Zastanawiasz się nad zakupem urządzenia marki Garmin, które będzie Cię wspierało w trakcie treningów lub wycieczek kolarskich? Masz dwie możliwości. Możesz wybrać licznik z serii Garmin Edge (ta linia została stworzona z myślą rowerzystach) lub zdecydować się na bardziej uniwersalne rozwiązanie, czyli zakup zegarka. O różnicach między poszczególnymi licznikami pisaliśmy już wcześniej, dlatego w tym artykule skupiamy się na odpowiedzi na pytanie o to jaki zegarek na rower będzie najlepszym rozwiązaniem.

Zegarek na rower kontra licznik na rower

Zanim przejdziemy do przedstawienia naszych propozycji zegarków, które możemy wykorzystać w trakcie jazdy na rowerze, kilka słów o różnicach w stosunku do liczników. Wyróżnić tu należy cztery kluczowe różnice:

  • wielkość urządzenia – liczniki Garmin Edge posiadają większe ekrany, co może i nie ma znaczenia w kwestii odczytywania podstawowych parametrów (prędkość, dystans, tętno, itp.), ale już przy przeglądaniu mapy w trakcie jazdy jest odczuwalne (oczywiście na korzyść liczników)
  • funkcjonalność – o ile licznik wykorzystamy tylko na rowerze, tak zegarki Garmin posiadają wsparcie dla wielu aktywności (bieganie, pływanie, narty, rolki, wspinaczka, itd.)
  • kompatybilność z zewnętrznymi czujnikami – praktycznie wszystkie liczniki można opcjonalnie połączyć z zewnętrznymi czujnikami (mocy pedałowania, kadencji, prędkości, radarem i inteligentnym oświetleniem Garmin Varia), tak w przypadku zegarków Garmin tylko wybrane modele posiadają wsparcie dla rowerowych czujników
  • montaż – wszystkie liczniki posiadają w zestawie uchwyt, który umożliwia montaż na kierownicy lub mostku, w przypadku zegarków uchwyt należy dokupić osobno (najczęściej zegarek można zamontować jedynie na kierownicy).
Wybieramy zegarek na rower

Naszą pierwszą propozycją są zegarki z serii Garmin Fenix 5 Plus. W momencie tworzenia tego artykułu jest to najbardziej zaawansowana seria zegarków w ofercie amerykańskiego producenta. Fenix 5 Plus posiada fabrycznie zainstalowaną w pamięci turystyczną mapę Europy. Mapa pozwala nawigować po najpopularniejszych dla kolarzy trasach. Dodatkowo urządzenie obsługuję funkcję nawigacji po kursie, czyli zaplanowanej wcześniej na komputerze trasie. Wbudowany moduł GPS rejestruje pokonane kilometry i wskazuje aktualną prędkość. Zegarek posiada także wysokościomierz oraz kompas elektroniczny, które także mogą przydać się w trakcie wycieczki rowerowej.  Triathloniści z pewnością docenią tryb multisport, który pozwala w łatwy sposób przełączać się w trakcie zawodów między kolejnymi dyscyplinami. Pod Fenixa bez problemu podłączymy też wszystkie dostępne w ofercie czujniki rowerowe (kadencja, prędkość, moc …)

garmin fenix 5 plus
Seria Garmin Fenix 5 Plus

Nieco tańszą alternatywę stanowi model Garmin Fenix 5X (bez Plusa w nazwie). W zegarku tym, stosunku do „plusów” brakuje funkcji płatności zegarkiem (Garmin Pay) oraz odtwarzacza muzyki. Różnice między wszystkimi modelami z serii Garmin Fenix znajdziecie w tej tabeli porównawczej.
Kolejny godny uwagi zegarek na rower to naszym zdaniem Garmin Forerunner 935. Co prawda nie znajdziemy w nim mapy, ale możemy skorzystać z opcji nawigacji po wcześniej przygotowanym kursie czy wrócić do startu po tzw. przejechanym wcześniej śladzie. Model ten obsługuje zaawansowane treningi kolarskie i jest kompatybilny z większością zewnętrznych czujników. Jest to też jedyny zegarek z aktualnej oferty, dla którego można dokupić specjalny uchwyt szybkiej zmiany (przydatny zwłaszcza w trakcie zawodów triathlonowych).

zegarek do biegania
Seria Garmin Forerunner 935

Naszą ostatnią propozycją jest najnowsza seria Garmin Instinct. Szczegółową prezentację tego modelu znajdziecie w tym wpisie. Instinct, który wyglądem przypomina nieco zegarki z lat 90-tych, cechuje się bardzo korzystną relacją ceny do oferowanych możliwości. Produkt jest zgodny z amerykańską wojskową normą 810G dotyczącą temperatury, wstrząsów i wodoodporności dlatego idealnie sprawdzi się na kierownicy Twojego roweru. Pod zegarek nie można podłączyć miernika mocy, ale już z czujnikiem kadencji pedałowania czy zewnętrznym pasem do pomiaru tętna Instinct zsynchronizuje się bez najmniejszego problemu. Bardzo ciekawym rozwiązaniem, które może przydać się w trakcie jazdy po nieznanych terenach jest współpraca z aplikacją mobilną Garmin Explore. Dzięki aplikacji możemy bardzo szybko odszukać w smartfonie (co ważne nie jest wymagane połączenie z siecią komórkową) adres, współrzędne czy też ręcznie wybrać punkt – przesłać go bezprzewodowo do zegarka – i rozpocząć nawigację.

zegarek na rower garmin instinc
Seria Garmin Instinct

Wszystkie powyżej zaprezentowane zegarki posiadają moduł GPS oraz są odporne na zmienne warunki pogodowe. Zainteresowanych zakupem zegarka na rower marki Garmin serdecznie zapraszamy do salonów firmowych lub sklepu internetowego TRIGAR.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *