W związku ze wzrostem popularności zawodów triathlonowych pośród kobiet postanowiliśmy zaprezentować zegarki marki Garmin, które naszym zdaniem najbardziej nadają się do treningu dla płci pięknej. Jako kryterium wyboru przyjęliśmy następujące informacje: zegarek ma być ładny i przy okazji funkcjonalny :). W związku z tym, że ma to być zegarek dla triathlonistki uznaliśmy, że musi także obsługiwać tryb multisport.

Nasza pierwsza propozycja to  Garmin Forerunner 735XT.

Forerunner 735XT to sportowy zegarek z GPS, który został wyposażony w pomiar tętna z nadgarstka. Zegarek obsługuje kilka trybów aktywności w tym bieganie, jazdę na rowerze oraz pływanie na zamkniętym i otwartym akwenie. Co ważne wszystkie te aktywności można także wykorzystać na zawodach dzięki trybowi Triathlon, gdzie wciśnięcie jednego przycisku pozwala zmienić aktywność.

Zegarek został wykonany z trwałego tworzywa i waży zaledwie 44g. Idealnie dopasowuje się nawet do najdrobniejszego nadgarstka i praktycznie nie czuć go na ręce.

Forerunner 735XT współpracuje z zewnętrznymi czujnikami takimi jak czujnik pomiaru kadencji i mocy, a także z czujnikiem Garmin HRM Swim, który pozwala monitorować tętno także w trakcie treningu pływackiego. Wbudowany akcelerometr pozwala w trakcie pływania na basenie zliczać przepłynięte długości przez co można skupić się na szkoleniu techniki pływania, a nie na liczeniu pokonanego dystansu.

 Warianty modelu Garmin Forerunner 735XT

W ofercie sklepu Trigar.pl znaleźliśmy aż sześć wariantów zegarka Forerunner 735XT. W tym dwie odmiany kolorystyczne i trzy zestawy różniące się wyposażeniem.

Zestaw podstawowy posiada w zestawie sam zegarek:

Zestawy z czujnikiem HRM Run, czyli dodatkowym czujnikiem tętna, zapinanym na klatce piersiowej, który dostarcza dodatkowe dane związane z dynamiką biegu

Zestawy z czujnikami Tri/Swim, pozwalają monitorować tętno zarówno na otwartym akwenie jak i na basenie (czujnik HRM  Swim jest odporny na chlor, a Tri nie)

 

Drugą propozycję zegarka dla kobiet aktywnych stanowi model Garmin Fenix 5s

W odróżnieniu od Forerunner 735xt do produkcji Fenixa 5s wykorzystano metalowy korpus, ramka zegarka została wykonana ze stali nierdzewnej, a szkiełko w zależności od wariantu zegarka jest mineralne lub szafirowe. O ile Forerunner 735Xt to typowy zegarek sportowy, tak serię Fenix 5S można określić mianem zegarka codziennego użytku, który został wyposażony w funkcje treningowe. Jest to zatem zdecydowanie lepszy wybór dla kobiet, które szukają uniwersalnego rozwiązania.

Co prawda Garmin Fenix 5s (67g) jest cięższy od modelu 735XT, ale różnica ta nie jest odczuwalna w trakcie ćwiczeń. Nowość (poza treningową) stanowi szybki system wymiany pasków. Kobieta zmienną jest i Garmin to rozumie. Dzięki systemowi QuickFit zamiana paska z np. silikonowego na skórzany zajmuje dosłownie kilka sekund i co ważne nie są do tej wymiany wymagane żadne narzędzia. Sposób wymiany pasków pokazano na poniższym filmie.

Poza kształtem i paskami QuickFit Fenix 5S został także wzbogacony o wysokościomierz ciśnieniowy, a co za tym idzie dodano także obsługę aktywności Ski&Snowboard. W tym trybie zegarek automatycznie rozpoznaje zjazdy i zbiera statystyki dotyczące m.in. prędkości zjazdu, czasu, dystansu, tętna itp.

Cała seria zegarków Fenix 5s obsługuje tak jak FR 735XT aktywności wiązane (tryb multisport), co oznacza że w trakcie zawodów triathlonowych zegarek zarejestruje to ile czasu spędziliśmy w wodzie, ile na rowerze, a ile w trakcie biegu. Co więcej zapisze także czas poświęcony na zmiany.

Nowością w modelu Fenix 5S jest wsparcie dla czujników obsługiwanych za pomocą protokołu Bluetooth. Oznacza to, że poza czujnikami firmy Garmin, które łączą się z zegarkiem za pomocą ANT+ użytkownik może także skorzystać z czujników innych firm, które często pracują tylko po Bluetooth.

Warto przy porównaniu obu w/w zegarków wspomnieć także o tym, że model Fenix 5S zyskał niżej osadzony czujnik pomiaru tętna. Został on zrównany z wewnętrzną częścią zegarka, przez co w trakcie treningu jest on praktycznie niewyczuwalny. W modelu Forerunner 735XT, gdzie czujnik HR Elevate jest osadzony nieco wyżej czuć delikatny ucisk, który oczywiście jest do zniesienia 🙂

Warianty modelu Garmin Fenix 5S

Garmin zaprezentował aż sześć wariantów modelu Fenix 5S z czego dwa ostatnie modele widoczne na poniższym zdjęciu (patrząc od prawej strony) będą dostępne jedynie w sieci sklepów jubilerskich (Garmin Polska nie określił w momencie pisania tego tekstu dokładnych punktów sprzedaży tych wariantów). Pozostałe model można nabyć m.in. w sieci sklepów Trigar.pl

Nasza ostatnia propozycja to Garmin Forerunner 935. Model ten został zaprezentowany kilka miesięcy po serii Fenix 5. Poza zmianą designu i materiału z jakiego została wykonana ta seria, można powiedzieć że funkcjonalnie jest to ten sam zegarek co Fenix 5s.

Fot. sweatadventures.com

Z racji, że rozpatrujemy w/w zegarki pod kątem zastosowania w triathlonie, należy wspomnieć o tym, że Garmin Forerunner 935 jako jedyny z zestawienia współpracuje z opcjonalnym uchwytem szybkiej zmiany. Mocowanie zaprezentowane na poniższym zdjęciu pozwala w dosłownie kilka sekund przepiąć zegarek z nadgarstka na kierownicę czy mostek roweru. Więcej o tym rozwiązaniu pisaliśmy przy okazji prezentacji uchwytu Garmin Quick Release Mount (zobacz artykuł).

Warianty modelu Garmin Forerunner 935

Zegarek Garmin Forerunner 935 występuje w dwóch wariantach.

W podstawowej wersji w zestawie znajduje się tylko zegarek i ładowarka. Z kolei w wariancie Triathlon Bundle w opakowaniu poza zegarkiem Garmin Forerunner 935 znajdziemy jeszcze dodatkowe żółte paski, triathlonowe mocowanie, zewnętrzny czujnik tętna HRM Tri oraz HRM Swim.

garmin triathlon

 

Wszystkie zegarki Garmin obsługujące tryb multisport znajdziecie na Trigar.pl. Zapraszamy także to salonów firmowych TRIGAR w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *