Jakimi cechami powinien charakteryzować się GPS na quada? Odporność na wodę, kurz, błoto to podstawa. Poza tym solidne mocowanie, intuicyjna obsługa oraz dostęp do jak najdokładniejszych map leśnych terenów. Wszystkie te założenia spełniają wybrane nawigacje marki Garmin. W tym wpisie prezentujemy modele, które naszym zdaniem najlepiej sprawdzą się w ekstremalnych warunkach.

GPS na quada – Garmin GPSMap 276CX

Ten model spełnia wszystkie kryteria jakimi powinien legitymować się wysokiej klasy GPS na quada. GPSMap 276CX posiada kolorowy, czytelny w pełnym słońcu wyświetlacz o przekątnej 5″. Do poruszania się po menu wykorzystujemy znajdujące się w prawej części obudowy przyciski. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, które pozwala obsługiwać nawigację bez konieczności zdejmowania rękawic. Co prawda modele z ekranami dotykowymi z działu nawigacji turystycznych Garmin (np. seria Montana) również można obsługiwać w rękawicach, ale wiąże się to z ryzykiem zarysowania ekranu (o błoto na rękawicach quadowca naprawdę nie trudno 🙂 )

gps na quada

Nawigacja posiada fabrycznie zainstalowaną w pamięci wewnętrznej rekreacyjną mapę Europy. Dodatkowo bez problemu można korzystać z map typu OSM, które w wielu regionach, zwłaszcza leśnych posiadają niekiedy więcej szczegółów. O tym jak samodzielnie zainstalować mapę w nawigacji turystycznej marki Garmin pisaliśmy tutaj. Wraz z urządzeniem otrzymujemy także roczną subskrybcję na pobieranie zdjęć satelitarnych Garmin BirdsEye. W zestawie z urządzeniem otrzymujemy uchwyt, który pozwala zamocować nawigację do płaskiej powierzchni. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie dokupienie dedykowanego uchwytu motocyklowego oraz systemu montażowego Ram-Mounts.

gps na quada garmin

Garmin GPSMap 276CX posiada kompas elektorniczny i wysokościomierz ciśnieniowy, umożliwia nawigowanie do współrzędnych w linii prostej lub po drogach (wymagana mapa z routingiem), a także powrót do pozycji startowej po śladzie (tzw. trackback). Ciekawostką świadczącą o popularności tego modelu jest to, że był on wykorzystywany przez zawodników Monster Energy Honda Team w trakcie wyścigu Dakar 2017.

gps na quada garmin
Źródło: https://rally.hondaracingcorporation.com

Więcej informacji o tym modelu znajdziecie w tym artykule oraz na TRIGAR.pl

GPS na quada – Garmin GPSMap 64s

Ta kultowa nawigacja ręczna posiada bardzo podobną funkcjonalność co wymieniony powyżej GPSMap 276CX. Znajdziemy tu trójosiowy kompas, przyciski czy rozbudowane opcje nawigacji.  Kluczową różnicę między tymi urządzeniami stanowi wielkość ekranu, która w odbiorniku 64s jest dwukrotnie mniejsza (2,5″). Fabrycznie w nawigacji jest zainstalowana turystyczna mapa Polski, ale nic nie stoi na przeszkodzi w dograniu własnej mapy.

gps na quada garmin

Aby zamocować GPS na quada należy skorzystać z opcjonalnych uchwytów marki Garmin lub Ram Mounts. Po więcej szczegółów związanych z tym modelem zapraszamy na TRIGAR.pl

Garmin Montana, czyli nawigacja uniwersalna

Seria Garmin Montana stanowi połączenie nawigacji ręcznej, samochodowej/motocyklowej i morskiej. Urządzenie cechuje spory (jak na nawigacje turystyczne) ekran o przekątnej 4″. W odróżnieniu od w/w produktów, Montana jest obsługiwana za pomocą ekranu dotykowego. Przy zastosowaniu na quadzie warto zatem wyposażyć się w folię ochronną, która zabezpieczy ekran przed zarysowaniami. Aby zamocować nawigację na kierownicy należy dokupić zestaw mocujący (uchwyt dla urządzenia + mocowanie do kierownicy). Spora pamięć wewnętrzna oraz dodatkowy slot na kartę pamięci pozwala zainstalować wiele map turystycznych. Po więcej szczegółów związanych z tym modelem zapraszamy na TRIGAR.pl

GPS na quada

 

Motocyklowe nawigacje z serii Garmin Zumo

Alternatywę do wyżej wymienionych odbiorników, które należą do segmentu nawigacji turystycznych (zasilanie za pomocą wymiennych baterii) stanowią urządzenia Garmin Zumo. Seria ta została co prawda stworzona z myślą o motocyklistach, ale sprawdzi się również na kierownicy quada. Do wyboru mamy GPS-y z dotykowym ekranem o przekątnej 4,3″ i 5″. Decydując się na zakup nawigacji motocyklowej otrzymujemy w zestawie zestaw do mocowania oraz fabrycznie zainstalowaną w pamięci wewnętrznej drogową mapę całej Europy objętą dożywotnimi aktualizacjami. Nawigacje posiadają nieco mniej możliwości zarządzania własnymi śladami czy punktami, ale stanowią najbardziej uniwersalne rozwiązanie, które łączy w sobie cechy nawigacji turystycznej, motocyklowej i samochodowej (w komplecie znajduje się także uchwyt samochodowy).

qpsnaquada

Zainteresowanych zakupem nawigacji GPS na quada zapraszamy do salonów firmowych Garmin w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku lub do sklepu internetowego TRIGAR.pl

2 komentarze do “Wybieramy GPS na quada

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *