Opaski fitness to świetna propozycja dla osób, które lubią sprawdzać swoją codzienną aktywność lub potrzebują motywacji do aktywniejszego spędzania czasu. Największą zaletą opasek jest ich niewielki rozmiar, przez co nie rzucają się tak w oczy jak zegarki i są przy tym bardzo lekkie. Oczywiście niewielki rozmiar sprawia, że bateria nie trzyma tak długo jak w zegarkach, ale i tak jest to dłużej niż w zwykłych smartwatchach. W tym wpisie porównamy dwie z czterech obecnych w ofercie Garmina opasek, będą do Vivosmart 3 oraz Vivosmart 4. Oprócz serii Vivosmart amerykański producent ma jeszcze w ofercie serię niższą, Vivofit, która nie posiada czujnika tętna oraz nie pokazuje powiadomień z telefonu oraz serię Vivosport, która została wyposażona w GPS, który przyda się gdy biegamy i chcemy zapisać trasę.
Cechy wspólne serii Garmin Vivosmart
Vivosmart 4 jest nowszą wersją Vivosmart 3. Opaski pochodzą z jednej serii stąd mają wiele cech wspólnych i od nich zaczniemy. Każda z opasek może służyć jako zwykły zegarek – wskazuje czas oraz datę. Możemy także ustawić budzik/alarm (poprzez aplikację w telefonie – Garmin Connect Mobile) oraz stoper i minutnik. Podstawowe funkcje tych opasek to monitorowanie codziennej aktywności, ale dodatkowych funkcji jest sporo, o to ich lista:
- liczenie kroków (i przeliczanie wedle średniej długości kroku na pokonany danego dnia dystans),
- liczenie spalonych kalorii (brutto, a więc uwzględniających średnie zapotrzebowanie dobowe organizmu),
- monitorowanie snu (wymaga spania z założoną opaską, wykres snu zobaczymy w aplikacji Connect),
- liczenie „pokonanych pięter” (pokonana wysokość w pionie jest przeliczana na piętra),
- alert aktywności (informuje, gdy bez przerwy przez ponad godzinę),
- rejestrowanie tętna dzięki pomiarowi optycznemu,
- pomiar natężenia wysiłku (dzięki danych o tętnie i zmienności tętna HRV),
- pokazywanie pogody (wymagane połączenie ze smartfonem),
- MoveIQ – funkcja prezentująca na wykresie w aplikacji Connect wykonywane aktywności do których należą chód, rower, basen,
- pokazywanie powiadomień z telefonu (połączenia przychodzące, SMSy, e-maile, powiadomienia z każdej aplikacji zainstalowanej na telefonie),
- funkcja znajdź telefon (działa, gdy telefon jest połączony poprzez Bluetooth z opaską),
- sterowanie muzyką na telefonie (zmiana piosenek, sterowanie głośnością),
- sterowanie kamerą sportową Garmin Virb.
Różnice
Garmin Viovosmart 4 jest cieńszą i mniejszą opaską od Vivosmart 3, przez co lepiej leży na ręce. Ekran w Vivosmarcie 4 jest nieco mniejszy niż w Vivosmarcie 3, ale ponieważ zachowano podobną ilość pikseli, rozdzielczość jest lepsza, a ekran wydaje się „bardziej żywy”. Pomimo tego, że opaska jest mniejsza czas pracy na baterii jest podobny, a nawet Garmin deklaruje, że może być dłuższy, maksymalnie do 7 dni. Należy pamiętać, że jest to maksymalny uzyskany czas na oszczędnych ustawieniach, stąd realnie w codziennym użytkowaniu (podłączony smartfon) będzie to trochę krócej. Taki wynik i tak deklasuje klasyczne smartwatche, które trzeba ładować codziennie lub co drugi dzień.
Najważniejszą nowością w Vivosmart 4 jest jednak pulsoksymetr, który pozwala określić ilość tlenu we krwi. Dzięki temu utrzymamy dodatkowo dwie statystyki: Body Battery (szerszy opis tej funkcji znajduje się tutaj) oraz natlenienie krwi w nocy. Dzięki monitorowaniu naszego wysiłku w oparciu o tętno oraz dane ze snu zegarek jest w stanie określić w skali od 0 do 100 jak bardzo nasz organizm jest wyczerpany/naładowany. Ta ciekawa statystyka pozwala lepiej zaplanować
Podsumowanie
Jeśli potrzebujemy opaski fitness, która spełni rolę zegarka oraz będzie na bieżąco monitorować naszą aktywność i jednocześnie nie potrzebujemy GPS (bo nie biegamy lub robimy to sporadycznie) to opaska będzie świetnym wyborem. Vivosmart 4 jako nowszy model dokona większej ilości pomiarów oraz dzięki mniejszemu rozmiarowi jest zgrabniejsza na ręce.
Mam nadzieję, że w tym wpisie udało mi się rozjaśnić różnice między dwiema opaskami z serii Vivosmart, które pomogą w doborze odpowiedniego do potrzeb monitora aktywności. Aktualne ceny opasek znajdziecie na stronie TRIGAR.pl. Opaski można obejrzeć i zakupić w każdym ze sklepów stacjonarnych w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku.