Garmin potwierdza informację o cyberataku na serwery firmy

Kilka dni temu pisaliśmy o potencjalnym ataku hakerskim na serwery firmy Garmin. Od 23 lipca praktycznie wszystkie serwisu amerykańskiego lidera rynku GPS były nieaktywne. Firma początkowo utrzymywała, że to awaria systemu. Jednak wczoraj w oficjalnym komunikacie na stronie garmin.com pojawił się komunikat potwierdzający cyberatak.

Garmin Ltd. was the victim of a cyber attack that encrypted some of our systems on July 23, 2020. As a result, many of our online services were interrupted including website functions, customer support, customer facing applications, and company communications. We immediately began to assess the nature of the attack and started remediation.

Czy Garmin zapłacił 10 milionów dolarów okupu?

Informacje o ataku hakerskim okazały się być prawdą, zatem można przyjąć, że pogłoski o okupie jaki zażądali hakerzy za klucz do odszyfrowania szkodliwego oprogramowania też posiada w sobie ziarno prawdy. Portal Sky News donosi, że Garmin pozyskał klucz deszyfrujący, ale nie jest już dokładnie wyjaśnione w jaki sposób tego dokonał. W związku z ograniczeniami prawnymi, które dotyczą płacenia okupów w Stanach, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że Garmin w celu zdobycia kodu skorzystał z tzw. pośrednika. Niebezpiecznik.pl wyjaśnia, że taka osoba mogła złamać klucz lub (co jest bardziej prawdopodobne) „dogadać się  finansowo” z hakerami.

Według Bleeping Computer taki komunikat pojawił się na zainfekowanych serwerach Garmin.

Systemy Garmina wracają do życia

Jakie by nie było źródło pozyskania klucza, faktem jest to że od wczoraj (27.07.2020r) Garmin ponownie uruchomił większość platform. Od dziś można już korzystać z kontakt z infolinią techniczną. Status działania poszczególnych systemów możecie monitorować na żywo na tej stronie.

Spadek cen akcji Garmina na giełdzie

Niefortunnym zbiegiem okoliczności jest to, że akurat na 29.07.2020r Garmin zaplanował sprawozdanie finansowe dotyczące drugiego kwartału bieżącego roku. Podczas przerwy podyktowanej cyberatakiem cena akcji Garmina spadła ze 102 do 94 USD za akcję. Na szczęście w poniedziałek po południu (27.07.2020r) akcje wzrósły o 3% do 100 USD za akcję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *