O nowym czujniku Garmin Run Dynamics Pod i jego możliwościach pisaliśmy już wcześniej, dlatego w tym wpisie skupimy się przede wszystkim na części praktycznej.
Jak działa czujnik pomiaru dynamiki?
Garmin Run Dynamics Pod posiada wbudowany akcelerometr, dzięki któremu mierzy ruch tułowia oraz wyłapuje regularne wstrząsy. Na podstawie tych informacji czujnik wylicza aż sześć parametrów biegu. Przypominamy, że taką samą funkcjonalność posiadają monitory pomiaru tętna Garmin Hrm Run oraz Garmin Hrm Tri. Nie każdy jednak lubi zapinać na klatce piersiowej pas do pomiaru tętna. I właśnie z myślą o tych biegaczach, którzy monitorują tętno za pomocą optycznego czujnika wbudowanego w zegarek, Garmin stworzył czujnik Run Dynamics Pod.
Zawartość opakowania czujnika Garmin Run Dynamics Pod
W zestawie poza czujnikiem Garmin RDP znajduje się zbiór skróconych instrukcji obsługi. Co ciekawe w egzemplarzu, który otrzymaliśmy na testy nie było instrukcji w polskim języku. Dla użytkowników, którzy lubią najpierw poczytać, a dopiero później praktykować podajemy link do wersji w naszym rodzimym języku. Polski podręcznik znajdziesz tutaj (26 strona).
Czujnik pomiaru dynamiki biegu od Garmina waży zaledwie 12g i przy wymiarach 37,6 mm × 23,2 mm × 19,2 mm jego używanie w trakcie treningu biegowego jest nieodczuwalne.
Dane techniczne
Niewielkich rozmiarów czujnik Garmin zasilany jest przez jedną baterię typu CR1632. Z danych producenta wynika, że bateria wystarczy na rok działania przy założeniu, że będziemy korzystali z czujnika przez jedną godzinę dziennie. Do komunikacji ze zgodnymi zegarkami czujnik wykorzystuje protokół ANT+. W instrukcji uwzględniono także informację dotyczącą zakresu temperatury roboczej, która waha się między -10C do 50C. W celu wymiany baterii należy wyjąć czujnik z gumowanej osłony, następnie odkręcić pokrywkę i wymienić baterię.
Zgodne zegarki Garmin
Czujnik Garmin Run Dynamics Pod współpracuje z następującymi modelami zegarków:
- Garmin Fenix 6 (a także Fenix 5 oraz Fenix 5 PLUS)
- Garmin Forerunner 935
- Garmin Forerunner 945
- Garmin Forerunner 735XT
Pierwsza synchronizacja czujnika
Procedura synchronizacji czujnika w wszystkich zgodnych zegarkach jest bardzo podobna i sprowadza się do wykonania następujących kroków:
- Wchodzimy w ustawienia zegarka
- Oszukujemy pozycję o nazwie czujnik i akcesoria
- Wybieramy dodaj nowy
- W tym momencie możemy wybrać szukaj wszystko lub wskazać na liście konkretny czujnik (Czujnik RD Pod)
- W momencie gdy na ekranie zegarka pojawi się komunikat o wyszukiwaniu, należy potrząsnąć czujnikiem w górę i w dół
- Po kilku sekundach zegarek powinien odnaleźć czujnik i wyświetlić jego numer identyfikacyjny
- Potwierdzamy wybór czujnika
Wskazówki dotyczące korzystania z czujnika
Po synchronizacji czujnika z zegarkiem, w aktywności bieganie automatycznie utworzą się dwa dodatkowe ekrany na których na bieżąco możemy odczytywać parametry dynamiki biegu. Na poniższym filmie zaprezentowano najważniejsze wskazówki dotyczące prawidłowego korzystania z czujnika. W czasie gdy Garmin Run Dunamics Pod nie jest używany wyłącza się i tym samym oszczędza baterię. Aktywacja następuje w momencie potrząśnięcia nim w górę i w dół. Jedynym prawidłowym miejscem zamocowania czujnika jest tylna część tułowia.
Garmin zaznacza, żeby nie prać czujnika w pralce. Jednak przy tak niewielkich gabarytach i mocowaniu w tylnej części spodenek nie trudno o to żeby zapomnieć o zdjęciu RDP. Na szczęście producent i o tym pomyślał. W momencie zakończenia treningu na ekranie zegarka pojawia się stosowne przypomnienie:
Jakich informacji dostarczy Garmin Run Dynamics Pod
- Rytm to liczba kroków na minutę. Wyświetla całkowitą liczbę kroków (lewej i prawej nogi łącznie).
- Bilans czasu kontaktu z podłożem wyświetla bilans czasu kontaktu lewej/prawej nogi z podłożem podczas biegu. Wartość jest mierzona w procentach. Na przykład 53,2 ze strzałką skierowaną w lewo lub prawo.
- Długość kroku mierzona od jednego zetknięcia nogi z podłożem do następnego. Wartość jest mierzona w metrach.
- Odchylenie pionowe oznacza wysokość odbicia podczas biegu. Wyświetla pionowy ruch tułowia dla każdego kroku, mierzony w centymetrach.
- Odchylenie do długości to stosunek wartości odchylenia pionowego do długości kroku. Wartość jest mierzona w procentach. Niższa wartość zazwyczaj oznacza lepszą formę.
- Czas kontaktu z podłożem to czas, przez jaki stopa ma kontakt z powierzchnią ziemi podczas biegu. Wartość jest mierzona w milisekundach.
Analiza danych w Garmin Connect
Parametry związane z dynamiką biegu można odczytywać na bieżąco na ekranie zegarka, ale zdecydowanie więcej informacji uzyskamy po treningu. Po przesłaniu aktywności do platformy Garmin Connect możemy przeanalizować poszczególne dane na wykresach.
Dodatkowo przy każdym z parametrów producent zamieszcza informację, która ułatwia interpretację danego wyniku
Podsumowanie
Więcej informacji o dynamice biegu znajdziecie na stronie producenta, a zainteresowanych zakupem czujnika Garmin Run Dynamics Pod zapraszamy do sklepu trigar.pl