Jak działa funkcja Body Battery?

Funkcja Body Battery występująca w zegarkach Garmin pozwala na całodobowe monitorowanie energii organizmu. Kompatybilny zegarek bazując na Twojej aktywności sportowej, poziomie stresu czy ilości odpoczynku, dostarczy precyzyjnych informacji dzięki których będziesz mógł maksymalnie dopasować swój trening i osiągnąć najlepsze efekty.

Funkcja Body Battery, jak działa?

Widżet Body Battery w łatwy i przejrzysty sposób dostarcza Ci informacji na temat zmiany twojej osobistej energii. Dane przyjmują postać cyfrową o wartości od 5 do 100 a także przedstawiane są na wykresie. Poza linią samego Body Battery, wykres pokazuje również poziom stresu odnotowanego w ciągu dnia.

Wartości te zmieniają się w ciągu doby idąc oczywiście od wartości wyższej w kierunku niższej. Oczywiście jak w przypadku wszystkich parametrów zbieranych przez zegarek, dane te dostępne są również w aplikacji Garmin Connect.

Zwiększanie poziomu energii organizmu

Zaczynamy od wartości najwyższej, więc jak nietrudno się domyślić, głównym źródłem regeneracji jest sen. Odpowiednio długi, niezaburzony przerwami czy też działaniem alkoholu lub chorób, sen, pozwoli na osiągnięcie wartości, dzięki którym łatwiej Ci będzie przejść przez kolejny dzień z uśmiechem.

Oczywiście dotyczy to także drzemek. Nawet te krótkie, pozwolą na podładowanie osobistej baterii w ciągu dnia, tak samo jak momenty odpoczynku wolne od wysiłku i stresu.

Funkcja Body Battery w Garmin Connect
Wykres dzienny, tygodniowy oraz czterotygodniowy w aplikacji Garmin Connect

Co obniża poziom Body Battery?

Tutaj sprawa jest oczywista. Niezależnie czy masz dobry czy trudny dzień, poza snem, organizm pracuje na wyższych obrotach i naturalnie wyczerpuje energię organizmu. Każdy oddech, uderzenie serca czy ruch wymaga od nas wykorzystania części naszej wbudowanej bateryjki.

Idąc tym tropem, jasnym zdaje się, że kolejnym czynnikiem jest wysiłek fizyczny. Jego wpływ nie jest jednak identyczny dla każdego. Za każdym razem intensywność naszej aktywności wpływa na ilość pobranej energii. Im aktywność trudniejsza tym więcej jej zużyjemy. Jednakże osoby o lepszej kondycji, odnotują mniejszy spadek przy takim samym wysiłku, niż osoby w gorszej formie.

Ostatni na tej liście jest stres. Stres to nic innego jak naturalna reakcja organizmu na negatywne bodźce tak fizyczne jak i psychiczne. Stres dotyczy każdego i nie ma możliwości na wyeliminowanie tego czynnika, możemy go tylko ograniczyć. Oczywiście im wyższy stres tym niższy poziom Body Battery.

Wykorzystanie Body Battery

Jak widać, Body Battery to potężne narzędzie pozwalające nam na kontrolowanie w zasadzie całego naszego dnia. Zadbanie o odpowiedni poziom energii ułatwia nam przejście przez wyzwania dnia codziennego. Jak zatem to wykorzystać?

Funkcja Body Battery

Jeżeli Twoje Body Battery jest niskie, daj sobie odpocząć. Zadbaj o odpowiedni sen, tak jego długość jak i jakość, zwłaszcza w okresie chorobowym. Odpuść trening lub zmniejsz jego intensywność, po prostu odpocznij.

Nie zapominaj jednak, że brak treningu wpłynie również negatywnie na Twoją formę. Najlepszym rozwiązaniem zatem będzie zmniejszenie intensywności treningu do czasu poprawy. Z kolei przy wyższych wartościach energii warto ją wykorzystać.

Podejmij nieco wyższy wysiłek niż zazwyczaj lub dorzuć dodatkowy trening. Pozwoli Ci to na zwiększenie swojej wydolności a co za tym idzie cały proces zatoczy koło i pozwoli Ci na regularne poprawianie swojego poziomu wytrenowania.

Wszystkie urządzenia firmy Garmin wyposażone w funkcję Body Battery dostępne są w sklepie online TRIGAR oraz salonach stacjonarnych TRIGAR w całej Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *