Garmin Forerunner 230 to uniwersalny zegarek sportowy, który został wyposażony w odbiornik rosyjskiego sygnału satelitarnego GLONASS oraz szereg funkcji usprawniających treningi nie tylko biegowe. Model ten jest bezpośrednim następcą popularnej serii Garmin Forerunner 220.
Warianty produktu
Forerunner 230 jest dostępny w trzech wariantach kolorystycznych oraz dwóch wersjach wyposażenia.
Zegarek można nabyć z czujnikiem tętna w komplecie lub bez tego czujnika. W ofercie sklepu Trigar.pl znaleźć można ten model w następujących kolorach:
 • Forerunner 230 w kolorze biało/fioletowym
 • Forerunner 230 w kolorze czarno/białym
 • Forerunner 230 w kolorze czarno/żółtym
Garmin Forerunner 230
Najważniejsze cechy zegarka Garmin Forerunner 230:

– wbudowany moduł GPS z obsługą sygnału rosyjskiego GLONASS
– kilka trybów pracy (bieganie w terenie, bieganie w pomieszczeniu, rower, kardio, chód)
– alert wibracyjny i dźwiękowy
– trening interwałowy

– obsługa treningów zaawansowanych planowanych na komputerze (Garmin Connect)
– alerty tempa, tętna itp.
– pomiar dobowej aktywności (kroki, kalorie, sen, alert barku ruchu)
– możliwość edycji pól danych (do czterech parametrów na ekranie)
– moduł bluetooth (bezprzewodowe przesyłanie danych do zgodnego telefonu)
– funkcje smartwatcha (m.in. powiadomienia o połączeniach, mailach, sms itp.)
– funkcja asystenta odpoczynku
– pomiar szacunkowego pułapu tlenowego
– współpraca z platformą Garmin Connect IQ
– długi czas pracy na baterii (do 5 tygodni w trybie zegarka i do 16 godzin z włączonym GPS)
Zawartość opakowania:
W opakowaniu poza zegarkiem znajdziemy jeszcze klips do ładowania zegarka, zbiór skróconych instrukcji obsługi oraz pas z monitorem do pomiaru tętna (czujnik tętna jest dostępny w modelach z symbolem „HR” w nazwie)
Garmin Forerunner 230
Dołączony do zestawu klips posiada dwie funkcje. Za jego pomocą możemy naładować akumulator w zegarku. Do tego celu należy użyć laptopa lub adaptera sieciowego od np. smartfona. Niestety w komplecie producent nie dokłada adaptera sieciowego. Druga funkcja tego kabla pozwala przesyłać dane z zegarka do komputera i odwrotnie z komputera do zegarka.
Garmin Forerunner 230
Wygląd zewnętrzny:
Pod względem kształtu Garmin Forerunner 230 nie zmienił się w porównaniu do modelu Forerunner 220. Nowy zegarek posiada okrągłą tarczę i jest obsługiwany za pomocą pięciu przycisków. Zmianie natomiast uległa wielkość wyświetlacza. Kolorowy ekran o rozdzielczości 215×180 pikseli ma teraz średnicę jednego cala (25,4 mm). Większy ekran to lepszy komfort odczytywania parametrów w trakcie treningu!
Garmin Forerunner 230
Prawy, górny przycisk został wyróżniony kolorem nawiązującym do stylizacji zegarka i dodatkowo oznaczony symbolem biegacza. Ten przycisk w trakcie treningu zatrzymuje i uruchamia stoper. Z kolei w poruszaniu się po menu służy jako potwierdzenie. Prawy dolny przycisk w trakcie treningu pozwala ręcznie zamykać okrążenie, a w menu oznacza wycofanie (back)
Garmin Forerunner 230
Po lewej stronie znajdują się trzy przyciski. Lewy, górny posiada funkcję podświetlania ekranu oraz włączania i wyłączania zegarka. Dwa dolne klawisze to odpowiednio strzałka w górę i strzałka w dół.  Dzięki tym przyciskom możemy w trakcie treningu przełączać się między stronami treningu, a w trakcie poruszania po menu przechodzimy w górę lub w dół. Dodatkowo przytrzymanie strzałki w górę (lewy, środkowy przycisk) oznacza przejście do głównego menu zegarka.

Garmin Forerunner 230

Przy wyglądzie zewnętrznym warto zwrócić uwagę na bardzo gęsto rozłożone dziurki. W związku z tym, że znajdują się one praktycznie na całej długości paska nie ma problemu z odpowiednim dopasowaniem zapięcia na nadgarstku. Paski można opcjonalnie zmieniać na inne kolory. Ofertę pozostałych wariantów kolorystycznych znajdziecie w sklepie Trigar.pl 
Garmin Forerunner 230
Pierwsze uruchomienie:
Pierwsze uruchomienie Forerunnera 230 przebiega tak samo jak w przypadku innych zegarków firmy Garmin. Wybieramy kolejno:
 • język menu
 • jednostki
 • format czasu
 • płeć
 • rok urodzenia
 • wagę
 • wzrost
 • decydujemy czy zegarek ma monitorować aktywność w ciągu doby
Garmin Forerunner 230
Przegląd menu:
Ekran początkowy zegarka Garmin Forerunner 230 to godzina. Standardowo godzina jest prezentowana w postaci cyfrowej, ale w związku z tym, że model ten wspiera dodatki oferowane przez platformę Garmin Connect IQ można dla niego pobrać inne tarcze, np. analogowe.
Garmin Forerunner 230
Znajdując się w ekranie godziny wciskamy strzałkę w dół. Dzięki temu przechodzimy do poglądu dziennej aktywności. W tym ekranie tego widgetu możemy zobaczyć m.in. ile kroków wykonaliśmy w danym dniu, na ile kilometrów się to przekłada.
Garmin Forerunner 230
Więcej widgetów dla  modelu Forerunner 230, które pozwolą spersonalizować zegarek wg. własnych upodobań można  znajdziecie pod tym linkim.
Rodzaje aktywności:
Garmin Forerunner 230 to zegarek uniwersalny, który można wykorzystać do wspierania wielu rodzajów treningu. Choć producent wyposażył ten model tylko w cztery rodzaje aktywności (bieg, bieg w pomieszczeniu, rower i inne) nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać zegarek do zliczania dystansu, tętna, kalorii i innych parametrów w trakcie np. jazdy na rolkach czy spacerze po parku. Forerunner 230 jest wodoszczelny więc można z nim pływać. Nie ma on natomiast funkcji znanych z wyższych modeli, które np. rozpoznają styl pływania i zliczają pokonane baseny. W wodzie możemy zatem skorzystać jedynie ze stopera.
W trakcie biegania w pomieszczeniu zegarek zlicza dystans i tempo biegu na podstawie wbudowanego akcelerometru.
Sporym udogodnieniem dla cyklistów stanowi obsługa czujnika rytmu pedałowania.
Garmin Forerunner 230
Pola danych:
W ramach każdej z aktywności można dostosować ekrany z danymi. W celu edycji pól danych należy przejść do ustawień danej aktywności. Dlatego po wskazaniu typu aktywności wciskamy strzałkę w dół i przechodzimy do ustawień (menu aktywności)
Garmin Forerunner 230
W menu aktywności wybieramy ustawienia, a dalej ekrany danych
Garmin Forerunner 230
Dla aktywności można ustawić dwa ekrany z parametrami. Trzeci, osobny ekran stanowi tętno, a czwarty ekran godziny.
Garmin Forerunner 230
W ramach Ekran 1 i Ekran 2 możemy wyświetlić od 1 do 4 parametrów, co w praktyce wygląda jak na poniższych zdjęciach
Garmin Forerunner 230
Garmin Forerunner 230
Garmin Forerunner 230
Garmin Forerunner 230
Każdy okienko zaprezentowanych powyżej zdjęciach można edytować. Listę dostępnych parametrów można znaleźć na ostatnich stronach instrukcji, którą możecie pobrać z naszej strony.
Alerty w trakcie treningu:
Poza edycją danych dla każdej z aktywności można ustawić kilka automatycznych alertów i funkcji:
 • alert przekroczenia założonej strefy tętna lub tętna maksymalnego
 • funkcja bieg/chód (prosty interwał odliczający czas biegu i czas chodu)
 • alert przekroczenia założonego tempa biegu
 • alert czasu
 • alert dystansu
 • alert kalorii
 • własny alert (Napij się, Zjedz, Zawróć, Udaj się do domu, inne. Te alerty są aktywowane po osiągnięciu określonego czasu lub dystansu)
Garmin Forerunner 230
Z automatycznych funkcji należy jeszcze wymienić:
 • Auto Lap (automatyczne zapisywanie okrążeń np. co 1 km)
 • Auto Pause (automatyczne zatrzymanie stopera przy braku ruchu)
 • Auto Scroll (automatyczne przewijanie stron aktywności, funkcja przydatna przy jeździe na rowerze)
Garmin Forerunner 230
Rodzaje treningów:
Z zegarka Garmin Forerunner 230 można korzystać na kilka sposobów.  Niektórym biegaczom wystarczają w trakcie biegu w/w alerty. Z kolei dla tych którzy od zegarka wymagają czegoś więcej producent przygotował zakładkę Treningi.
Garmin Forerunner 230
W tym miejscu uzyskujemy dostęp do bardziej zaawansowanych, a co za tym idzie rozbudowanych planów treningowych. Instrukcję pobierania gotowych planów znajdziecie pod tym linkiem. Poza treningami, które należy przygotować i przesłać z komputera, jest też trening interwałowy oraz tryb o nazwie „czas ukończenia”. Jak działa ustawianie interwałów możecie zobaczyć w filmie na naszym kanale na YouTube.
Garmin Forerunner 230
Z kolei w trybie czas ukończenia biegu definiujemy długość biegu. Dalej w trakcie aktywności zegarek bierze pod uwagę aktualne tempo i szacuje z jakim czasem ukończymy zawody pod warunkiem utrzymania tego tempa.
Garmin Forerunner 230
Historia i Moje statystyki
Z poziomu zegarka mamy dostęp do historii 200 godzin aktywności. Podsumowanie aktywności zawiera najważniejsze parametry z treningu oraz poszczególnych okrążeń. W związku z tym, że zegarek posiada protokół bluetooth zdecydowanie polecamy synchronizację ze zgodnym telefonem i przeglądanie historii w aplikacji mobilnej Garmin Connect Mobile.
Garmin Forerunner 230

W ramach własnych statystyk  uzyskujemy dostęp do:

 • asystenta odpoczynku
 • pułapu tlenowego
 • symulatora wyścigu
 • rekordów
Garmin Forerunner 230
Podsumowanie
Garmin Foreruner 230 to bardzo intuicyjny zegarek sportowy wyposażony w szereg funkcji usprawniających treningi na otwartej i zamkniętej przestrzeni. W odróżnieniu od niżej sklasyfikowanego modelu Forerunner 35 zyskujemy dostęp do zaawansowanych treningów oraz obsługi platformy Garmin Connect IQ.  Pomijając zastosowanie w treningu warto też dodać, że synchronizacja z aplikacją Garmin Connect Mobile otwiera model Forerunner 230 na powiadomienia i połączenia przychodzące ze zgodnego telefonu. Zyskujemy zatem zegarek sportowy z funkcjami smart i co ważne długim czasem pracy na akumulatorze.
Zainteresowanych zakupem zegarka z serii Garmin Forerunner 230 zapraszamy do salonów stacjonarnych (Garmin Gdańsk, Garmin Poznań, Garmin Wrocław Garmin Kraków) oraz do sklepu on-line  firmy TRIGAR

2 komentarze do “Prezentacja Garmin Forerunner 230

 • 19 września, 2017 o 16:49
  Bezpośredni odnośnik

  moj gamin 230 nie chce sie zalaczyc. znaczy pojawia sie tylko napis garmin i tyle nic wiecej sie nie dzieje. ktos wie na czym polega problem. Z góry dzieki za odp 🙂

  Odpowiedz
  • 20 września, 2017 o 08:25
   Bezpośredni odnośnik

   Sugeruję spróbować wykonać master reset zegarka. Czyli przytrzymujemy przycisk Power tak długo aż zegarek zupełnie się wyłączy. Następnie wciskamy równocześnie przycisk (LAP-prawy dolny) i Power. Po kilku sekundach na ekranie powinno pojawić się zapytanie „Czy usunąć dane użytkownika”. Wybieram Tak (Yes). Zegarek powinien się zrestartować. Ta procedura usuwa wszystkie dane z zegarka (historia aktywności, ustawienia, itp.). Prezentacja w filmie: https://www.youtube.com/watch?v=gHrt7mVno5g. Jeżeli zegarek jest jeszcze w gwarancji to warto skontaktować się z serwisem (poland.support@garmin.com lub 00 800 44 12 454).

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *