TrackBack, czyli powrót po śladzie w zegarku Garmin Fenix

Biegasz w nieznanym terenie? Dzięki funkcji TrackBack odnajdziesz drogę do miejsca w którym rozpocząłeś swoją aktywność. Zegarki z serii Garmin Fenix  to urządzenia uniwersalne, które sprawdzą się w każdych warunkach. Zegarki z tej linii poza wieloma trybami treningu posiadają także dodatki nawigacyjne. Jeden z takich dodatków stanowi funkcja TrackBack, która nie pozwoli Ci się zgubić w obcym lesie, mieście czy górskim szlaku.
Jak to działa?
Funkcja “Track Back” jest dostępna w zegarkach Fenix 3/3HR i Fenix 5 w ramach aktywności  wykonywanych z włączonym GPS (np. bieganie czy jazda na rowerze na otwartej przestrzeni). Zasada działania tego trybu jest bardzo prosta i sprowadza się do kilku kliknięć. Pierwszą czynnością jaką musimy wykonać to tradycyjne rozpoczęcie aktywności. Wybieramy z menu zegarka rodzaj aktywności np. spacerowanie czy bieganie. Dalej czekamy kilkanaście sekund aż zegarek zlokalizuje pozycję i po otrzymaniu komendy “GPS gotowy” wciskamy przycisk Start/Stop. W tym momencie nic więcej nie musimy robić. Po prostu kontynuujemy swoją aktywność. Zegarek w tle cały czas rejestruje trasę, co można porównać do rozwijani za sobą nitki.
Jeżeli w pewnym momencie stwierdzisz, że się zgubiłeś to nie popadaj w panikę. Wystarczy, że klikniesz na przycisk Start/Stop, a następnie wybierzesz z dostępnych opcji pozycję TrackBack (w serii Fenix 5 nazwa tej funkcji została przetłumaczona na “wróć do startu”).
W ramach danej aktywności pojawi się dodatkowy ekran. Jest to tzw. widok mapy, na którym widać naszą aktualną pozycję (niebieski trójkąt), zarys śladu oraz miejsce początkowe. Znajdując się w tym ekranie możemy wcisnąć i przytrzymać przycisk UP (lewy, środkowy klawisz). Dzięki temu przejdziemy do  podmenu, z którego możemy wybrać m.in przybliżenie/oddalenie czy funkcję przesuwania mapy. W tym ekranie widzimy także skalę oraz oznaczenie północy (N).
Aby wrócić do początku trasy możemy podążać po śladzie lub zaryzykować i pójść na skróty. Na poniższym zdjęciu widać, że powrót do miejsca rozpoczęcia aktywności tą samą drogą jest 3x dłuższy niż powrót w linii prostej.
Wybierając drogę na skróty musimy pamiętać o tym, że zegarek nie uwzględnia ewentualnych utrudnień takich jak np. jeziora, stawy, rzeki, strome pobocza, zamknięte drogi  itp. Wyjątek od tej reguły stanowi  zegarek Garmin Fenix 5X, który posiada wbudowaną turystyczną mapę Europy.
W trybie TrackBack zegarek Garmin Fenix 3 podaje komendy typu “na kursie”, “poza kursem” oraz “przybywasz do celu”. Tego ostatniego wyjaśniać nie musimy. Z kolei “na kursie” oznacza, że weszliśmy na trasę, którą wcześniej już pokonaliśmy, a “poza kursem” jeżeli z niej zboczymy.

TrackBack to bardzo przydatne narzędzie nawigacyjne, które ułatwia orientację w terenie i pozwala bezpiecznie wrócić do początku trasy. Co ważne wszystkie parametry z treningu w trakcie działania trackback są wciąż zapisywane. Więcej informacji o zegarkach z serii Garmin Fenix znajdziecie tutaj.

5 thoughts on “TrackBack, czyli powrót po śladzie w zegarku Garmin Fenix

 • 3 kwietnia, 2017 o 10:34 am
  Permalink

  Its not my first time to visit this site, i am visiting this web site dailly and get fastidious data from here every day.

  Odpowiedz
  • 3 kwietnia, 2017 o 7:34 pm
   Permalink

   Thank you very much for the nice words 🙂

   Odpowiedz
 • 17 września, 2017 o 6:39 am
  Permalink

  Thanks in support of sharing such a good thinking,
  article is pleasant, thats why i have read it fully

  Odpowiedz
 • 24 października, 2017 o 1:54 am
  Permalink

  It’s amazing in support of me to have a web page, which is helpful designed for my experience.
  thanks admin

  Odpowiedz
 • 21 października, 2018 o 6:31 am
  Permalink

  I really like reading through an article that can make men and women think.
  Also, thank you for allowing me to comment!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *