, brak pagórków i innych przeszkód. Praktycznie średni zasięg to kilka kilometrów, a w trudnym terenie może się okazać, że zasięg spadnie do 1-2km. Po straceniu łączności z obrożą w Alphie można poratować się stalową anteną teleskopową bądź magnetyczną, które zwiększają zasięg. Ze względu na swoją nieporęczność wykorzystywane są najczęściej do celów typowo poszukiwawczych. Połączenie po falach radiowych jest ważną informacją dla osób, które chciały by monitorować swojego pupila. W przypadku spaceru może być to przydatne rozwiązanie, gdy na nawigacji można śledzić psa nawet jeśli stracimy go z oczu.

Garmin Alpha 50 – obsługa za pomocą przycisków
Warianty urządzeń Garmin Alpha 100/50

Garmin Alpha 50 występuje w zestawie jedynie z obrożą T5, natomiast Alpha 100 dostępna jest w trzech wersjach:

  • z obrożą Garmin TT15,
  • z obrożą Garmin TT15 mini,
  • z obrożą Garmin T5 mini

Model Alpha 50 można połączyć ze starszą obrożę DC 50, a także  TT15, ale nie skorzystamy wtedy z funkcji szkoleniowych. Oba urządzenia obsługują do 20 psów, z tym że Alpha 100 obsługuje do 20 obiektów. Przez obiekty rozumiemy obroże oraz innych użytkowników Alphy 100. Połączenie dwóch lub więcej odbiorników Alpha 100 jest przydatne przy polowaniu zbiorowym. Alphy 100 potrafią komunikować się poprzez zdefiniowane komunikaty tekstowe oraz „widzą” się nawzajem. Jeśli chodzi o możliwość dodawania innych urządzeń to zarówno 100-ka i 50-ka współpracują z zegarkami Garmin z serii Instinct, Fenix 3, Fenix 5 oraz Fenix 6 i Fenix 7. Istnieje także możliwość pobrania aplikacji na niektóre inne zegarki obsługujące Garmin IQ. Zgodność zegarków można sprawdzić na platformie IQ. Dodatkowo można sparować je z nawigacją samochodową Garmin Drive Track, na której po zbliżeniu Alphy lokalizacje psów zostaną przedstawione na 7” ekranie nawigacji.

Wyświetlanie pozycji psa na ekranie nawigacji lub zgodnym zegarku Garmin
Wybór wielkości obroży

Dla psów wielkości jamników czy terierów zalecane są obroże w wersji mini. Mają one mniejsze gabaryty i wagę, dzięki czemu nie przeszkadzają mniejszym psom. Minusem jest krótszy czas pracy na baterii.  Dla gończego polskiego i podobnej wielkości można śmiało wybrać normalny rozmiar. Paski silikonowe z zatopionym nylonem mają długość 68,5 cm (ewentualny nadmiar paska można odciąć). Szerokość obroży TT15 i T5 wynosi 1″ (2,5 cm), a wariantu TT15 mini 3/4″ (1,9 cm).

Alert położenia psa

Obie Alphy posiadają możliwość ustawienia alertu położenia psa. Można to zrobić wykorzystując mapę, poprzez zaznaczenie skrajnych punktów powierzchni lub przez wyznaczenia promienia liczonego od urządzenia ręcznego. W pierwszym przypadku można ustawić alert wyjścia/wejścia psa do strefy, np. strefa polowania czy niebezpieczna, ruchliwa droga. Dzięki temu niezależnie od tego czy będzie to pożądane wejście, czy nie, będziemy mogli w przypadku Alphy 100 stymulować psa do zawrócenia, gdy wejdzie w zakazaną przestrzeń. Na Alphie 50 dostaniemy jedynie powiadomienie o tym, co jednak też będzie przydatną informacją. Znając zasięg i jego ograniczenia można ustawić promień poruszania się psa na np. 2 km. Sygnał z urządzenia pozwoli zawczasu wyjść w stronę psa, tak aby nie stracić go z zasięgu.

Garmin Alpha jako nawigacja turystyczna

Poza funkcjami związanymi z lokalizowaniem położenia psa, urządzenia z serii Garmin Alpha można także wykorzystać do zupełnie innych celów. Zainstalowana w pamięci wewnętrznej mapa Europy idealnie sprawdzi się w trakcie wycieczek po obcych miastach. Dokupienie opcjonalnego uchwytu rowerowego pozwoli zamocować Alphę na kierownicy i korzystać z niej jako licznika/nawigacji z GPS. W obu urządzeniach możemy także planować trasy, zapisywać koordynaty, nawigować się po wcześniej pokonanej/zaprojektowanej trasie, czy też zmierzyć powierzchnię pola. Ostatnia funkcja może okazać się przydatna dla kół łowieckich, gdy trzeba oszacować powierzchnię szkody. Posiadają zainstalowane mapy Topo Poland Light oraz RecreationalMap Europe przygotowane przez Garmina, w oparciu o najdokładniejsze dane OSM. Garmin Alpha 100 posiada także roczną subskrypcję zdjęć satelitarnych BirdsEye.

Funkcja pomiaru powierzchni pola w urządzeniu Garmin Alpha
Który model wybrać?

Podsumowując, Alpha 50 i Alpha 100 są podobnymi urządzeniami, różniącymi się wielkością ekranu, sterowaniem klawiszami/dotykiem, sposobem zasilania i najważniejszą funkcją, czyli komunikowania się z psem. Dobrze ułożony pies potrafi pracować na stymulacji z obroży, dlatego osoby chcące ułożyć psa czy pracować na stymulacji sięgną po model Garmin Alpha 100. Ten model zawiera w zestawie dodatkowo płócienną torbę na przechowywanie całego zestawu. Niższy model wybiorą osoby, które niekoniecznie potrzebują korzystać ze stymulacji teletaktem, wibracją czy dźwiękiem. Oba urządzenia wraz z opcjonalnymi obrożami i akcesoriami dodatkowymi znajdziecie w sieci salonów firmowych oraz w sklepie internetowym TRIGAR.pl

RÓŻNICE
Garmin Alpha 100Garmin Alpha 50
Przekątna ekranu3”2,6”
Rozdzielczość ekranu240 x 400 pikseli 160 × 240 pikseli 
SterowanieEkran dotykowy, klawisze stymulacjiKlawisze
Wymiary6,4 x 16,5 x 3,8 cm 6,1 × 16,0 × 3,6 cm 
Ilość śledzonych psów20 psów/Alph 10020 psów
BateriaBateria litowo-jonowa (w zestawie) Opcjonalna bateria NiMH lub 2 standardowe baterie AA (do nabycia osobno) 
Waga250g ze standardową anteną i baterią 260,1 g z bateriami 
Torba na wyposażeniuTAKNIE
Współpraca z obrożą DC 50NIETAK
Współpraca z TT15/TT15 miniTAK (teletakt, wibracja, dźwięk)TAK (tylko śledzenie)
Współpraca z T5/T5 miniTAK (dźwięk, wibracja)TAK (tylko śledzenie)
Waypointy/Ulubione/Pozycje40002000

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *