Poziom wysiłku i minutnik relaksu w zegarku Garmin Fenix 5

W tym wpisie na przykładzie zegarka Garmin Fenix 5 prezentujemy widżet poziomu wysiłku oraz minutnik relaksu.

widżet wysiłek fenix 5

Jak działa widżet pomiaru wysiłku?

Pomiar wysiłku obliczany jest na podstawie optycznego odczytu tętna z nadgarstka. Urządzenie analizuje zmienność tętna, gdy stoisz nieruchomo lub siedzisz, aby ocenić całkowite natężenie wysiłku. Trening, aktywność fizyczna, ilość snu, odżywianie i stres mają wpływ na Twój poziom wysiłku. Wynik natężenia wysiłku przedstawiony jest na skali od 0 do 100, gdzie:

  • wskaźnik od 0 do 25 oznacza stan spoczynku
  • wskaźnik od 26 do 50 przedstawia niski poziom zmęczenia organizmu
  • wskaźnik od 51 do 75 to średni wysiłek
  • wskaźnik od 76 do 100 bardzo wysoki poziom zmęczenia organizmu.

Znajomość poziomu natężenia wysiłku pomaga zidentyfikować stresujące momenty w ciągu dnia. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, należy mieć założone urządzenie podczas snu.
Urządzenie można zsynchronizować z kontem Garmin Connect, aby wyświetlać poziom całodziennego wysiłku, długoterminowe trendy i dodatkowe informacje. – info Garmin

Poza aktualnym natężeniem wysiłku z poziomu widżetu mamy także dostęp do wykresu obejmującego 4 ostatnie godziny. Aby zobaczyć wykres należy znajdując się w widoku aktualnego pomiaru (zdjęcie powyżej) kliknąć przycisk „start”. Niebieskie paski na wykresie wskazują okresy odpoczynku. Żółte paski wskazują okresy wysiłku. Szare paski wskazują okresy zbyt wysokiej aktywności, aby można było określić poziom wysiłku.

pomiar wysiłku garmin fenix 5

Minutnik relaksu

Jeżeli zegarek odczyta wysoki poziom zmęczenia organizmu to po przejściu do wykresu wysiłku na ekranie pojawi się zapytanie o chwilę na relaks. Zatwierdzając to pytanie będziemy mogli ustalić przez ile minut chcemy odpoczywać.

Odpoczynek polega na przeprowadzaniu serii ćwiczeń oddechowych: głęboki wdech, wstrzymanie oddechu, wydech i ponowne wstrzymanie oddechu. Czas trwania poszczególnych etapów definiowana jest graficznie, za pomocą pojawiających się i znikających półokręgów.

Z minutnika relaksu możemy skorzystać w dowolnej chwili (nie tylko gdy zegarek odczyta wysokie wysiłek). Aby uruchomić minutnik wystarczy kliknąć strzałę w dół znajdując się na ekranie 4-godzinnego wykresu.

minutnik relaksu garmin fenix

Włączanie widżetu wysiłku w zegarku Garmin Fenix 5

Fabrycznie widżet wysiłku w zegarkach z serii Garmin Fenix 5 jest wyłączony. Aby go dodać do pętli aktywnych widżetów należy wykonać następujące kroki:

  • przytrzymujemy przycisk menu i wchodzimy w ustawienia zegarka
  • wybieramy z listy widżety
  • wybieramy dodaj widżet
  • wybieramy wysiłek

Po dodaniu w/w widżetu można dodatkowo ustawić w którym miejscu na liście ma się on wyświetlać. Aby zmienić jego położenie należy skorzystać z opcji kolejność.

Całodzienny wysiłek w Garmin Connect

Garmin zaleca noszenie zegarka przez cały dzień, a także w trakcie snu. Dzięki temu można uzyskać dokładniejsze informacje na temat całodziennego obciążenia naszego organizmu. Widżet wysiłku w zegarku Garmin Fenix 5 dostarcza jedynie część informacji. W celu podglądu wszystkich danych należy zalogować się do platformy Garmin Connect i w zakładce statystyki zdrowia, wybrać całodzienny wysiłek.

natezenie wysilku garmin fenix
Zrzut ekranowy z Garmin Connect
Kompatybilne zegarki

Poza serią zegarków Garmin Fenix 5, widżet wysiłku oraz minutnik relaksu są także dostępne w zegarkach Garmin Forerunner 935Garmin Vivoactive 3 oraz Garmin Vivosport. Wszystkie te zegarki możecie zakupić w sklepie TRIGAR.pl

3 komentarze do “Poziom wysiłku i minutnik relaksu w zegarku Garmin Fenix 5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *