Ekran dotykowy w zegarkach sportowych Garmin

Garmin w swojej ofercie posiada szereg zegarków przeznaczonych zarówno dla początkujących sportowców (np. Vivoactive, Venu) jak i zawodowców (modele Forerunner oraz Fenix). Jedną z najistotniejszych cech zegarka jest jego sposób jego obsługi. W przypadku zegarków Garmin Venu oraz Vivoactive pojawiają się ekrany dotykowe, Forerunnery i Fenixy z kolei sterowane są pięcioma przyciskami.

Zalety i wady ekranu dotykowego w zegarkach sportowych

Ekran dotykowy w zegarku sportowym

To w jaki sposób działa ekran dotykowy jest każdemu doskonale znane z obsługi choćby smartfona. Klikamy wybraną opcję na ekranie, aby ją uaktywnić lub przeciągamy palec po ekranie aby zmienić informacje, które się na nim wyświetlają. Jakie są zatem jego zalety i wady w stosunku do sterowania przyciskami?

Zalety:

  • Intuicyjność – w dzisiejszych czasach nawet małe dzieci potrafią się posługiwać ekranami dotykowymi więc nie stanowi on problem dla większości osób,

  • Szybkość działania – Wyobraźmy sobie model Fenix 6 z ekranem dotykowym. Przeglądanie mapy Garmin byłoby dużo szybsze i płynniejsze niż w przypadku obsługi przyciskami.

Wady:

  • Zabezpieczanie przed niechcianym dotknięciem – Podczas treningu nie chcemy aby ekran dotykowy zadziałał w wyniku np. kontaktu z wodą lub odzieżą. Wymusza to na nas zablokowanie ekranu. Oczywiście w zegarku z przyciskami też można coś nacisnąć przypadkiem. Ryzyko jest o wiele mniejsze i z reguły ten sposób nie wymaga blokowania przycisków.

  • Czytelność danych – Zablokowanie ekranu wymusza prezentowanie jednego ekranu podczas aktywności lub ustawienie automatycznego przewijania tych ekranów co kilka sekund (funkcja auto scroll). Jeżeli dane nie mieszczą się na jednym ekranie a np. na trzech, uciążliwe jest oczekiwanie aż z ekranu pierwszego zegarek przejdzie na drugi, a potem trzeci.

  • Musimy obserwować ekran – w zegarkach z klawiszami podczas treningu jesteśmy w stanie z łatwością nawigować po opcjach. Dzięki temu możemy obsługiwać go „z zamkniętymi oczami”. Co prawda w nowych zegarkach dotykowych, w których są już dwa przyciski poniekąd rozwiązano ten problem. Najważniejsze funkcje czyli oznaczanie okrążeń (lapowanie) oraz start/pauza/zakończenie aktywności mają przypisane przyciski. Problem pojawia się jednak gdy chcemy dostać się poprzez skórty do ekranów z muzyką, nawigacją, czy do widżetów (np. kompasu).
  • Obsługa w trudnych warunkach atmosferycznych –  zimą w górach obsługa zegarka z ekranem dotykowym jest trudna, a czasami niemożliwa. Dlatego w najwyższych modelach zegarków brak jest ekranu dotykowego. W ekstremalnych warunkach musimy mieć 100% pewności, że zegarek zareaguje tak, jak sobie tego życzymy.

Garmin Fenix, a ekran dotykowy

Seria Garmin Fenix jest najbardziej zaawansowaną linią zegarków sportowych na rynku. Jak wspomnieliśmy sterowanie w najmocniejszych modelach odbywa się za pomocą pięciu przycisków. Najprawdopodobniej inżynierowie Garmina po przeanalizowaniu plusów i minusów poszczególnych sposobów sterowania doszli do wniosku, że dla zawodowców najlepszym rozwiązaniem będą przyciski. A weźmy pod uwagę, że jest to sprzęt tak samo chętnie używany przez biegaczy, triathlonistów jak i przez żołnierzy czy amatorów sportów powietrznych.

Sterowanie Przyciskami Garmin Fenix

Stąd możemy jasno stwierdzić, że żaden z produkowanych dotychczas modeli serii Fenix nie posiada ekranu dotykowego. Pytaniem jest czym Garmin zaskoczy nas w przyszłości? Czy w kolejnych generacjach inżynierowie Garmina zdecydują się na dodanie tej formy obsługi do topowej serii zegarków? Z odpowiedzią na to pytanie musimy poczekać do premiery nowych Fenixów.

Garmin Fenix 7 – ekran dotykowy?

Premiera serii Garmin Fenix 6 miała miejsce na przełomie sierpnia i września 2019r. Zachowując tendencję do wydawania nowych „flagowców” możemy przypuszczać, że premiera Garmin Fenix 7 będzie miała miejsce w I lub II kwartale 2021r.

Czy nowe modele będą posiadały ekran dotykowy? Możemy jedynie przypuszczać, że Garmin na pewno nie odejdzie od sposobu sterowania przyciskami we wszystkich najwyższych modelach. Nasuwa to możliwe 3 warianty dla nowych zegarków:

  1. Seria Fenix 7 nie dostanie ekranu dotykowego w żadnej formie,
  2. Seria Fenix 7 otrzyma sterowanie hybrydowe. Poza klasycznymi przyciskami pojawią się elementy dotykowy lub po prostu ekran, który będzie można aktywować lub dezaktywować w zależności od wybranej aktywności,
  3. Pojawi się osobny wariant Fenix 7 z ekranem dotykowym (wspieranym przez przycisk). Podobnie jak ma to miejsce obecnie z wersjami solarnymi. Możemy wybrać Fenixy „standardowe” lub rozbudowane o możliwość ładowania słońcem, czyli wersje Fenixem 6 Solar.

Na szczęście dla zwolenników sterowania przyciskami żaden z tych wariantów nie przewiduje całkowitego odejścia od standardowego modelu sterowania przyciskami. A jak to będzie w rzeczywistości? Nie pozostaje nam nic tylko czekać na ogłoszenie premiery kolejnych zegarków, w tym zapewne Fenixa 7 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *