Garmin Forerunner 230 to uniwersalny zegarek sportowy, który został wyposażony w odbiornik rosyjskiego sygnału satelitarnego GLONASS oraz szereg funkcji usprawniających treningi nie tylko biegowe. Model ten jest bezpośrednim następcą popularnej serii Garmin Forerunner 220.
Warianty produktu
Forerunner 230 jest dostępny w trzech wariantach kolorystycznych oraz dwóch wersjach wyposażenia.
Zegarek można nabyć z czujnikiem tętna w komplecie lub bez tego czujnika. W ofercie sklepu Trigar.pl znaleźć można ten model w następujących kolorach:
- Forerunner 230 w kolorze biało/fioletowym
- Forerunner 230 w kolorze czarno/białym
- Forerunner 230 w kolorze czarno/żółtym
Najważniejsze cechy zegarka Garmin Forerunner 230:
– wbudowany moduł GPS z obsługą sygnału rosyjskiego GLONASS
– kilka trybów pracy (bieganie w terenie, bieganie w pomieszczeniu, rower, kardio, chód)
– alert wibracyjny i dźwiękowy
– trening interwałowy
– obsługa treningów zaawansowanych planowanych na komputerze (Garmin Connect)
– alerty tempa, tętna itp.
– pomiar dobowej aktywności (kroki, kalorie, sen, alert barku ruchu)
– możliwość edycji pól danych (do czterech parametrów na ekranie)
– moduł bluetooth (bezprzewodowe przesyłanie danych do zgodnego telefonu)
– funkcje smartwatcha (m.in. powiadomienia o połączeniach, mailach, sms itp.)
– funkcja asystenta odpoczynku
– pomiar szacunkowego pułapu tlenowego
– współpraca z platformą Garmin Connect IQ
– długi czas pracy na baterii (do 5 tygodni w trybie zegarka i do 16 godzin z włączonym GPS)
– pomiar dobowej aktywności (kroki, kalorie, sen, alert barku ruchu)
– możliwość edycji pól danych (do czterech parametrów na ekranie)
– moduł bluetooth (bezprzewodowe przesyłanie danych do zgodnego telefonu)
– funkcje smartwatcha (m.in. powiadomienia o połączeniach, mailach, sms itp.)
– funkcja asystenta odpoczynku
– pomiar szacunkowego pułapu tlenowego
– współpraca z platformą Garmin Connect IQ
– długi czas pracy na baterii (do 5 tygodni w trybie zegarka i do 16 godzin z włączonym GPS)
Zawartość opakowania:
W opakowaniu poza zegarkiem znajdziemy jeszcze klips do ładowania zegarka, zbiór skróconych instrukcji obsługi oraz pas z monitorem do pomiaru tętna (czujnik tętna jest dostępny w modelach z symbolem „HR” w nazwie)
Dołączony do zestawu klips posiada dwie funkcje. Za jego pomocą możemy naładować akumulator w zegarku. Do tego celu należy użyć laptopa lub adaptera sieciowego od np. smartfona. Niestety w komplecie producent nie dokłada adaptera sieciowego. Druga funkcja tego kabla pozwala przesyłać dane z zegarka do komputera i odwrotnie z komputera do zegarka.
Wygląd zewnętrzny:
Pod względem kształtu Garmin Forerunner 230 nie zmienił się w porównaniu do modelu Forerunner 220. Nowy zegarek posiada okrągłą tarczę i jest obsługiwany za pomocą pięciu przycisków. Zmianie natomiast uległa wielkość wyświetlacza. Kolorowy ekran o rozdzielczości 215×180 pikseli ma teraz średnicę jednego cala (25,4 mm). Większy ekran to lepszy komfort odczytywania parametrów w trakcie treningu!
Prawy, górny przycisk został wyróżniony kolorem nawiązującym do stylizacji zegarka i dodatkowo oznaczony symbolem biegacza. Ten przycisk w trakcie treningu zatrzymuje i uruchamia stoper. Z kolei w poruszaniu się po menu służy jako potwierdzenie. Prawy dolny przycisk w trakcie treningu pozwala ręcznie zamykać okrążenie, a w menu oznacza wycofanie (back)
Po lewej stronie znajdują się trzy przyciski. Lewy, górny posiada funkcję podświetlania ekranu oraz włączania i wyłączania zegarka. Dwa dolne klawisze to odpowiednio strzałka w górę i strzałka w dół. Dzięki tym przyciskom możemy w trakcie treningu przełączać się między stronami treningu, a w trakcie poruszania po menu przechodzimy w górę lub w dół. Dodatkowo przytrzymanie strzałki w górę (lewy, środkowy przycisk) oznacza przejście do głównego menu zegarka.
Przy wyglądzie zewnętrznym warto zwrócić uwagę na bardzo gęsto rozłożone dziurki. W związku z tym, że znajdują się one praktycznie na całej długości paska nie ma problemu z odpowiednim dopasowaniem zapięcia na nadgarstku. Paski można opcjonalnie zmieniać na inne kolory. Ofertę pozostałych wariantów kolorystycznych znajdziecie w sklepie Trigar.pl
Pierwsze uruchomienie:
Pierwsze uruchomienie Forerunnera 230 przebiega tak samo jak w przypadku innych zegarków firmy Garmin. Wybieramy kolejno:
- język menu
- jednostki
- format czasu
- płeć
- rok urodzenia
- wagę
- wzrost
- decydujemy czy zegarek ma monitorować aktywność w ciągu doby
Przegląd menu:
Ekran początkowy zegarka Garmin Forerunner 230 to godzina. Standardowo godzina jest prezentowana w postaci cyfrowej, ale w związku z tym, że model ten wspiera dodatki oferowane przez platformę Garmin Connect IQ można dla niego pobrać inne tarcze, np. analogowe.
Znajdując się w ekranie godziny wciskamy strzałkę w dół. Dzięki temu przechodzimy do poglądu dziennej aktywności. W tym ekranie tego widgetu możemy zobaczyć m.in. ile kroków wykonaliśmy w danym dniu, na ile kilometrów się to przekłada.
Więcej widgetów dla modelu Forerunner 230, które pozwolą spersonalizować zegarek wg. własnych upodobań można znajdziecie pod tym linkim.
Rodzaje aktywności:
Garmin Forerunner 230 to zegarek uniwersalny, który można wykorzystać do wspierania wielu rodzajów treningu. Choć producent wyposażył ten model tylko w cztery rodzaje aktywności (bieg, bieg w pomieszczeniu, rower i inne) nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać zegarek do zliczania dystansu, tętna, kalorii i innych parametrów w trakcie np. jazdy na rolkach czy spacerze po parku. Forerunner 230 jest wodoszczelny więc można z nim pływać. Nie ma on natomiast funkcji znanych z wyższych modeli, które np. rozpoznają styl pływania i zliczają pokonane baseny. W wodzie możemy zatem skorzystać jedynie ze stopera.
W trakcie biegania w pomieszczeniu zegarek zlicza dystans i tempo biegu na podstawie wbudowanego akcelerometru.
Sporym udogodnieniem dla cyklistów stanowi obsługa czujnika rytmu pedałowania.
Pola danych:
W ramach każdej z aktywności można dostosować ekrany z danymi. W celu edycji pól danych należy przejść do ustawień danej aktywności. Dlatego po wskazaniu typu aktywności wciskamy strzałkę w dół i przechodzimy do ustawień (menu aktywności)
W menu aktywności wybieramy ustawienia, a dalej ekrany danych
Dla aktywności można ustawić dwa ekrany z parametrami. Trzeci, osobny ekran stanowi tętno, a czwarty ekran godziny.
W ramach Ekran 1 i Ekran 2 możemy wyświetlić od 1 do 4 parametrów, co w praktyce wygląda jak na poniższych zdjęciach
Każdy okienko zaprezentowanych powyżej zdjęciach można edytować. Listę dostępnych parametrów można znaleźć na ostatnich stronach instrukcji, którą możecie pobrać z naszej strony.
Alerty w trakcie treningu:
Poza edycją danych dla każdej z aktywności można ustawić kilka automatycznych alertów i funkcji:
- alert przekroczenia założonej strefy tętna lub tętna maksymalnego
- funkcja bieg/chód (prosty interwał odliczający czas biegu i czas chodu)
- alert przekroczenia założonego tempa biegu
- alert czasu
- alert dystansu
- alert kalorii
- własny alert (Napij się, Zjedz, Zawróć, Udaj się do domu, inne. Te alerty są aktywowane po osiągnięciu określonego czasu lub dystansu)
Z automatycznych funkcji należy jeszcze wymienić:
- Auto Lap (automatyczne zapisywanie okrążeń np. co 1 km)
- Auto Pause (automatyczne zatrzymanie stopera przy braku ruchu)
- Auto Scroll (automatyczne przewijanie stron aktywności, funkcja przydatna przy jeździe na rowerze)
Rodzaje treningów:
Z zegarka Garmin Forerunner 230 można korzystać na kilka sposobów. Niektórym biegaczom wystarczają w trakcie biegu w/w alerty. Z kolei dla tych którzy od zegarka wymagają czegoś więcej producent przygotował zakładkę Treningi.
W tym miejscu uzyskujemy dostęp do bardziej zaawansowanych, a co za tym idzie rozbudowanych planów treningowych. Instrukcję pobierania gotowych planów znajdziecie pod tym linkiem. Poza treningami, które należy przygotować i przesłać z komputera, jest też trening interwałowy oraz tryb o nazwie „czas ukończenia”. Jak działa ustawianie interwałów możecie zobaczyć w filmie na naszym kanale na YouTube.
Z kolei w trybie czas ukończenia biegu definiujemy długość biegu. Dalej w trakcie aktywności zegarek bierze pod uwagę aktualne tempo i szacuje z jakim czasem ukończymy zawody pod warunkiem utrzymania tego tempa.
Historia i Moje statystyki
Z poziomu zegarka mamy dostęp do historii 200 godzin aktywności. Podsumowanie aktywności zawiera najważniejsze parametry z treningu oraz poszczególnych okrążeń. W związku z tym, że zegarek posiada protokół bluetooth zdecydowanie polecamy synchronizację ze zgodnym telefonem i przeglądanie historii w aplikacji mobilnej Garmin Connect Mobile.
W ramach własnych statystyk uzyskujemy dostęp do:
- asystenta odpoczynku
- pułapu tlenowego
- symulatora wyścigu
- rekordów
Podsumowanie
Garmin Foreruner 230 to bardzo intuicyjny zegarek sportowy wyposażony w szereg funkcji usprawniających treningi na otwartej i zamkniętej przestrzeni. W odróżnieniu od niżej sklasyfikowanego modelu Forerunner 35 zyskujemy dostęp do zaawansowanych treningów oraz obsługi platformy Garmin Connect IQ. Pomijając zastosowanie w treningu warto też dodać, że synchronizacja z aplikacją Garmin Connect Mobile otwiera model Forerunner 230 na powiadomienia i połączenia przychodzące ze zgodnego telefonu. Zyskujemy zatem zegarek sportowy z funkcjami smart i co ważne długim czasem pracy na akumulatorze.
moj gamin 230 nie chce sie zalaczyc. znaczy pojawia sie tylko napis garmin i tyle nic wiecej sie nie dzieje. ktos wie na czym polega problem. Z góry dzieki za odp 🙂
Sugeruję spróbować wykonać master reset zegarka. Czyli przytrzymujemy przycisk Power tak długo aż zegarek zupełnie się wyłączy. Następnie wciskamy równocześnie przycisk (LAP-prawy dolny) i Power. Po kilku sekundach na ekranie powinno pojawić się zapytanie „Czy usunąć dane użytkownika”. Wybieram Tak (Yes). Zegarek powinien się zrestartować. Ta procedura usuwa wszystkie dane z zegarka (historia aktywności, ustawienia, itp.). Prezentacja w filmie: https://www.youtube.com/watch?v=gHrt7mVno5g. Jeżeli zegarek jest jeszcze w gwarancji to warto skontaktować się z serwisem (poland.support@garmin.com lub 00 800 44 12 454).