Garmin Edge 1040 – pierwsza nawigacja rowerowa z ładowaniem słońcem

Równe dwa lata czekaliśmy na prezentację nowej nawigacji Garmin Edge 1040. Najwyższy model przynosi kilka niezwykle ciekawych zmian, w tym pierwszy raz w historii ładowanie słoneczne w opcji Solar. Sprawdźmy co jeszcze trafiło do najnowszego kolarskiego komputerka Garmina.

Nowy Garmin Edge 1040 i Garmin Edge 1040 Solar

Nowa nawigacja Garmin Edge 1040 pojawia się w trzech wersjach:

  • Garmin Edge 1040 – wersja bazowa. Nowością jest jednak dodatkowy czwarty uchwyt w zestawie (uchwyt MTB).
  • Garmin Edge 1040 Bundle – rozbudowany zestaw w którym znajdziemy dodatkowo czujniki kadencji, prędkości i tętna (HRM-Dual),
  • Garmin Edge 1040 Solar – wersja z wbudowanym ogniwem fotowoltaicznym, które pozwala na doładowanie nawigacji promieniami słońca.

W każdym komplecie znajdują się dwa uchwyty na mostek/kierownicę oraz uchwyt zewnętrzny, do którego można podpiąć zgodną lampkę czy kamerkę. Dodatkowo znajdziemy także linkę zabezpieczającą i kabel USB do ładowania oraz połączenia z komputerem. Oprócz tego w wersji W wersji Solar dodatkowo znajdziemy uchwyt Garmin MTB przeznaczony do montażu nad mostkiem.

Jakie nowe funkcje trafiły do nawigacji Edge 1040

Wszystkie nawigacje zostały wyposażone w nowe funkcje i możliwości. Znajdziemy wśród nich:

  • wielopasmowy GPS (multiband GPS) – dzięki najnowszej wersji chipsetu, urządzenie przetwarza informacje z najnowszych satelitów, które nadają dwa sygnały (L1 i L5). Daje to dużo większą dokładność w trudnym terenie jak miasto czy las. Dodatkowo urządzenia obsługują także inne systemy satelitarne jak Galileo czy GLONASS.
  • funkcja Real Time Stamina (która wcześniej trafiła do Fenixa 7) pokazująca nasz poziom sił podczas wysiłku,
  • nowe czytelniejsze oprogramowanie. Dzięki przeprojektowanemu menu używanie nawigacji jest jeszcze bardziej intuicyjne,
  • sugestie codziennych treningów,
  • port USB-C, drobna zmiana, ale dzięki niej nie musimy zabierać dodatkowego kabla na wyjazdy,
  • nowy algorytm przeliczania trasy po zjechaniu z kursu oraz pokazujący miejsca rozwidleń szlaków,
  • warto zwrócić też na wzmocnioną konstrukcję uchwytu (podobny patent zastosowano w nowej Varii RCT715).

Nawigacje Edge 1040 mają oczywiście wszystkie możliwości swojego poprzednika Edge 1030 Plus. Znajdziemy więc zainstalowane mapy topograficzne całej Europy z bezpłatnymi aktualizacjami. W modelu Solar mapy większości rejonów świata są już zainstalowane, a na pozostałe wersje możemy je pobrać. Nawigacja obsługuje wiele zewnętrznych czujników w tym czujników mocy, kadencji czy pasków tętna. Edge obsługują też oczywiście światła i wsteczne radary serii Garmin Varia.

Garmin Edge 1040 Solar
Ekran ładowania solarnego w Edge 1040 Solar

Cena i dostępność

Nawigacje Garmin Edge 1040 już trafiły do polskich sklepów Garmin i zostały wycenione od 2799zł przez 3259zł (Bundle) oraz 3499zł (Solar).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *