Forerunner 255 vs Venu 3, który lepszy?

Garmin Forerunner 255 vs Venu 3 to częste zestawienie, gdy chodzi o wybór nowoczesnego zegarka sportowego. Ich charakterystyka jest nieco inna i każdy ma swoje zalety. Postaramy się przybliżyć maksymalnie te dwa urządzenia, zwracając uwagę głównie na aspekt funkcjonalny jako, że to właśnie on ma tutaj największe znaczenie.

Krótka charakterystyka

Zacznijmy od zegarka z serii Forerunner. Bardzo często seria ta jest określana jako dedykowana typowo biegaczom. Nic bardziej mylnego. Zegarki z tej serii są modelami uniwersalnymi, sprawdzą się podczas biegania, jazdy rowerem czy pływania.

Forerunner 255 vs Venu 3

Venu z kolei to seria zegarków, która ujrzała światło dzienne w 2019 roku. Były to pierwsze i przez długi czas jedyne zegarki firmy Garmin posiadające wyświetlacz AMOLED. Urządzenia te miały przypominać typowe smartwatche, właśnie ze względu na ekran oraz na wbudowane funkcje, takie jak Garmin Pay czy Garmin Music.

Aspekt sportowy

Na początek przyjrzyjmy się zegarkom pod kątem sportu. Obydwa modele posiadają wbudowany GPS, co pozwoli na zarejestrowanie trasy w terenie. Obsługują również treningi wewnątrz pomieszczenia, takie jak Kardio czy siłownia. Jedyną różnicą tutaj jest brak funkcji Golf w zegarku Forerunner 255.

Nie oznacza to jednak, że zegarki są bliźniacze. Forerunner 255 jest bardziej zaawansowanym urządzeniem, jeżeli chodzi o analizę treningu. Posiada wbudowaną funkcję stanu wytrenowania, dzięki czemu zegarek analizuje każdy trening pod kątem jego wpływu na organizm. Venu 3 w tym aspekcie informuje jedynie jaka była korzyść z treningu, podczas gdy Forerunner informuje o dokładnym wpływie treningu pod kątem aerobowym oraz beztlenowym.

Forerunner 255 vs Venu 3
Efekt treningu w Venu 3

Kolejnym istotnym aspektem są możliwości nawigacyjne. Venu 3 jest w tej kwestii znacząco uboższy. Umożliwia on nawigowanie jedynie do zapisanego wcześniej punktu lub miejsca startu aktywności ale jedynie, w sposób bezpośredni, wskazując kierunek na kompasie. Forerunner 255 poza powyższymi funkcjami posiada też możliwość wgrywania śladu GPX i nawigowania po nim oraz powrotu do startu taką samą trasą, którą przebyliśmy od momentu rozpoczęcia aktywności.

Funkcje całodobowe

Kolejną rzeczą, którą musimy wziąć pod uwagę, jest funkcjonalność całodobowa. Chodzi tutaj o sposób użytkowania urządzenia, monitorowanie całodobowe organizmu oraz funkcje smart. Przede wszystkim model Venu 3 posiada sterowanie dotykiem, Forerunner 255 przyciskami. Nie jest to uciążliwe, niemniej pierwszy z nich dla niektórych użytkowników, zwłaszcza nowych, może wydawać się wygodniejszy w użytkowaniu.

Jeżeli chodzi o monitorowanie całodobowe organizmu, to nie uświadczymy tu większych różnic. Obydwa modele prowadzą pomiar tętna, saturacji, energii organizmu czy jakości snu. Ta ostatnia funkcja jest nieco bardziej rozbudowana w Venu 3, gdyż pozwala na rejestrowanie drzemek oraz wprowadza tzw. asystenta snu.

Forerunner 255 vs Venu 3
Widżety całodobowe oraz Body battery

Ostatnia istotna różnica ma miejsce w przypadku funkcji smart. Obydwa urządzenia posiadają Garmin Pay oraz Garmin Music. Venu 3 jest jednak jednym z dwóch urządzeń Garmina, przez którego można rozmawiać. Wbudowany mikrofon i głośnik umożliwiają prowadzenie rozmów w zasięgu bluetooth połączonego smartfona, ze względu na brak karty e-sim w urządzeniu.

Zegarek sportowy poza swoją funkcjonalnością oczywiście powinien również wyglądać zgodnie z oczekiwaniami użytkownika. Forerunner 255 ze względu na swój design przypomina bardziej urządzenie sportowe, Venu 3 z kolei, ma delikatniejszy, bardziej codzienny wygląd .

Forerunner 255 vs Venu 3, który wybrać?

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu niniejszego artykułu odpowiedź na to pytanie będzie dużo łatwiejsza. Z naszego punktu widzenia osoby zainteresowane bardziej aspektem sportowym powinny wybrać model Forerunner 255. Z kolei Venu 3 na pewno bardziej przypadnie każdemu, kto bardziej stawia na codzienne funkcje oraz design.

Jeżeli jesteście zainteresowani zakupem dowolnego zegarka firmy Garmin, zapraszamy do sklepu online TRIGAR.pl oraz sklepów stacjonarnych TRIGAR w całej Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *