Garmin GPSMap 79s – ręczna nawigacja dla żeglarzy

Najnowsza nawigacja dla żeglarzy i wędkarzy została oznaczona jako Garmin GPSMap 79s. Model ten stanowi wypełnienie oferty amerykańskiego lidera rynku GPS i można go sklasyfikować w hierarchii pomiędzy serią 78, a 86. Jakie nowości znajdziemy w tym modelu? Zapraszamy do zapoznania się z naszą prezentacją produktu.

Garmin GPSMAP 79s – nowa konstrukcja obudowy

Nowy ręczniak dla wodniaków posiada w pełni wodoszczelną obudowę, która po wpadnięciu do wody unosi się na jej powierzchni. Tu względem wcześniejszych serii nie ma różnicy, a cecha ta z pewnością jest bardzo pożądana w trakcie wszelakich aktywności na wodzie. Utopienie odbiornika nawigacyjnego wartego kilkaset złotych z pewnością nie poprawiło by nastroju żadnego członka załogi jachtu czy motorówki. Na szczęście w przypadku modelu Garmin GPSMAP 79s nie musimy sobie tym zawracać głowy.

Garmin GPSMAP 79s

Zauważalną zmianę w zestawieniu z serią GPSMAP 78s stanowi przeniesienie przycisków pod ekran oraz zwiększenie przekątnej wyświetlacza do 3″. W tej kwestii nowy model jest bardzo zbliżony do wariantu 86s. Całkowitą zmianę natomiast widać w umiejscowieniu anteny, która została osadzona na środku odbiornika. Warto tu dodać, że jest to pierwszy model z działu ręcznych nawigacji na wodę, który potrafi odbierać sygnał GPS z aż sześciu systemów satelitarnych (GPS, GLONASS, Beidou, Galileo, QZSS i SBAS). W połączeniu z trójosiowym kompasem elektronicznym stanowi to gwarancję prawidłowego utrzymania kursu w każdym zakątku ziemi.

Warto poświęcić chwilę na obsługę urządzenia. Klasyczne przyciski to naszym zdaniem najlepsze rozwiązanie jeżeli chodzi o wykorzystanie urządzenia na wodzie. W trakcie żeglowania czy pływania kajakiem nietrudno o zachlapanie ekranu. Choć jak wiemy z serii liczników Garmin Edge, można obsługiwać mokry ekran dotykowy to jednak nie zawsze jest to komfortowe. Po zapoznaniu się z różnymi kombinacjami skrótów jakie oferują fizyczne klawisze, poruszanie się po menu nawigacji staje się czystą przyjemnością.

Współpraca z mapami wodnymi oraz turystycznymi w Garmin GPSMAP 79s

Decydując się na zakup nawigacji GPSMAP 79s  w standardzie otrzymujemy mapę bazową całego świata. Mapa ta zawiera oznaczenie akwenów wodnych oraz lądów z podziałem na państwa. W celu uzyskania dokładnej mapy morskiej należy zakupić komercyjną mapę Garmin Bluechart G3. W kwestii szczegółowości wodne mapy Garmin są bezkonkurencyjne! Mapę kupuje się dla wybranego regionu, a jej instalacja sprowadza się do umieszenia karty microSD w slocie urządzenia. W trakcie wykorzystania odbiornika do pieszych wędrówek lub jazdy na rowerze zdecydowanie zalecamy instalację darmowej mapy z projektu Open Street Map.

Garmin GPSMAP 79s

Czas pracy urządzenia

Producent deklaruje nawet 19 godzin pracy odbiornika na jednym komplecie akumlumtrorów lub baterii typu AA. W tym miejscu należy wspomnieć właśnie o tym, że nawigacja Garmin GPSMAP 79s jest zasilana z baterii, które możemy w dowolnym momencie wymienić na nowy zestaw. Droższa o 50 Euro seria GPSMap 86s posiada wbudowany akumulator, którego nie można wymienić, ale pozwala na pracę przez blisko 40 godzin (przy częstotliwości zapisu pozycji GPS co 10 minut).

„Niezależnie od tego, czy jest używany jako rozwiązanie zapasowe dla elektroniki pokładowej, czy jako dedykowane urządzenie nawigacyjne, seria GPSMAP 79 zapewnia szereg kluczowych narzędzi, które każdy marynarz powinien mieć pod ręką podczas opuszczania brzegu” – powiedział Dan Bartel, wiceprezes Garmin ds. globalnej sprzedaży konsumenckiej.

Premiera w Polsce

Nowa nawigacja GPSMAP 79s powiana pojawić się w polskiej dystrybucji w połowie listopada 2021 roku. Sugerowana cena detaliczna producenta to 349 Euro. Zainteresowanych zakupem odsyłamy do sklepu TRIGAR.pl – Autoryzowanego Partnera Marki Garmin w Polsce.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *