Garmin wprowadził wczoraj funkcję alertu nietypowego tętna dla zaprezentowanych jesienią 2019 roku serii zegarków Vivomove 3/3s, Vivomove Style, Vivomove Luxe oraz dla opaski Vivosmart 4. Zasada działania alertu polega na informowaniu użytkownika o przekroczeniu zdefiniowanego w ustawieniach zegarka poziomu tętna i jest aktywowana poza aktywnościami. Dokładniej, tryb alertu załącza się po 10 minutach braku aktywności. W praktyce chodzi o wyłapanie niepokojących dla naszego stanu zdrowia sytuacji, w których tętno nagle skacze lub spada w momencie gdy nie wykonujemy żadnej aktywności fizycznej.
Urządzenia obsługujące alert nietypowego tętna
Wcześniej z informacji o nietypowym tętnie mogli skorzystać posiadacze zegarków zaprezentowanych na poniższej liście. Na chwilę obecną tylko wybrane modele posiadają możliwość ustawienia alertu dla dolnego poziomu tętna (przykładowo opcja ta dla serii Fenix 6 została dodana wraz z aktualizacją o numerze 6.0) . Natomiast wszystkie zegarki posiadają alert górnej granicy tętna.
- Fenix 6, Fenix 5+, Fenix 5
- Tactix Charlie, Tactix Delta
- Quatix 5
- Forerunner 945/935/645/245/45
- Vivoactive 4/4S, Vivoactive 3/3Music
- Venu
Aktywacja alertów nietypowego tętna
Procedura włączenie alertu we wszystkich zgodnych zegarkach marki Garmin jest bardzo podobna. Wchodzimy w ustawienia i odszukujemy czujnik tętna. Dalej wybieramy zakładkę o nazwie alert nietypowego tętna (Abnormal HR Alert). W tym miejscu możemy włączyć i ustawić próg aktywacji alertu wysokiego i niskiego tętna.
Poniżej prezentujemy szczegółową instrukcję aktywacji alertu nietypowego tętna dla serii vivomove 3/3S, vivomove Style, vivomove Luxe:
-
- Wybudź ekran
- Przytrzymaj ekran w celu wejścia do menu
- Przesuń stronę i wybierz zakładkę ustawienia
- Przesuń stronę i wybierz Tętno i Stres
- Przesuń stronę i wybierz Alert Nietypowego tętna
- Włącz alert wysokiego i niskiego tętna
- Ustaw progi aktywacji alertu
W przypadku zegarka vivosmart 4 należy wykonać następujące czynności:
-
- Przytrzymaj przycisk menu
- Kliknij na ikonę ustawień
- Kliknij na ikonę ustawień tętna
- Wybierz Alert nietypowego tętna
- Włącz alert wysokiego i niskiego tętna
- Ustaw progi aktywacji alertu
Choć amerykański producent podkreśla, że urządzenia Garmin nie są wyrobami medycznymi, a dostarczone przez nie dane nie są przeznaczone do wykorzystania w celach medycznych i nie mają na celu diagnozowania, leczenia, ani zapobiegania jakiejkolwiek chorobie to i tak uważamy, że korzystanie z funkcji alertu nietypowego tętna ma sens. Niespodziewane skoki tętna, które nie są wywołane aktywnością czy stresującą sytuacją powinny wzbudzić naszą czujność, bowiem mogą oznaczać zaburzenia w pracy serca.