W pierwszym kwartale 2019 roku Garmin wprowadził do swojej oferty nową serię nawigacji samochodowych. Dzięki uprzejmości firmy TRIGAR.pl jako pierwsi w Polsce mieliśmy przyjemność przyjrzeć się dokładniej modelowi Garmin DriveSmart 65 Digital Traffic.

Warianty nawigacji Garmin DriveSmart

Amerykański producent rozszerzył swoją ofertę o 4 modele:

 • Garmin DriveSmart 65 Digital Traffic
 • Garmin DriveSmart 65 Live Traffic
 • Garmin DriveSmart 55 Digital Traffic
 • Garmin DriveSamrt 55 LiveTrafic

Wymienione powyżej modele jak nietrudno się domyślić różnią się między sobą wielkością ekranu oraz sposobem odbioru informacji o utrudnieniach w ruchu. I tak nawigacje z oznaczeniem 65 posiadają ekran o przekątnej 6,95″. Z kolei modele z oznaczeniem 55 mają ekran o przekątnej 5,5″.

Wariant Digital Traffic odbiera informacje o korkach i innych utrudnieniach na trasie za pośrednictwem przewodu zasilającego nawigację (informacja ta jest przesyłana po falach radiowych). Natomiast w przypadku usługi Live Traffic, aby nawigacja poinformowała nas o utrudnieniach na drodze, musimy wcześniej połączyć ja z darmową aplikacją Garmin Drive . Więcej szczegółów w temacie obu sposobów znajdziecie na stronie producenta.

Unboxing Garmin DriveSmart 65 Digital Traffic

Wraz z nawigacją Garmin DriveSmart 65 Digital Traffic otrzymujemy ładowarkę samochodową (z odbiornikiem informacji o utrudnieniach w ruchu), kabel USB/miniUSB, uchwyt do zamocowania nawigacji na szybie oraz skróconą instrukcję obsługi.

Omawiając zawartość opakowania warto zwrócić uwagę na to, że żaden z wariantów nawigacji nie posiada aktywnego uchwytu. W praktyce oznacza to, każdorazowe wpinanie i wypinanie zasilacza do gniazda mini USB znajdującego się w tylnej części obudowy urządzenia.

Zawartość opakowania Garmin DriveSmart 65

Prezentacja funkcji nawigacji Garmin DriveSmart 65 Digital Traffic

W trakcie pierwszego uruchomienia nawigacji wybieramy język oraz akceptujemy postanowienia licencji. Ekran startowy jest taki sam jak w przypadku wszystkich wcześniejszych serii Garmin Drive. W górnej części znajduje się pasek, który zawiera informację o zasięgu GPS, połączeniu bluetooth ze zgodnym telefonem, godziną oraz poziomem naładowania akumulatora. Będąc przy temacie baterii. Czas pracy bez zasilania według katalogu wynosi do 1 godziny. W praktyce zapewne urządzenie wyłączy się jeszcze szybciej. Podkreślamy jednak, że nie jest to urządzenie do wykorzystywania w trybie pieszym, podczas wędrówek po mieście czy górskich szlakach. W aucie należy zawsze pamiętać o podpięciu zasilacza, który zresztą w przypadku tego modelu (Digital Traffic) dostarcza także informacje o utrudnieniach w ruchu. Jeżeli chcielibyście np. zaplanować trasę znajdując się w mieszkaniu to możecie zakupić opcjonalny zasilacz sieciowy Garmin lub skorzystać z dołączonego do zestawu kabla USB oraz adaptera sieciowego od np. smartfona. 

Garmin DriveSmart 65
Garmin DriveSmart 65 – ekran startowy

Zanim zaczniemy planować trasę warto zajrzeć do Ustawień. W tym miejscu możemy m.in.:

 • połączyć się z siecią Wi-fi, a co za tym idzie przeprowadzić aktualizację mapy bez konieczności łączenia nawigacji z komputerem
 • połączyć nawigację z aplikacją Garmin Drive
 • dostosować wygląd mapy i pojazdu
 • dostosować preferencje trasy
 • ustawić jednostki, czas, podświetlenie ekranu
 • ustawić alerty poprawiające bezpieczeństwo takie jak informacje o przekroczeniu prędkości, informacje o niebezpiecznych zakrętach, szkołach, przejściach dla pieszych itp.
Garmin DriveSmart 65 – ustawienia nawigacji

Znaczenia przycisk głośność znajdującego się na ekranie głównym nie trzeba tłumaczyć. W Aplikacjach znajdziemy skróty do przydatnych funkcji. W tym miejscu możemy podejrzeć książkę telefoniczną, wykonać połączenie (wymagana synchronizacja za pośrednictwem bluetooth ze zgodnym telefonem) oraz przejrzeć powiadomienia z telefonu. Powiadomienia oraz przychodzące połączenia są także wyświetlane w ekranie mapy w trakcie nawigacji. W aplikacjach możemy podejrzeć utrudniania drogowe, podłączyć kamerę cofania Garmin BC 30, przejrzeć historię jazd (funkcja Gdzie byłem?), a także zaplanować i zapisać nową podróż.

Garmin DriveSmart 65
Garmin DriveSmart 65 – aplikacje

Funkcja sterowani głosem niestety nie pozwala jeszcze wybierać w polskim języku adresów. Możemy natomiast (po nagraniu odpowiednich komend) głosowo wywoływać zapisane miejsca, ostatnio wybierane miejsca oraz adresy z kategorii POI. Głosowo zmienimy tęż ustawienia dotyczące głośności lektora czy jasności ekranu. Planowanie podróży, czyli jedna z kluczowych funkcji każdej nawigacji, jak przystało na Garmina jest bardzo intuicyjna. Dodajemy miejsce startowe, pośrednie oraz końcowe i klikamy dalej. Przeglądamy zaproponowaną przez nawigację trasę i zapisujemy ją lub edytujemy poprzez wstawienie do trasy kolejnych punktów pośrednich.

Garmin Drivemart 65
Garmin DriveSmart 65 – planowanie trasy

Sporych rozmiarów przycisk Dokąd, oznaczony symbolem lupy służy do wyszukiwania i ustawiania celu podróży. W tym miejscu możemy:

 • zapisać adres własnego domu i rozpocząć szybką nawigację do niego poprzez wybór opcji  Jeźdź do domu
 • wyszukać adres poprzez wpisanie kraju, miasta/kodu pocztowego, ulicy i numeru lokalu
 • wybrać lokalizację z listy zapisanych pozycji
 • skorzystać z ostatnio wyszukiwanych adresów
 • poszukać punktu szczególnego na mapie za pośrednictwem kategorii (hotele, stacje, restauracje, bankomaty itp.)
 • skorzystać z wyszukiwarki TripAdvisor (hotele, propozycje spędzenia wolnego czasu, restauracje)
 • skorzystać z bazy punków Foursquare
 • odszukać skrzyżowanie ulic w danym mieście
 • wprowadzić współrzędne geograficzne celu podróży
Garmin DriveSmart 65
Garmin DriveSmart 65 – funkcja Dokąd?

Po wybraniu celu podróży możemy podejrzeć jego lokalizację na mapie (niebieska ikona mapy, w prawym – górnym narożniku ekranu), zobaczyć dodatkowe informacje o pozycji (symbol „I” zawiera najczęściej telefon kontaktowy do danego punktu szczególnego), odszukać najbliższe parkingi w pobliżu danej lokalizacji, zobaczyć propozycję trasy oraz rozpocząć nawigację poprzez wybranie przycisku Jedź.

Garmin DriveSmart 65
Garmin DriveSmart 65 – cel podróży

Warto wspomnieć o funkcji propozycji trasy. Zanim klikniemy na ikonę Jedź (Patrz  zrzut wyżej) zalecamy wybranie symbolu dwóch strzałek. Dzięki temu możemy obejrzeć jaką trasę zaproponowała nam nawigacja. W obliczeniach proponowanych tras brane są pod uwagę preferencje jakie ustawiliśmy wcześniej w ustawieniach nawigacji. Czasami zamiast się frustrować warto zajrzeć do ustawień i sprawdzić czy wcześniej nie ustawiliśmy dajmy na to unikania autostrad i dróg płatnych. Przypominamy, że nawigacje to sztuczna inteligencja, która kieruje się ściśle określonym algorytmem. W prawej części ekranu widzimy propozycje tras, które zawierają informacje o godzinie przybycia do celu, czasie podróży oraz dystansie. Jeżeli żadna z zaproponowanych opcji nam nie odpowiada to możemy skorzystać z funkcji edytuj trasę i samemu ukształtować podróż poprzez dodanie punktów pośrednich na mapie.

Garmin DriveSmart 65
Garmin DriveSmart 65 – propozycja tras

Po rozpoczęciu nawigacji ukaże nam się widok ekranu mapy znany z wcześniejszych modeli nawigacji Garmin. Nowością w serii Garmin DriveSmart 65 i DriveSmart 55 stanowi wyświetlanie budynków 3D. Funkcję tę można wyłączyć lub włączyć w ustawieniach mapy. Znajdując się w widoku mapy możemy kliknąć na trzy kropki znajdujące się w lewej części ekranu, a następnie skorzystać z opcjonalnych funkcji, które wyświetlą na zaplanowanie trasie np. utrudnienia drogowe, najbliższe punktu szczególne czy szczegółowe statystyki z podróży.

Po wybraniu trzech kropek pojawia się też opcja szybkiej edycji zaproponowanej przez nawigację trasy.

Podsumowanie

Garmin DriveSmart 65 Digital Traffic to elegancka nawigacja samochodowa, która cechuje się niezwykłą intuicyjnością obsługi. Wszystkie ikony jak przystało na Garmina są logiczne i czytelne. Blisko siedmiocalowy ekran działa bardzo precyzyjnie, a odświeżanie mapy jest natychmiastowe. Właśnie ze względu na prostotę obsługi oraz czytelność model ten z pewnością zdobędzie grono fanów wśród osób ze słabszym wzrokiem oraz „nie lubiących się” z elektroniką. Przypominamy, że w ofercie amerykańskiego producenta pojawił się równocześnie wariant z mniejszym ekranem, czyli  nawigacja Garmin DriveSmart 55. Zainteresowanych zakupem nawigacji samochodowej marki Garmin odsyłamy do sklep internetowego TRIGAR.pl, który jest oficjalnym partnerem Garmin Polska. Jeżeli wolisz porozmawiać o nawigacji na żywo to odsyłamy do salonów firmowych TRIGAR. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *