Garmin HRM Pro – nowy czujnik do pomiaru tętna dla triathlonistów

Garmin Hrm Pro to najnowsza odsłona czujnika to monitorowania tętna. Urządzenie stanowi bezpośrednią kontynuację modelu z oznaczeniem HRM Tri i w praktyce oferuje takie same funkcje. Czym zatem różnią się oba czujniki tętna Garmin? Zapraszamy na szybki przegląd nowego produktu.

Dwukanałowa transmisja danych w czujniku Garmin HRM Pro

Kluczową różnicę między czujnikami Garmin stanowi dodanie w modelu HRM Pro wsparcia dla łączności za pośrednictwem technologii Bluetooth Low Energy. W praktyce oznacza to, że urządzenie można połączyć także z aplikacjami zewnętrznymi, typu Zwift oraz maszynami na siłowni. Wprowadzenie do oferty tego typu rozwiązania był jak najbardziej do przewidzenia. Garmin już w ubiegłym roku zaprezentował model HRM Dual oraz rowerowe mierniki kadencji i prędkości drugiej generacji. W obu przypadkach zmiana/nowość polegała właśnie na dodaniu obsługi protokołu Bluetooth.

Czujnik Garmin HRM Pro
Pomiar tętna w trakcie pływania, jazdy na rowerze i biegania

Nowy czujnik Garmin HRM Pro posiada zieloną ramkę, co stanowi drugą różnicę w zestawieniu z wariantem HRM Tri (niebieska ramka). Poza tym miernik ma takie same gabaryty i właściwości. Urządzenie jest zasilane jedną baterią pastylkową CR2032, która według producenta może starczyć nawet na rok pracy (oczywiście wszystko zależy od częstotliwości używania pasa). Choć czujnik zapisuje tętno w trakcie pływania to warto tu zaznaczyć, że nie jest to model do używania na basenie. W tej kwestii nic się nie zmieniło (brak odporności na chemię basenową) i aby móc trenować w oparciu o tętno w trakcie pływania na basenie należy zakupić model HRM Swim.

Pomiar dynamiki biegu w HRM Pro

Poza pomiarem tętna, nowy czujnik został wyposażony w akcelerometr, który pozwala rejestrować tzw. parametry związane z dynamiką biegu. Mowa tu o siedmiu danych:

  • odchylenie pionowe,
  • czasu kontaktu z podłożem,
  • bilans czasu kontaktu stopy z podłożem
  • długość kroku,
  • odchylenia od długości,
  • rytm,
  • moc biegowa.

Objaśnienie wszystkich w/w parametrów znajdziecie na dedykowanej stronie producenta.

Zapis danych także bez zegarka

Jest jeszcze jedna ważna cech, która wyróżnia nowy czujnik Garmin HRM Pro (a także starszy wariant HRM Tri).  W związku z tym, że pas posiada pamięć, w której przechowuje dane związane z tętnem w trakcie pływania (przesłanie danych następuje dopiero po zakończonym treningu), pojawia się możliwość skorzystania z miernika w trakcie wykonywania aktywności, przy których nie jest wskazane noszenie zegarka na nadgarstku. Na przykład w trakcie gry w siatkówkę, wystarczy rozpocząć aktywność na zgodnym zegarku Garmin, który jest zsynchronizowany z czujnikiem HRM Pro. Następnie możemy zostawić zegarek w szatni, a po skończonej aktywności zaciągnąć do niego dane z pasa.

Cena i dostępność w Polsce

Sugerowana cena nowego czujnika Garmin HRM Pro wynosi 599zł. Urządzenie już w najbliższych dniach powinno zagościć w ofercie sklepu TRIGAR – Autoryzowanego Partnera marki Garmin w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *