Garmin nie tylko zegarkami stoi. W ofercie firmy znajdziemy również podstawowe monitory aktywności, które pozwolą nam na kontrolowanie dziennego ruchu. Wśród nich znajdziemy urządzenia najbardziej podstawowe bez GPS oraz optycznego pomiaru tętna jak i te, które je posiadają.

Opaska z serii Vivo czy zegarek Forerunner/Fenix?

No właśnie. Zdecydowana większość monitorów aktywności (nie wliczając w to Forerunnerów czy Fenixów, które też posiadają funkcję monitorów aktywności) to opaski. Czym się te urządzenia od siebie różnią? Przede wszsytkim większość zegarków jest bardziej zaawansowanych treningowo. Znajdziemy w nich między innymi większą ilość ekranów na których pokazywane są informacje, więcej informacji o aktualnej aktywności, możliwość spersonalizowania ekranów z danymi, jak również więcej samych aktywności i związanych z nimi alertów. Bardziej zaawansowane modele oferują również takie dodatki jak wysokościomierz barometryczny, funkcje rejestrowania aktywności pływackiej czy nawet wbudowane mapy i nawigowanie po wcześniej wgranym kursie. Nie ulega zatem wątpliwości, że jeżeli szukamy urządzenia do bardziej zaawansowanych treningów to powinniśmy zastanowić się nad zakupem zegarka (Forerunner, Fenix lub Vivoactive 3). Jeśli natomiast szukasz dyskretniejszego rozwiązania, którego głównym celem ma być zliczanie pokonanych kroków, monitorowanie całodobowego tętna, czy odczytywanie powiadomień z telefonu to możesz pomyśleć nad zaopatrzeniem się w opaskę z serii Garmin Vivo.

Przegląd monitorów aktywności Garmin w postaci opaski

Zaprezentowane poniżej opaski różnią się między sobą wielkością ekranu, sposobem obsługi oraz funkcjonalnością. Szczegółowe zestawienie wszystkich różnic znaleźć można w tej tabeli.

Garmin Vivofit 4

Najprostszy z monitorów aktywności. Pełniąc rolę zegarka jednocześnie analizuje nasz ruch i w wypadku dłuższego braku aktywności poinformuje nas o tym, że należy się ruszyć. Zegarek nie posiada optycznego pomiaru tętna i w związku z tym baterie można wymienić samodzielnie. Powinna wystarczać ona aż do roku czasu.

Garmin Vivofit 4

Zdecydowanie jest to urządzenie dla osób, które chcą po prostu lekkiej motywacji i zliczania dziennych kroków czy spalonych kalorii jak również zarejestrowanie pojedynczej aktywności (bieg) związanej z pomiarem czasu i dystansu na zasadzie akcelerometru. Sterowany jest za pomocą pojedynczego przycisku znajdującego się na froncie opaski. Urządzenie łączy się z aplikacją Garmin Connect Mobile co pozwoli na przeniesienie informacji na nasz profil, niemniej nie oferuje on odczytywania powiadomień z telefonu.

Garmin Vivosmart 3 i Vivosmart 4

Urządzenia te są już bardziej zaawansowaną opcją z oferty Garmina. Oba posiadają optyczny pomiar tętna co pozwoli na kontrolowanie całodzienne tętna oraz sprawdzenie tętna spoczynkowego. W opasce tej pojawia się więcej aktywności, a mianowicie ćwiczenia siłowe (z opcją liczenia powtórzenia) oraz ćwiczenia cardio (liczące głównie czas i spalone kalorie). Tak jak poprzednik, urządzenie to łączy się z Garmin Connect Mobile, pozwala jednak na skorzystanie z szerszej ilości funkcji.

Garmin Vivosmart 4 (z lewej) i Vivosmart 3

Korzystając z tej opaski będziemy mogli między innymi odczytać powiadomienia od aplikacji lub wiadomości SMS z telefonu, a także umożliwi ona sterowanie muzyką odtwarzaną na telefonie, a  wszystko to obsługiwane przy pomocy ekranu dotykowego. Bateria w tym urządzeniu jest jego integralną częścią, więc jest niewymienialna (wymiana całości urządzenia odbywa się przez serwis Garmin Polska) i wystarczy na około 7 dni pracy. Warto wspomnieć o tym, że Garmin Vivosmart 4 posiada dodatkowo wbudowany pulsoksymetr do sprawdzania poziomu natlenienia organizmu oraz funkcję BodyBattery analizującą pozostałą energię naszego organizmu.

Garmin Vivosport

Jedyna opaska na chwile obecną posiadająca odbiornik GPS. Pozwoli ona na dokładniejsze określenie przebytego dystansu co również umożliwi rejestrowanie jazdy na rowerze jako iż w tym przypadku akcelerometr jest bezużyteczny.

Garmin Vivosport

Bateria w trybie GPS pozwala na około 8h pracy, natomiast tak jak w przypadku Vivosmartów czas pracy w trybie spoczynku wynosi około 7 dni. Wszelkie omawiane w poprzednich opcjach funkcje zostają zachowane, a zegarek jest sterowany wbudowanym ekranem dodytkowym. Dokładną prezentację serii Garmin Vivosport znajdziecie w tym artykule.

Przegląd monitorów aktywności w formie zegarka

Wśród monitorów aktywności znajdują się 2 modele które przybierają formę zegarka, są to Garmin Vivomove HR oraz Garmin Vivoactive 3.

Garmin Vivomove HR

Tutaj mamy do czynienia z klasycznym analogowym zegarkiem, który po dwukrotnym dotknięciu palcem uruchamia ukryty ekran dotykowy. Zegarek nie posiada odbiornika GPS więc rejestruje aktywność na zasadzie akcelerometru. Niemniej możemy z jego pomocą wykonać wszystko to co opisane zostało w modelach Vivosmart 3 i niżej. Czas pracy baterii oceniany jest na około 5 dni w trybie smart oraz 2 tygodnie w trybie zegarka.

Garmin Vivomove HR

Na niewielkich rozmiarów, „ukrytym” wyświetlaczu można odczytywać przesyłane za pośrednictwem aplikacji mobilnej Garmin Connect Mobile powiadomienia (sms, maile, info o połączeniu itp.). Szczegółową prezentację tego modelu znajdziecie w tym artykule.

Garmin Vivoactive 3

Ten monitor aktywności już powoli zaczyna kreować się na urządzenie stricte sportowe. Wbudowany GPS oraz wysokościomierz barometryczny pozwoli na precyzyjne rejestrowanie takich aktywności jak narty, snowboard czy wędrówki po górach.

Garmin Vivoactive 3

Generalnie zegarki z tej serii posiadają dużo więcej aktywności niż omawiane wcześniej modele, pozwoli też na wgranie kursu na urządzenie, które następnie poprowadzi nas po tej trasie przy użyciu strzałki. Jest to jednak tylko kilka z wielu dodatkowych funkcji, które oferuje zegarek Vivoactive 3, a które zostały uwzględnione w tabelce porównawczej do której znajdziecie Państwo link poniżej. Czas pracy baterii w tym wypadku to około 13h w trybie GPS oraz 7 dni w trybie zegarka. Odsyłamy także do szczegółowej prezentacji tego modelu dostępnej tutaj.

Porównanie

Między monitorami aktywności istnieje bardzo wiele różnic, sporą część przybliżyliśmy Państwu w tym artykule, niemniej zapraszamy do zapoznania się z tabelką porównawczą obejmującą wszelkie aspekty urządzeń. Wszystkich zainteresowanych zakupem monitora aktywności (i nie tylko) zapraszamy do naszego sklepu online oraz salonów stacjonarnych znajdujących się w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku oraz Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *