Kalibracja wysokościomierza Garmin Fenix

Regularna kalibracja wysokościomierza Garmin to bardzo dobry nawyk, który poprawia wskazania wysokości w urządzeniach marki Garmin. W tym wpisie pokażemy jak skalibrować czujnik wysokości na przykładzie zegarka Garmin Fenix 3.

Zanim jednak przejdziemy do instrukcji zamieszczamy zasadę działania wysokościomierza/barometru w urządzeniach z serii fenix 3. Poniższy opis otrzymaliśmy z serwisu Garmin UK.

W jaki sposób funkcjonuje wysokościomierz/barometr w urządzeniach z serii fenix 3?

Urządzenia te dokonują obliczenia wysokości poprzez porównanie różnicy pomiędzy ciśnieniem na poziomie morza a ciśnieniem lokalnym.

Korzystając z faktu, iż zmiany pogodowe występują o wiele wolniej, niż osoba zmierzająca w górę lub w dół wzniesienia, urządzenie automatycznie przełącza tryb obliczeń pomiędzy dwoma metodami: Wysokościomierz oraz Barometr.

 • Tryb wysokościomierza blokuje wartość ciśnienuia i zakłada, iż wszystkie zmiany w ciśnieniu spowodowane są zmianą wysokości.
 • Tryb barometru blokuje wartość wysokości i zakłada, że wszystkie zmiany w ciśnieniu spowodowane są zmianami warunków atmosferycznych.

Przykład: jeżeli zegarek znajduje się na Twoim nadgarstku i na tym samym piętrze budynku, urządzenie pozostanie w trybie barometru, ciśnienie będzie się powoli zmieniać i znajdzie odzwierciedlenie w zmieniającej się wartości barometrycznej, lecz wartość wysokości pozostanie niezmieniona.

Jeśli pokonasz kilka pięter w górę lub w dół, ciśnienie zmieni się o wartość wystarczającą, by zegarek zmienił używany tryb na tryb wysokościomierza. Zgodnie z tym trybem zegarek zablokuje wartość barometryczną, zaobserwujesz jednak zmiany w wartości wysokości.

Kalibracja wysokościomierza Garmin

Czynniki mające wpływ na nieprawidłowe odczyty wysokościomierza barometrycznego
 • Gwałtowne zmiany pogodowe
  • Urządzenie będzie ponownie wyświetlać prawidłoweg wartości wysokości, gdy warunki pogodowe ustabilizują się
  • Jeśli doświadczasz szybko zmieniających się warunków pogodowych, warto dokonać kalibracji czujnika po ustabilizowaniu się pogody (zapoznaj się z instrukcją poniżej)
 • Długie okresy czasu w tym samym miejscu
  • Dla największej dokładności, +/- 15 m (~50 stóp), dokonuj regularnej kalibracji czujnika ciśnienia
 • Poruszanie się pomiędzy pomieszczeniami o kontrolowanej temperaturze lub zmiennym ciśnieniu (z zewnątrz do wewnątrz lub na odwrót)
  • warto dokonać kalibracji czujnika (zapoznaj się z instrukcją poniżej)
 • Czujnik jest zablokowany
  • Szybko zmieniające się wartości barometryczne lub wysokości niższe/wyższe od spodziewanych mogą być spowodowane zabrudzeniami lub wodą zalegającą w jednym z małych otworów prowadzących do czujnika, znajdujących się pomiędzy przyciskami Start/Stop a Back/Lap
  • Skorzystaj z tych instrukcji, by wyczyścić otwory prowadzące do czujnika
   1. Przeczyść je przy pomocy wody (nie używaj strumienia o wysokim ciśnieniu)
   2. Delikatnie usuń widoczne zabrudzenia (nie wkładaj do otworu przedmiotów o ostrych zakończeniach!)
   3. Otrząśnij nadmiar wody i pozwól, by zegarek wysechł w temperaturze pokojowej
   4. Dokonaj kalibracji czujnika
Kalibracja wysokościomierza Garmin

Kalibracja wysokościomierza Garmin nie jest skomplikowana. Aby prawidłowo ustawić czujnik wysokości w zegarku Garmin Fenix, wystarczy znać aktualną wysokość i wprowadzić ją w odpowiednie miejsce w ustawieniach zegarka. Dlatego kalibrację najlepiej wykonywać znajdując się nad morzem lub przy tabliczce w górach z podaną informacją o wysokości nad poziomem morza.

Procedura kalibracji jest następująca. Przytrzymujemy przycisk UP i przechodzimy do ustawień zegarka. Dalej wybieramy czujniki i odszukujemy na liście wysokościomierz.

Kalibracja wysokościomierza Garmin

Po wybraniu kalibracji na ekranie pojawi się zapytanie czy podamy bieżącą wysokość. Wybieramy tak i wprowadzamy wysokość na jakiej się w danym momencie znajdujemy. Po zatwierdzeniu, na ekranie pojawi się komunikat o zakończeniu kalibracji.

Kalibracja wysokościomierza Garmin

Zaprezentowana na przykładzie zegarka Garmin Fenix 3 instrukcja kalibracji wysokościomierza, znajdzie zastosowanie także przy innych modelach urządzeń marki Garmin, które posiadają wysokościomierz ciśnieniowy. Po mimo różnic w układzie menu, kalibracja znajduje się zawsze w ustawieniach czujników.

Jeden komentarz do “Kalibracja wysokościomierza Garmin Fenix

 • 23 czerwca, 2019 o 10:22
  Bezpośredni odnośnik

  Niestety, ale nawet w trybie barometru, wskazania są bardzo niedokładne, np. w tej chwili barometry w pobliskich stacjach meteo pokazują 1021 hPa, a Fenix uparcie, pomimo kalibracji, 1003,3 hPa.
  Wysokość, pomimo kalibracji wskazania mają błąd rzędu 30-100 m. Najlepiej to widać jeżdżąc na nartach. Np. Łomnica, kalibruje na wysokości zmarzłego stawu, wjeżdżam na Łomnickie siodło, zjeżdżam w to samo miejsce przy stawie i za każdym razem mam rozjazd o kilkadziesiąt metrów, pomimo stabilnej pogody nie mającej raczej wpływu na ciśnienie.
  Mam garmina kilka lat i z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że barometr i wysokościomierz to gadżet a nie profesjonalny przyrząd do pomiarów.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *