Czujnik tętna Garmin, który wybrać?

Niezależnie od tego, czy trenujesz w pomieszczeniu czy na zewnątrz, czujnik tętna Garmin zapewnia dokładne dane, których potrzebujesz, aby osiągać cele treningowe i rozwijać kondycję. W sprzedaży znajdziemy cztery czujniki tętna Garmin. Zobaczmy więc, czym różnią się między sobą.

Monitorowanie tętna podczas wysiłku fizycznego ma wiele zalet. Pierwszą z nich jest precyzyjne śledzenie intensywności treningu, co pozwala lepiej kontrolować jego tempo oraz czas trwania, a także długość przerw pomiędzy kolejnymi ćwiczeniami.

Kolejną zaletą jest, bez wątpienia, możliwość analizy postępów treningowych. Regularne śledzenie tętna podczas ćwiczeń, pozwala zobaczyć, jak organizm reaguje na wysiłek i jakie zmiany zachodzą w naszej kondycji fizycznej.

Czujnik tętna Garmin HRM-Fit

Monitorowanie tętna umożliwia również, szybsze wykrywanie nadmiernego wysiłku lub przeciążenia organizmu. Dzięki czemu możemy zapobiec kontuzjom oraz przetrenowaniu.

Dokładność pomiarów

Czujniki tętna na klatkę piersiową są dokładniejsze niż czujniki optyczne w zegarkach. Jest to szczególnie widoczne w przypadku ćwiczeń o wysokiej intensywności/interwałów. Dlatego tak wielu rowerzystów i biegaczy korzysta z nich podczas każdego treningu.

Czujniki optyczne wykorzystują światło i fotodiody do śledzenia zmian w przepływie krwi. Natomiast czujniki na klatce piersiowej opierają się na technologii elektrokardiograficznej, która bezpośrednio mierzy impulsy elektryczne generowane przez serce.

Czujnik tętna Garmin technologia

Chociaż najnowsze modele zegarków Garmin korzystają z czujnika tętna nowej generacji, pod względem dokładności pomiarów, wciąż ustępuje on urządzeniom mocowanym na klatce piersiowej.

Porównanie czujników na klatkę piersiową

Aktualnie w ofercie Garmin znajdziemy następujące monitory tętna na klatkę piersiową, HRM-Swim, HRM-Dual, HRM-Pro Plus, a także HRM-Fit. Taka różnorodność pozwala na optymalne dopasowanie urządzenia do swoich potrzeb, jak również możliwości finansowych.

HRM-Dual

Garmin HRM-Dual zapewnia podstawowe pomiary w czasie aktywności, ale też najniższą cenę. Idealna opcja dla osób, które nie potrzebują funkcji śledzenia tętna podczas pływania, zaawansowanych danych biegu, jak również wbudowanej pamięci.

Czujnik tętna HRM-Dual posiada miękki, wygodny pasek z szerokim zakresem regulacji. Wystarczy wyjąć z niego moduł czujnika tętna, aby go wyprać. Bateria może działać nawet 3,5 roku, nie musimy więc martwić się jej nagłym rozładowaniem.

HRM-Swim

Zaprojektowany do pływania Garmin HRM-Swim posiada antypoślizgowy pasek, który pozostaje na miejscu nawet podczas nawrotów. Urządzenie ma również możliwość przechowywania i przesyłania danych o tętnie do kompatybilnych zegarków Garmin

HRM-Fit

Garmin HRM-Fit to czujnik tętna zaprojektowany z myślą o kobietach, charakteryzujący się wygodną, przypinaną do stanika konstrukcją, ułatwiającą rejestrowanie kluczowych parametrów. Idealny do biegania, jazdy na rowerze, treningów siłowych, a także wielu innych aktywności.

Po sparowaniu z kompatybilnym zegarkiem Garmin, czujnik HRM-Fit umożliwia rejestrowanie parametrów dynamiki biegu, a także tempa i dystansu. A gdy nie nosisz zegarka, rejestruje wykonane kroki, spalone kalorie, minuty intensywnej aktywności oraz tętno w ciągu dnia.

Dodatkowo gdy zdejmiesz zegarek i zostawisz go poza zasięgiem w czasie treningu, HRM-Fit przechowa dane, a następnie prześle je podczas zapisywania aktywności. HRM-Fit to idealny wybór dla kobiet poszukujących wygodnego i niezawodnego czujnika tętna.

HRM-Pro Plus

Model HRM-Pro Plus to, podobnie jak HRM-Fit, najbardziej zaawansowany czujnik tętna marki Garmin. Pozwala bowiem na śledzenie parametrów dynamiki, tempa i dystans biegu, a także pomiary takich wskaźników jak moc i dynamika biegu narciarskiego.

Gdy nosisz czujnik HRM-Pro Plus, monitoruje on dzienne pomiary aktywności, takie jak liczba kroków, kalorie, minuty intensywnej aktywności oraz tętno. Ponadto urządzenie rejestruje dane tętna podczas pływania, a następnie przesyła je do zgodnego zegarka.

Dzięki technologii ANT+ oraz Bluetooth Low Energy, ten czujnik z dwiema opcjami transmisji może przesyłać na bieżąco precyzyjne dane tętna do kompatybilnych zegarków Garmin, komputerów rowerowych EDGE, zgodnego sprzętu fitness a także aplikacji treningowej TACX.

Czujnik tętna Garmin HRM-Pro Plus

Specyfikacja techniczna

Wszystko sprowadza się więc do porównania możliwości tych czterech czujników. Oto tabela pokazująca zestawienie ich specyfikacji technicznych.

HRM-DualHRM-SwimHRM-Pro PlusHRM-Fit
Transmisja danychAnt+ / BluetoothAnt+Ant+ / BluetoothAnt+ / Bluetooth
Ilość aktywnych połączeńANT+: bez limitu, Bluetooth: 2ANT+: bez limituANT+: bez limitu, Bluetooth: 3ANT+: bez limitu, Bluetooth: 3
Obsługa zmienności tętna (HRV)TAKTAKTAKTAK
Czas pracy baterii3,5 roku (1 godz. użytkowania dziennie)18 miesięcy (3 godz pływania tyg.)12 miesięcy (1 godz. treningu dziennie)12 miesięcy (1 godz. treningu dziennie)
Beznarzędziowa wymiana bateriiTAKTAK
Dynamika bieguTAKTAK
Tempo i dystans bieguTAKTAK
Statystyki tętna podczas pływaniaTAKTAKTAK
Niezależne śledzenie aktywnościTAKTAK
Specyfikacja techniczna czujników tętna Garmin

Który czujnik tętna Garmin wybrać?

Jak widać Garmin oferuje szeroki wybór czujników do pomiaru tętna, dostosowanych do różnorodnych potrzeb i preferencji. Jeśli poważnie podchodzisz do biegania, pływania lub jazdy na rowerze, potrzebujesz jednego z nich.

Najlepszymi są, bez wątpienia HRM-Pro Plus i HRM-Fit dla kobiet, oferujące pomiar dynamiki i mocy biegu oraz monitorowanie aktywności bez zegarka. Bez względu na to, które z urządzeń wybierzesz, możesz mieć pewność dokładnych statystyk tętna w czasie aktywności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *