TACX NEO 3M, po prostu najlepszy

Garmin zaprezentował nowy inteligentny trenażer TACX NEO 3M, jak dotąd najbardziej dokładny i najpotężniejszy trenażer rowerowy z zasilaniem bezpośrednim. Czy nowoczesny silnik i wbudowane, ruchome platformy zapewnią doświadczenia z jazdy, jakich wcześniej nie było?

Cztery lata od premiery modelu NEO 2T pojawia się trenażer nowej generacji. TACX NEO 3M to najbardziej zaawansowane urządzenie tego typu w ofercie Garmin. Dzięki niemu rowerzyści mogą korzystać z funkcji oraz technologii, których nie znajdą nigdzie indziej.

Urządzenie wyposażono w ruchome platformy TACX NEO, zapewniające bardziej komfortowe i realistyczne wrażenia z jazdy. Nowa konstrukcja pozwoliła również na zwiększenie zakresu ruchu trenażera na boki, a wbudowany uchwyt do przenoszenia, znacząco ułatwia transport urządzenia.

Jednak większość zmian znajduje się wewnątrz. Nowoczesny system oporu sprawa, że TACX NEO 3M oferuje najlepszy na tryb ERG pod względem dokładności i kontroli. Zwiększono również precyzję pomiarów i umożliwiono podłączenie trenażera do sieci Ethernet lub Wi-Fi.

Zobaczmy zatem co jeszcze oferuje nowy model i czym różni się od swojego poprzednika.

Co nowego w NEO 3M w porównaniu z modelem NEO 2T

Zanim przejdziemy do przedstawienia kluczowych funkcji NEO 3M, warto zaznaczyć czym różni się od swojego poprzednika.

 • Dodano zintegrowane ruchome platformy z możliwością włączania i wyłączania
 • Dodano przycisk parowania i obsługę adaptera sieciowego (Ethernet/Wi-Fi)
 • Zwiększono zakres i symetrię ruchu trenażera na boki
 • Nowy sposób konfiguracji, oparty na kodzie QR
 • Znacząca poprawa dokładności w trybie ERG
 • Wbudowany uchwyt do przenoszenia
 • Większa i bardziej stabilna konstrukcja
 • Przeprojektowany system oświetlenia LED
 • Udoskonalony wewnętrzny system chłodzenia
 • Zwiększona do dwóch, liczba połączeń Bluetooth
 • W zestawie 11-rzędowa kaseta (11-28T), zgodna z systemami Shimano/SRAM
 • Przeprojektowany system osi przelotowej, zwiększający bezpieczeństwo adapterów

Jak widać, liczba nowych funkcjonalności jest imponująca. W rezultacie, pozytywne zmiany możemy dostrzec już od momentu rozpakowania i wstępnej konfiguracji urządzenia.

Zalety TACX NEO 3M

Oto kluczowe funkcjonalności nowego modelu, które mają go wyróżnić na tle konkurencji.

 • ZINTEGROWANY RUCH WIELOKIERUNKOWY, wbudowane ruchome platformy mogą być włączone albo zablokowane, a w połączeniu z systemem ruchu na boki, NEO 3M oferuje niezwykle realistyczną symulację jazdy, ograniczając jednocześnie zużycie trenażera.
 • KASETA W ZESTAWIE, wstępnie zainstalowana 11-biegowa kaseta jest kompatybilna z systemami Shimano i SRAM. Dzięki temu, trenażer jest gotowy do użycia zaraz po wyjęciu z pudełka.
 • WBUDOWANY UCHWYT, zintegrowana rączka sprawia, że NEO 3M jest łatwy w transporcie. Dzięki temu, że nie potrzebuje podłączenia do zasilania, nie ma ograniczeń co do miejsca treningu.
 • ŁĄCZNOŚĆ BEZPOŚREDNIA, inteligentny adapter sieciowy TACX wykorzystuje połączenie Ethernet lub WI-FI, aby stworzyć bardziej stabilne połączenie (np. podczas wirtualnych zawodów).
 • DOKŁADNOŚĆ POMIARÓW, udoskonalone pomiary mocy, prędkości i kadencji pozwalają precyzyjnie rejestrować swoje wyniki i śledzić postępy treningowe.

TACX NEO 3 M oferuje również inne funkcje, które zapewnić mają jak najlepsze wrażenia z użytkowania urządzenia.

 • REALISTYCZE WRAŻENIA Z JAZDY, innowacyjne wirtualne koło zamachowe TACX symuluje uczucie jazdy po różnych typach dróg, takich jak bruk albo żwir.
 • STROME PODJAZDY, trenować możemy na realistycznych wzniesieniach o nachyleniu do 25% i symulowanych zjazdach.
 • DZIAŁA BEZ ZASILANIA, trenażer korzysta z mocy wytwarzanej podczas pedałowania, dzięki czemu zawsze i wszędzie możesz jeździć bez przewodu zasilającego.
 • TACX TRAINING, aplikacja umożliwia dostęp do ukierunkowanych planów treningowych, wysokiej jakości filmów oraz treningów z zespołami World Tour.
 • APLIKACJE ZEWNĘTRZNE, oprogramowanie urządzenia pozwala na bezproblemową integrację z innymi aplikacjami do jazdy jak TrainerRoad oraz Zwift.
 • WSKAŹNIK MOCY, poprzez zmienne kolory wskaźnik LED pokazuje aktualny poziom wysiłku.

Godnym uwagi jest fakt rozwinięcia możliwości produktu w kilku aspektach jednocześnie. Ulepszenia dotyczą bowiem, konstrukcji oraz funkcjonalności urządzenia, jak również jego możliwości technicznych.

Porównanie produktów

Gdy mowa o danych technicznych urządzenia, najlepiej zestawić je z dwoma najbardziej popularnymi modelami TACX czyli NEO 2T oraz FLUX 2 Smart.

NEO 3MNEO 2TFLUX 2
Rodzaj napęduBezpośredni z hamulcem silnikowymBezpośredni z hamulcem silnikowymBezpośredni z hamulcem elektrycznym
Magnesy32 magnesy neodymowe + silnik32 magnesy neodymowe + silnik8 stałych + 8 elektromagnesów
Masa koła zamachowegoZmienna (wirtualne)Zmienna (wirtualne)7,6 kg
Maksymalna moc2200 W2200 W2000 W
Dokładność pomiaru mocy<1% (zwiększona)<1%<2,5%
Wymagane zasilanieNIENIETAK
Transmisja danychWi-Fi/Ethernet (wymagany adapter)NIENIE
Symulacja zjazduTAKTAKNIE
Symulacja nawierzchniTAKTAKNIE
KalibracjaNie jest wymaganaNie jest wymaganaTAK
Maksymalna siła hamulca260 N260 N120 N
Zintegrowany ruch wielokierunkowyTAKNIENIE
UchwytTAKNIENIE
Prędkość/Kadencja/MocTAKTAKTAK
Porównanie danych technicznych modeli NEO 3M, NEO 2T oraz FLUX 2 Smart

Pamiętajmy, że niektóre różnice – dziś pozornie niewielkie, mogą nabrać znaczenia w przyszłości. Wraz z rozwojem naszego zaangażowania w trening oraz kolarskiej formy. Stojąc przed wyborem jednego z prezentowanych modeli, warto więc myśleć przyszłościowo.

Zawartość opakowania

Trenażer TACX NEO 3M z kasetą 11-rzędową, podpórka przedniego koła (maks. szer. opon 60 mm), kabel zasilający, voucher na 3-miesięczną subskrypcję TACX Premium, klucz montażowy, adaptery do osi (130 mm i 135 mm) i osi przelotowej (142 x 12 oraz 148 x 12 mm), a także dokumentacja.

Funkcjonalność

Aby w pełni wykorzystać możliwości oraz funkcje urządzenia, możemy korzystać z niego w dwóch trybach.

 • Tryb ERG, czyli praca na określonym poziomie mocy na przykład 250W. W tym przypadku, niezależnie od tego jakiego przełożenia użyjesz, trenażer pozostaje przy założonej mocy. Tryb używany jest zwykle w treningach interwałowych, gdzie poziomy wysiłku są ściśle określone.
 • Tryb Symulacji (SIM), precyzyjnie odwzorowujący profil kursu lub trasy po której jedziemy, z uwzględnieniem nachylenia. W tym trybie jazda odbywa się podobnie jak na świeżym powietrzu, gdzie wysiłek regulujemy poprzez zmianę przełożeń.

Warto pamiętać, że wzrost dokładności urządzenia w trybie ERG pozwoli podnieść poziom, realizowanych przez nas treningów.

Podsumowanie

TACX NEO 3M to z pewnością doskonały wybór dla wszystkich miłośników jazdy w pomieszczeniu. Bez względu na to, czy chcemy łatwej obsługi i realistycznych doznań, czy precyzyjnych pomiarów i potężnych możliwości technicznych, znajdziemy je w tym modelu.

Na stronie TRIGAR.PL trenażer TACX NEO 3M znajdziecie w dwóch wersjach. Podstawowej, zawierającej sam trenażer, oraz w wersji z adapterem sieciowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *