Alert nietypowego tętna w zegarkach Garmin

Garmin wprowadził wczoraj funkcję alertu nietypowego tętna dla zaprezentowanych jesienią 2019 roku serii zegarków Vivomove 3/3s, Vivomove Style, Vivomove Luxe oraz dla opaski Vivosmart 4. Zasada działania alertu polega na informowaniu użytkownika o przekroczeniu zdefiniowanego w ustawieniach zegarka poziomu tętna i jest aktywowana poza aktywnościami. Dokładniej, tryb alertu załącza się po 10 minutach braku aktywności. W praktyce chodzi o wyłapanie niepokojących dla naszego stanu zdrowia sytuacji, w których tętno nagle skacze lub spada w momencie gdy nie wykonujemy żadnej aktywności fizycznej.

Urządzenia obsługujące alert nietypowego tętna

Wcześniej z informacji o nietypowym tętnie mogli skorzystać posiadacze zegarków zaprezentowanych na poniższej liście. Na chwilę obecną tylko wybrane modele posiadają możliwość ustawienia alertu dla dolnego poziomu tętna (przykładowo opcja ta dla serii Fenix 6 została dodana wraz z aktualizacją o numerze 6.0) . Natomiast wszystkie zegarki posiadają alert górnej granicy tętna.

 • Fenix 6, Fenix 5+, Fenix 5
 • Tactix Charlie, Tactix Delta
 • Quatix 5
 • Forerunner 945/935/645/245/45
 • Vivoactive 4/4S, Vivoactive 3/3Music
 • Venu

Aktywacja alertów nietypowego tętna

Procedura włączenie alertu we wszystkich zgodnych zegarkach marki Garmin jest bardzo podobna. Wchodzimy w ustawienia i odszukujemy czujnik tętna. Dalej wybieramy zakładkę o nazwie alert nietypowego tętna (Abnormal HR Alert). W tym miejscu możemy włączyć i ustawić próg aktywacji alertu wysokiego i niskiego tętna.

Alert nietypowego tętna
Aktywacja alertu nietypowego tętna w zegarku Garmin Fenix 6

Poniżej prezentujemy szczegółową instrukcję aktywacji alertu nietypowego tętna dla serii vivomove 3/3S, vivomove Style, vivomove Luxe:

  1. Wybudź ekran
  2. Przytrzymaj ekran w celu wejścia do menu
  3. Przesuń stronę i wybierz zakładkę ustawienia
  4. Przesuń stronę i wybierz Tętno i Stres
  5. Przesuń stronę i wybierz Alert Nietypowego tętna
  6. Włącz alert wysokiego i niskiego tętna
  7. Ustaw progi aktywacji alertu

W przypadku zegarka vivosmart 4 należy wykonać następujące czynności:

  1. Przytrzymaj przycisk menu
  2. Kliknij na ikonę ustawień
  3. Kliknij na ikonę ustawień tętna
  4. Wybierz Alert nietypowego tętna
  5. Włącz alert wysokiego i niskiego tętna
  6. Ustaw progi aktywacji alertu

Choć amerykański producent podkreśla, że urządzenia Garmin nie są wyrobami medycznymi, a dostarczone przez nie dane nie są przeznaczone do wykorzystania w celach medycznych i nie mają na celu diagnozowania, leczenia, ani zapobiegania jakiejkolwiek chorobie to i tak uważamy, że korzystanie z funkcji alertu nietypowego tętna ma sens. Niespodziewane skoki tętna, które nie są wywołane aktywnością czy stresującą sytuacją powinny wzbudzić naszą czujność, bowiem mogą oznaczać zaburzenia w pracy serca. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *