Rozpocznij przygodę z geocache!

Wiele osób w trakcie używania turystycznych modeli Garmina zaciekawia opcja oznaczona ikoną skrzyni ze skarbem. W dzisiejszym wpisie rozjaśnimy czym jest tajemniczo brzmiąca zabawa o nazwie „geocaching” i pokażemy jak krok po kroku zainstalować najnowsze skrytki na nawigacji turystycznej Garmin.

Funkcja Geocache w menu Garmina eTrex

Idea zabawy jest prosta.

Założyciel „kesza” (od angielskiego słowa „cache” czyli skrytka) kryje pojemnik i przekazuje współrzędne ukrycia innym osobom, np. poprzez portal internetowy. Jako użytkownicy urządzeń z GPS wpisujemy współrzędne do nawigacji i udajemy się na jego poszukiwania. Często skrytka jest ukryta w sposób ewidentny i wystarczy chwila by ją odnaleźć. Innym razem może to być dobrze zamaskowany mini pojemnik (np. w formie śruby) i aby go odnaleźć trzeba poświęcić więcej czasu. Po odnalezieniu skrytki można wpisać się w logbooku (dzienniku osób, które odnalazły skrytkę) i zabrać bądź wymienić przedmioty znajdujące się w samej skrzynce. W środku można odnaleźć bardzo różne „skarby”: monety, zabawki, pamiątki lub gadżety. Osobną kategorią są przedmioty podróżne, które można przenosić od skrzynki do skrzynki, a ich podróż śledzić w portalu internetowym.

Skrzynka geocache, lic. Creative Commons
Aby zabawa była ciekawsza często osoby ukrywające kesza wymagają czegoś więcej niż wpisanie współrzędnych do urządzenia GPS. Czasem trzeba podążać po opisanych wskazówkach uzyskując cyfry, które złożą się we współrzędne pod którymi jest ukryta skrzyneczka. Przy bardziej kreatywnych skrzynkach należy najpierw rozwiązać łamigłówkę lub serię zagadek i dopiero po odkryciu współrzędnych udać się na miejsce. Popularne są także multikesze; odkrywając po kolei kilka skrytek w każdej z nich uzyskujemy informację o ukryciu skrzynki głównej – finałowej. Wiele skrytek jest ukrytych w sposób niezwykle ciekawy i pomysłowy, takie skrzynki są wysoko oceniane przez użytkowników. Skrzynki geocache najczęściej pokazują ważne bądź warte uwagi, ale mniej znane miejsca. Dzięki starannym opisom skrzynek wiele osób traktuje je jako swego rodzaju przewodnik. Popularne są „geościeżki” czyli serie keszy, które łączy jeden temat. Wgrywamy do GPSa geościeżkę „Puszcza Bukowa” czy „Bitwa Warszawska 1920” i pomysł na wolną sobotę pełen ciekawych miejsc wraz z opisami jest już gotowy.

Jak wyszukać i wgrać do naszego GPSa interesującą skrzynkę? 

W pierwszej kolejności musimy wybrać portal, na którym użytkownicy umieszczają schowane przez siebie kesze. Naszym zdaniem dwie najpopularniejsze strony to opencaching.pl i geocaching.com. Na drugim portalu znajdziemy skrzynki z całego świata, jednak aby pobrać pełne dane skrzynki należy być użytkownikiem Premium.
W naszym wpisie pokażemy jak pobierać skrzynki z darmowego portalu opencaching.pl.
1. Na początek wchodzimy na stronę www.opencaching.pl i zakładamy konto (skrzynki nie są widoczne dla osób niezarejestrowanych).
2. Jako zarejestrowany użytkownik możemy przeglądać skrzynki, najłatwiej korzystając z mapy skrzynek. Warto przeglądać także skrzynki rekomendowane przez innych użytkowników. Klikając w skrzynkę zaznaczoną na mapie zostaniemy przekierowani na pełny opis skrzynki.
 
3. W opisie znajdziemy wszystkie najważniejsze informacje: pełny opis, zdjęcia, opinie i komentarze innych użytkowników.
 
4. Na końcu opisu znajdziemy opcje umożliwiające przesłanie skrzynki bezpośrednio do naszego Garmina. Pierwsza możliwość to pobranie skrzynki w formacie GPX. To najpopularniejszy format do zapisu śladów i punktów. Pobrany plik wystarczy skopiować na pamięć wewnętrzną lub na kartę pamięci w Garminie. Plik musi znajdować się w katalogu GPX. Jeśli pobieramy wersję ze zdjęciem, to sam folder ze zdjęciem należy umieścić w folderze GeocachePhotos, który znajduję się na pamięci wewnętrznej.
 
5. Drugi sposób to wybranie opcji „Wyślij do: GARMINa”. Jeśli mamy zainstalowaną w przeglądarce wtyczkę Garmin Communicator Plugin skrzynka automatycznie pobierze się do naszego Garmina.
6. Wiemy jak pobierać pojedyncze skrzynki, ale co zrobić gdy chcemy pobrać wiele skrzynek na raz np. przed wakacyjnym wyjazdem do Zakopanego?
Na początek klikamy w „Szukaj skrzynki” w menu po lewej stronie.
7. W opcjach wyszukiwania możemy wybrać filtry, np. odrzucić skrzynki nisko oceniane, skrzynki zagadki, zbyt trudne lub zbyt łatwe.
 
8. Następnie przechodzimy niżej do działu „Szukaj według nazwy miejscowości” i wpisujemy np. „Zakopane”. Należy także podać promień w jakim chcemy wyszukać skrzynki.
 
 9. Dla Zakopanego w promieniu 20 kilometrów na portalu znajdują się 144 skrzynki. Aby je wszystkie pobrać przechodzimy do działu „Eksport wszystkich skrzynek” i wybieramy format GPX.
 10. Pobrane skrzynki kopiujemy do katalogu GPX w folderze Garmin w pamięci urządzenia lub na kartę pamięci. Skrzynki automatycznie pojawią się na mapie oraz w w menu głównym po kliknięciu na „Geocache”.
Skrzynki na mapie
Pełen opis skrzynki

Interesujesz się turystycznym modelem nawigacji Garmin z obsługą geocache?

Zapraszamy na naszą stronę www.trigar.pl do działu nawigacji turystycznych.

Jeden komentarz do “Rozpocznij przygodę z geocache!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *