Garmin Vector 3 czyli nowa odsłona miernika mocy

Garmin Vector 3 to najnowszy miernik mocy w ofercie amerykańskiego lidera rynku GPS. Jak nazwa wskazuje jest to trzecia generacja czujnika mocy dla kolarzy. Garmin zaprezentował go równocześnie z premierą licznika Garmin Edge 1030 przed zbliżającymi się targami IFA Berlin 2017. Jakie nowinki odnajdziemy w nowym czujniku Vector? Zapraszamy do lektury.

Garmin Vector 3 – dostępne warianty

Podobnie jak we wcześniejszych wersjach, nowy czujnik mocy występuje w dwóch wariantach:

  • Garmin Vector 3 o numerze katalogowym 010-01787-00 mierzy moc na obu pedałach oraz dostarcza informacji o tzw. dynamice jazdy
  • Garmin Vector 3s o numerze katalogowym 010-01787-01 mierzy moc tylko na lewym pedale, następnie dane są uśredniane dla obu nóg. W tym wariancie nie ma pomiaru dynamiki jazdy.

Decydując się na zakup o połowę tańszej wersji Vector 3s nie zamykamy sobie furtki na pomiar dynamiki jazdy czy osobny pomiar mocy dla każdej z nóg. W dowolnym momencie można bowiem dokonać tzw. upgrade do pełnej wersji. Wystarczy dokupić prawy pedał, który zawiera żyroskop odpowiedzialny za pomiar.

garmin vector 3

Co nowego?

Nowy wygląd – O ile poprzednie dwie wersje czujników były do siebie bardzo podobne, tak pedały Garmin Vector 3 zyskały zupełnie nowy, smuklejszy kształt.

Brak podów – Pierwsza rzecz jaka rzuca się w oczy to brak podów, które służą do przesyłania informacji pobranych z pedałów do zgodnych urządzeń Garmin (liczników z serii Edge czy zegarków Fenix/Forerunner). Pod stanowił dodatkowy, wystający element czujnika mocy (pierwsza i druga generacja), który niestety często ulegał uszkodzeniu. Poza tym nie był to w żadnym stopniu element zdobiący roweru :). W mierniku mocy Garmin Vector 3 element przesyłający informację do zgodnych urządzeń został ukryty w korpusie pedału. W związku z tym zmienił się także rodzaj baterii, który zasila ten element. Bateria typu CR2032 została zastąpiona baterią LR44. Do zasilenia jednego czujnika potrzebne są dwie baterie.

Uniwersalność – dzięki temu, że w czujniku nie ma w/w podów to przy zakupie nie trzeba się zastanawiać jaki mamy rodzaj korby w rowerze. Przypominamy, że w przypadku miernika mocy Garmin Vector 1 i Vector 2 ważna była grubość korby. W zależności od grubości dobierany był wariant z odpowiednim zakresem zaczepu dla poda (12-15mm lub 15-18mm). W przypadku miernika Vector 3 ten problem znika!

Mniejsza waga – waga jednego pedału została zmniejszona i wynosi 162g (poprzednia wersja waży 179g)

Większa waga kolarza – dopuszczalna waga kolarza została zwiększona z 90kg do 105kg

Bluetooth smart – podobnie jak zaprezentowane w tym roku zegarki z serii Fenix 5 i Forerunner 935 tak i nowy Garmin Vector 3 zyskał wsparcie dla protokołu Bluetooh Smart. W praktyce oznacza  to, że do zaktualizowania pedałów można będzie użyć mobilnej aplikacji Garmin Connect zainstalowanej w smartfonie. W poprzednich wersjach do aktualizacji trzeba było używać komputera oraz dodatkowego adaptera USB ANT Stick. W efekcie komunikacji po bluetooth smart czas pracy na bateriach zmniejszył się ze 150 godzin do 120 godzin.

Nowy rodzaj łożysk – zastosowanie nowych, igiełkowych łożysk ma wpłynąć na jeszcze lepsze obracanie się pedałów

System Vector 3 mierzy całkowitą moc, rytm pedałowania i bilans lewa/prawa, a także zaawansowaną dynamikę jazdy, co pozwala na dopasowanie treningu pod kątem konkretnych słabych i mocnych stron użytkownika w celu poprawy kondycji. System śledzi pozycję siedzącą/stojącą i określa ilość czasu spędzoną w każdej z nich.
Oficjalny film prezentujący nowy czujnik mocy Garmin Vector 3

Cena i dostępność w Polsce

Koszt tańszej wersji (Vector 3S) wynosi 2639zł, a wersja pełna kosztuje 4399zł. Zainteresowanych zakupem miernika odsyłamy do sklepu Trigar.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *