Garmin Delta Upland to doskonałe narzędzie treningowe z zastosowaniem w trakcie polowań na ptactwo. Urządzenie posiada wszystkie funkcje szkoleniowe znane z serii Delta, jak 18 stopni stymulacji ciągłej, 36 chwilowej, do tego wibrację i sygnał dźwiękowy, czy funkcję BarkLimiter czyli tzw. antyszczek. Dodatkowo urządzenie zostało wyposażone w sygnalizator dźwiękowy Upland Beeper pozwalające na lokalizowanie psa, a także informowanie o wystawianiu  zwierzyny.

Garmin Delta Upland XC

Zawartość zestawu

W zestawie znajdziemy urządzenie ręczne Garmin Delta Upland, linkę zabezpieczającą, Beeper Upland, urządzenie obroży wraz z pomarańczowym paskiem, wymienne styki stymulacji dla psów szorstki i krótkowłosych wraz z kluczem do wymiany, a także adapter sieciowy z kablem do ładowania i aktualizacji oprogramowania, i klips ładowania do obroży.

Garmin Delta Upland

Schemat  urządzenia ręcznego Garmin Delta UplandGarmin Delta Upland

Garmin Delta UplandOdnośnie punktu 4 mamy kilka możliwości ustawień trybu stymulacji:

Garmin Delat Upland

Przez stymulację ciągłą rozumiemy wysyłanie bodźca przez cały czas wciśnięcia guzika, od wduszenia do puszczenia, ale nie dłużej jak 8 sekund. Stymulacja chwilowa to jeden bodziec sekundowy, niezależnie od długości trzymania przycisku. Wibracja trwa do momentu puszczenia przycisku, ale nie dłużej jak 8 sekund. Poziomu intensywności wibracji nie można zmienić. Skuteczność tej formy stymulacji zależy w dużej mierze od temperamentu i ułożenia psa. Sygnał dźwiękowy trwa do momentu puszczenia przycisku, ale nie dłużej niż 8 sekund. Nie można zmienić ich intensywności. Dźwięk najczęściej jest stosowany jako bodziec wzmacniający stymulację pozytywną bądź negatywną w zależności od programu szkoleniowego. Funkcję Beepera opisujemy w dalszej części.

Schemat urządzenia obroży wraz z kolejnością podłączenia klipsa ładowania

Garmin Delat Upland

 1. Przycisk zasilania
 2. Dioda LED
 3. Styki stymulacji
 4. Styki ładowania

Schemat urządzenia Upland Beeper wraz z sposobem mocowania

Garmin Delta Upland

 1. Pokrywa baterii
 2. Włącznik
 3. Głośnik
 4. Status LED

 

Z racji tego, że Upland Beeper jest dość głośnym urządzeniem, należy psa stopniowo z nim zaznajomić. Możemy podpowiedzieć dwie formy przygotowania psa na hałas płynący z głośnika urządzenia.

 1. Umieścić kawałek taśmy klejącej nad otworem głośnika, aby stłumić dźwięk podczas pierwszego użycia urządzenia na psie.
 2. Włączając urządzenie umieszczone w pobliżu psiej budy na kilka godzin, co pomaga psu przyzwyczaić się do dźwięków.

Dopiero po takim podejściu można zastosować Beeper na grzbiecie psa. Zalecamy zastosowanie obu rozwiązań, bez tego pies może być zdezorientowany, a nawet się spłoszyć.

Słyszalność urządzenia wynosi nawet do 400 metrów (na otwartym polu) co pozwala w lokalizacji psów wykorzystując sygnały dźwiękowe (ilość tonów od 1 do 3 w interwale co 4 sekund), dla każdego z trzech psów można ustawić inną ilość tonów, co pozwoli na rozróżnianie ich. Można oczywiście wyłączyć dźwięk, gdy nie jest nam potrzebny. Poza tym mamy również dźwięki sygnalizujący wystawianie w tym krzyk jastrzębia. Gdy pies wystawia w zależności od ustawień urządzenie emituje jeden sygnał dźwiękowy co sekundę lub jeden krzyk jastrzębia co pięć sekund.

Co ważne, z poziomu pilota nie da się ustawić trybów dźwięków. Można to zrobić jedynie poprzez uprzednie skonfigurowanie odpowiedniego trybu w samym Beeperze. Jest ich 8:

Garmin Delta Upland
Hunting Sounds oznaczają tony wykorzystywane do lokalizacji psa w trakcie polowania. Pointing Sounds to dźwięk wykorzystywany do sygnalizacji wystawiania i tu mamy krzyk jastrzębia wydobywający się raz na pięć sekund, bądź krótki sygnał dźwiękowy, co sekundę.
Tryby 4 i 8 są wyciszone dla funkcji lokalizacji, jednak nie dla  wystawiania.

Zmiana trybu pracy

 1. Na włączonym urządzeniu przytrzymać klawisz zasilania, aż obie diody LED zaczną szybko migać w sekwencji trzech mignięć, po czym należy zwolnić przycisk zasilania.
 2. Znów przyciskiem zasilania przełączamy tryby dźwiękowe. Za każdym naciśnięciem klawisza diody LED (czerwone i zielone) wskażą wybrany tryb,  zgodnie z zamieszczoną powyżej tabelką.

Dla przykładu, tryb pierwszy będzie oznaczony jednym mignięciem czerwonej diody LED przy  stałym świeceniu się zielonej diody LED. W tym trybie w uzyskujemy jeden sygnał dźwiękowy lokalizacji psa oraz informowanie o wystawianiu poprzez krzyk jastrzębia.

 1. By potwierdzić tryb należy przytrzymać przycisk zasilania, aż obie diody LED migną szybko trzy razy, po czym zwalniamy klawisz.

Tryby można zrestartować poprzez przytrzymanie przycisku zasilania na włączonym urządzeniu przez 15 sekund. Po tym czasie urządzenie powinno wydać sekwencję sygnałów dźwiękowych o wysokim, niskim, wysokim i niskim tonie plus diody LED powinny zacząć migać, co potwierdzi zrestartowanie ustawień. Po następnym uruchomieniu urządzenia przejdzie w tryb 1.

Włączanie i wyłączanie sygnałów dźwiękowych

Gdy mamy już wszystko ustawione i pies został przyzwyczajony do dźwięków wydawanych przez urządzenie można rozpocząć pracę z Beeperem. Za pomocą urządzenia ręcznego Delta można włączyć i wyłączyć dźwięk. By to zrobić należy przyciskiem nr 5 zaznaczonym na pierwszym schemacie wybrać tryby z literą B jak Beeper, mamy ich aż trzy, BCM, BTM, BMM. W każdym z tych trybów przycisk górny, szkoleniowy będzie odpowiadał za włączenie/wyłączenie dźwięku. Należy pamiętać, że wyłączenie dźwięku nie spowoduje wyłączenia samego urządzenia Upland Beeper.

Lokalizacja przy pomocy dźwięku

Przy pomocy przycisku przypisanego do B można również włączyć tryb lokalizacji, czyli wspomnianą już ilość tonów w interwale 4 sekund. By to zrobić należy wybrać psa, którego chcemy wywołać, następnie wdusić i przytrzymać klawisz przypisany do B. Po czym Beeper wyda ustawioną sekwencję dźwięków, tak długo jak będzie wduszony przycisk, ale nie dłużej jak 8 sekund. Jest to zabezpieczenie czasowe dla każdego rodzaju stymulacji ciągłej, dźwiękiem i wibracją.

Funkcja BarkLimiter

Po włączeniu antyszczeka na urządzeniu, obroża automatycznie aktywuje stymulację po wykryciu szczekania. Włączenie tego trybu mamy sygnalizowane na urządzeniu ręcznym poprzez podświetlenie ikonki szczekającego psa na wyświetlaczu LCD, a także na samej obroży. Przy aktywnym trybie po włączeniu obroży dioda LED mignie trzy razy.

Po włączeniu funkcji BarkLimiter mamy możliwość dostosowania stopnia intensywności stymulacji. By to zrobić wybieramy strzałkami góra, dół poziom i rodzaj stymulacji . Mamy do wyboru kilka opcji.  Litera „U” będzie oznaczać jedynie wibrację, „A” z kolei oznacza automatyczny dobór stymulacji, od najniższego, stopniowo podnoszonego w zależności od szczekania psa. Uzyskanie odpowiedniego poziomu zniechęcającego psa do szczekania może trwać nawet minutę. Ostatnią opcją jest ustawienie stałej wartości stymulacji w przedziale od 1 do 18. By wybrać ten tryb dobrze byłoby zaobserwować przy jakim poziomie nasz pies zaczyna reagować. By to zrobić zaczynamy od najniższej stymulacji i obserwujemy reakcję psa. Poziom, przy którym zauważymy dyskomfort czworonoga będzie wystarczający.

Dodawanie kolejnych obroży

Urządzenie Delta jest w stanie obsłużyć do trzech psów. W zestawie mamy jedną obrożę, która jest już sparowana z urządzeniem ręcznym i jest oznaczona na wyświetlaczu kolorem czarnym. Jeśli mamy więcej psów i chcielibyśmy móc z nimi pracować przy pomocy Delty Upland możemy wzbogacić zestaw o kolejne dwie obroże. Po zakupie należy je sparować, co nie powinno przysporzyć żadnych trudności. Wystarczy włączyć Deltę i obrożę,  na urządzeniu ręcznym wybrać kolor psa, inny niż czarny (zarezerwowany dla posiadanego już psa), a następnie ustawić poziom stymulacji powyżej 0 przy pomocy strzałki góra. Na urządzeniu obroży musimy wdusić i przytrzymać przycisk zasilania. Powinniśmy usłyszeć dźwięk po wduszeniu i po 5 sekundach (puszczamy przycisk). By dokończyć parowanie, po drugim sygnale należy wcisnąć jeden z trzech przycisków treningowych na Delcie. Obroża powinna się wyłączyć i wydać dźwięk. Krótki sygnał dźwiękowy oznacza sukces, długi –  nieudane parowanie. Przy niepowodzeniu dobrze sprawdzić stopień naładowania urządzeń, w razie konieczności doładować. Po czym spróbować raz jeszcze.

Podsumowanie

Urządzenia Garmina działają w oparciu o technologię Tri-Tronics, co gwarantuje najwyższą jakość wykonania i  niezawodność. Niezależnie czy szukasz czegoś typowo do szkolenia, polowania, czy lokalizatora GPS, urządzenia marki Garmin to sprawdzone produkty, polecane przez ogromną rzeszę zadowolonych klientów. Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą i do kontaktu, gdyby pojawiły się jakieś pytania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *