Forerunner 955 vs 945 – porównanie topowych zegarków dla triathlonistów

Wraz z pojawieniem się nowego zegarka Garmin, wielu użytkowników zastanawia się co zrobić z jego poprzednikiem? Nie inaczej jest w przypadku zaprezentowanego niedawno modelu Forerunner 955. Wierzymy, że porównanie Forerunnera 945 z jego następcą, ułatwi Wam decyzję o wyborze jednego z nich.

Wygląd

Forerunner 955, jaki jest, każdy widzi. Nowy model nie zmienił się szczególnie w porównaniu z 945-tką. Obudowa wykonana z wytrzymałego tworzywa i ekran pokryty szkłem Gorilla Glass DX. Urządzenia mają niemal te same rozmiary. Najnowszy FR955: 46,5 x 46 x 14,4 mm, natomiast FR945: 47 x 47 x 13,7 mm. Nowy model waży ok. 53 gramów, poprzednik wnosił na wagę ok. 50 gramów.

Główna, dostrzegalna różnica to wielkość oraz rozdzielczości ekranu. Nowy model posiada wyświetlacz o średnicy 33mm i rozdzielczości 260×260 pikseli, jego poprzednik odpowiednio 30,4mm oraz 240×240 pikseli. Smuklejsza ramka i lepsze zagospodarowanie przestrzeni wokół ekranu w Forerunnera 955 uwydatnia jeszcze różnicę w rozmiarach i sprawia wrażenie lepiej wykonanej.

Na uwagę zasługują jeszcze dwie kwestie związane z wyglądem urządzeń. Po pierwsze, Forerunner 955 dostępny jest teraz w dwóch kolorach, białym i czarnym. Poprzednik dostępny był jedynie w czerni, z subtelnym niebieskim akcentem na obudowie i niebieskim paskiem, w wersji bundle. Czas pokaże, czy nowy kolor zyska uznanie użytkowników. Możliwość wyboru zdecydowanie na plus.

Druga rzecz to zmiana sposobu mocowania pasków QuickFit. Pin mocujący nie jest już przykręcany jak to było poprzednio lecz teleskopowy, podobnie jak w innych modelach. Wymiana pasków może być zatem, nieco trudniejsza niż dotychczas. Teleskop osadzony jest jednak na tyle głęboko, że nie powinien nastręczać obaw o bezpieczeństwo montażu innych pasków oraz uchwytów.

Garmin Forerunner 955 - bieganie
Garmin Forerunner 995

Czego nie widać

Bardziej znaczące zmiany zaszły wewnątrz urządzenia. Forerunner 955 w przeciwieństwie do modelu 945, posiada czujnik tętna nowej generacji, dlatego zaoferować może dokładniejszą analizę zdrowia oraz kondycji. Będzie to miało znaczenie w przypadku nowych funkcji sportowych, które oparte są na szczegółowym monitoringu rytmu pracy serca.

Kolejną nowością, jaką oferuje model Forerunner 955 to wielopasmowy GPS. Dostęp do wielu systemów pozycjonowania i podwójnej częstotliwości zapewnia niezwykle szybki i dokładny sygnał. W przypadku aktywności, które bazują na wskazaniach GPS, korzyści płynące z tej funkcjonalności są bezsprzeczne.

Zarówno model 955 jak i 945 wyposażone są w łączność NFC. Dzięki czemu możliwe jest dokonywanie płatności zbliżeniowych. Oba urządzenia umożliwiają też odtwarzanie muzyki, z tą różnicą, że pamięć nowego modelu pozwala na pobranie do 2000 utworów w porównaniu z 1000 u poprzednika.

Forerunner_955_Solar_Bieganie
Garmin Forerunner 955

Czas pracy baterii

Garmin Forerunner 955 oferowany jest w dwóch wersjach. Podstawowej i zasilanej energią słoneczną w opcji Solar. Czas pracy baterii obu wersji w porównaniu do modelu 945 jest następujący:

Forerunner 945Forerunner 955Forerunner 955 Solar
Tryb zegarkado 14 dnido 15 dnido 20 dni
Tryb UltraTracdo 60 godzindo 80 godzindo 110 godzin
Tryb GNSS bez muzykido 36 godzindo 42 godzindo 49 godzin
Tryb wszystkie GNSS + wielopasmowedo 20 godzindo 22 godzin
Czas pracy baterii Forerunner 945/955

Wersja Solar bez wątpienia ucieszy miłośników triatlonu oraz biegów ultra. Wielogodzinna ekspozycja zegarka na słońce pozwoli na pokonanie całej trasy bez obawy o poziom naładowania baterii.

Forerunner 945_Triatlon
Garmin Forerunner 945

Kluczowe nowości

Jednym z kluczowym ulepszeń w modelu Garmin Forerunner 955 jest ekran dotykowy. Jego działanie można dostosować do własnych potrzeb, więc nie zawsze musi być włączony. Chociaż łatwiej sterować zegarkiem przy pomocy przycisków, zwłaszcza podczas treningu, dobrze jest mieć taką opcję podczas korzystania z map.

 • RAPORT PORANNY – Zasadniczo jest to ekran zegarka, który każdego ranka pokazuje jakość snu, status HRV, gotowość treningową, body battery, pogodę oraz sugestie treningu. Jest w pełni konfigurowalny, dzięki czemu można zmieniać te wskaźniki zgodnie z własnymi upodobaniami.
 • GOTOWOŚĆ DO TRENINGU – Wskaźnik nieco inny niż czas regeneracji, ponieważ jest dużo bardziej wszechstronny. Zegarek w czasie rzeczywistym ocenia nasze możliwości do wykonania jednostki treningowej. Miernik uwzględnia ocenę i historię snu, poziom regeneracji, status i historię HRV oraz obciążenie treningowe, aby w skali od 0 do 100 przedstawić uzyskany wynik.
 • STATUS ZMIENNOŚCI TĘTNA (HRV) – Wskaźnik zmienności może być wyznacznikiem poziomu zmęczenia. W przeciwieństwie do tętna spoczynkowego, im wyższa jego wartość tym lepiej. Zegarek rejestruje regularność uderzeń serca podczas snu, aby każdego ranka pokazać średnią nocną wraz ze średnią siedmiodniową.
 • MOC BIEGOWA – Aby funkcja działała, niezbędne jest dodatkowe akcesorium w postaci Running Dynamics Pod albo pasa do pomiaru tętna HRM-Run/Tri/Pro. Natywna moc biegowa jest alternatywą dla treningu ze strefami tętna, stosowaną aby pokazać ile energii zużywamy w dowolnym momencie aktywności.
 • STAMINA – Wskaźnik, znany już z modeli Fenix 7 oraz Epix 2, ma pomóc użytkownikom w zarządzaniu wysiłkiem podczas biegania lub jazdy na rowerze. Ma on na celu pokazanie, ile energii, potencjalnie, pozostało nam w zbiorniku. Dzięki temu możemy zoptymalizować tempo tak, aby nie brakło nam sił przed metą.
 • WIDŻET WYŚCIGU – Podgląd zawiera informacje dotyczące zaplanowanego wyścigu jak, pogoda w dniu zawodów, ogólny plan treningów a także zoptymalizowane sugestie treningowe, Zegarek wyświetli również przewidywany czas ukończenia na podstawie szczegółów kursu oraz aktualnej kondycji.

Interesujące dodatki

 • SUGESTIE TRENINGOWE – Chociaż sama funkcja nie jest nowa, w modelu 955 wskazówki treningowe wyświetlanie są na tydzień do przodu. Pozwalają również na wybór dni przeznaczonych na długi trening.
 • OBSŁUGA MAP – Ta opcja również była wcześniej znana, jednak model 945 oferowany jest z mapami regionu, w którym został kupiony. Natomiast 955 umożliwia bezpłatne pobieranie map dla dowolnego regionu przez sieć bezprzewodową.
 • SYNCHRONIZACJA USTAWIEŃ – Podobnie jak to w przypadku modeli Fenix 7 oraz Epix 2, synchronizacja ustawień zegarka możliwa jest poprzez aplikację Garmin Connect Mobile.
 • WIADOMOŚCI OD WIDZÓW – Obecnie możliwe jest takie skonfigurowanie usługi LiveTrack, aby osoby obserwujące mogły wysyłać nam wiadomości dźwiękowe i tekstowe w trakcie aktywności.
 • HEALTH SNAPSHOT – To aktywność rejestrująca kilka wskaźników zdrowia podczas 2 minutowej sesji, aby dostarczyć podstawowych informacji o stanie układu krążenia. Urządzenie monitoruje parametry, takie jak średnie tętno, poziom stresu i częstotliwość oddechu.
 • PRZED TOBĄ (UP AHEAD) – Narzędzie, wprowadzono również w modelach Fenix 7 oraz Epix 2. Dostarcza informacji o wybranych, zbliżających się lokalizacjach na trasie lub drodze podczas nawigowania po kursie.

Podsumowanie

Garmin Forerunner 955 to bez wątpienia, najbardziej wszechstronny zegarek sportowy na rynku. Czas jaki upłynął od premiery poprzedniego modelu sprawił, że nowy zegarek „dla biegaczy” jest naprawdę dużym skokiem jakościowym. Czy wystarczającym aby pomyśleć o wymianie?

Nowy model posiada wszystko co oferuje 945, a ponadto większy, dotykowy wyświetlacz, nowy czujnik tętna, wydajną baterię, wielopasmowy GPS oraz kilka przydatnych funkcji treningowych. Regeneracja i efektywność treningu to obszary, na których Garmin skupił się najbardziej w przypadku nowych modeli.

Godnym uwagi jest również fakt, wsparcia technicznego oraz aktualizacji oprogramowania. Jest mało prawdopodobne aby Forerunner 945 otrzymał, którekolwiek z nowych funkcji sportowych. W dużej mierze bazują one bowiem na wskazaniach nowego, dokładniejszego czujnika tętna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *