Garmin Instinct 2X Solar, niech moc będzie z nami!

Solidny smartwatch o wyjątkowym designie i dużej kopercie, który sprosta wyzwaniom każdego dnia. Długi czas pracy baterii, zasilanej energią słoneczną. Wbudowana latarka LED, wielopasmowy GPS oraz nowe funkcje sportowe. Oto Garmin Instinct 2X Solar w szczegółowej prezentacji!

Nowy Garmin Instinct 2X Solar ma na celu uzupełnienie serii Instinct 2, obejmującej aktualnie trzy różniące się rozmiarem wersje. Przede wszystkim jednak staję się kolejnym modelem wyposażonym w zewnętrzną latarkę LED, którą Garmin wprowadził w modelu Fenix 7X w ubiegłym roku. Dodatkowo oferuje precyzyjny, wielopasmowy GNSS oraz nowoczesne funkcje sportowe jak gotowość treningowa.

W efekcie Instinct 2X staje się co raz bliższy modelowi Fenix 7 w największym rozmiarze. Od dłuższego czasu Garmin wykorzystuje nowe, większe modele, aby przedstawić nowe funkcje. Nie inaczej jest w tym przypadku, a dodatkowo otrzymujemy funkcjonalności oferowane w modelach wyższej klasy.

Wersje kolorystyczne modelu Instinct 2X Solar

Warto pamiętać, że w przeciwieństwie do wspomnianej już serii Fenix 7, zegarek nie posiada ekranu dotykowego. W związku z tym, obsługa odbywa się wyłącznie przy pomocy trzech przycisków po lewej i dwóch po prawej stronie urządzenia.

Zanim przystąpimy do szczegółowego omówienia zegarka, zachęcamy do obejrzenia kilkuminutowej prezentacji modelu, przygotowanej przez naszych kolegów ze sklepu TRIGAR.PL.

Co się zmieniło w Garmin Instinct 2X Solar?

Na pierwszy rzut oka nowy model to „tylko” trochę większy Instinct 2, ale w rzeczywistości oba zegarki bardzo się różnią. W konsekwencji Instinct 2X Solar można uznać za model przejściowy pomiędzy kolejnymi generacjami serii. Zobaczmy zatem czym różni się on od poprzedniej edycji.

 • Większa koperta (50 mm), w przeciwieństwie do Instinct 2s (40 mm), oraz Instinct 2 (45 mm)
 • Zwiększono także rozmiar wyświetlacza z 0,9 do 1,1 cala
 • Panel solarny jest o 50% większy niż w modelu Instinct 2 Solar
 • Znacząco wzrosła również wydajność baterii
 • Obsługa wszystkich systemów satelitarnych, a także wielopasmowy GPS
 • Śruby w przedniej części obudowy, podobnie jak w serii Fenix 7
 • Zewnętrzna latarka LED z białym i czerwonym światłem, a także trybem stroboskopowym
 • Dodano funkcje gotowości do treningu, a także raport poranny
 • Nowe aktywności takie jak gry zespołowe, tenis stołowy, boks czy bieg przeszkodowy
 • Na koniec, pomiar natężenia światła słonecznego

W odróżnieniu od modelu Instinct 2, wszystkie warianty Instinct 2X zasilane są energią słoneczną. Użytkowników, z pewnością ucieszy rozszerzona ilość aktywności, a także „znane i lubiane” funkcje jak gotowość do treningu (omówiona w dalszej części) czy raport poranny.

Raport poranny to w rzeczywistości, zbiór przydatnych informacji, wyświetlanych o poranku na ekranie zegarka. Zawiera dane dotyczące gotowości treningowej, snu, zmienności tętna, treningu, pogody, energii organizmu, minut aktywności, liczby kroków, a także poranną dawkę motywacji.

Warto pamiętać, że istnieje również edycja Instinct 2X Solar Tactical, posiadająca inną kolorystykę, funkcje taktyczne, a także zielone światło latarki zamiast czerwonego.

Instinct 2X Solar vs Instinct 2, dane techniczne

Aby lepiej zilustrować różnice pomiędzy aktualnymi modelami serii Instinct, ich główne cechy przedstawiamy w postaci tabeli. Bez zmian pozostała natomiast wytrzymała konstrukcja zegarka, zgodna z amerykańską normą wojskową dotyczącą temperatury, wstrząsów i wodoodporności.

Instinct 2X SolarInstinct 2 SolarInstinct 2S Solar
Materiał soczewkiPower GlassPower GlassPower Glass
Szerokość paska26 mm22 mm20 mm
Obwód nadgarstka od 145 do 228 mmod 135 do 230 mmod 112 do 180 mm
Rozmiar koperty50 x 50 x 14,5 mm45 x 45 x 14,5 mm40 x 40 x 13,3 mm
Typ wyświetlaczaMonochromatycznyMonochromatycznyMonochromatyczny
Średnica wyświetlacza1,1″ (28 x 28 mm)0,9″ (23 x 23 mm)0,79″ (20 x 20 mm)
Rozdzielczość wyświetlacza176 x 176 pikseli176 x 176 pikseli156 x 156 pikseli
Wielopasmowy GNSSTAK
Masa67 g53 g43 g
Wbudowana latarkaTAK
Klasa wodoszczelności10 ATM10 ATM10 ATM
Ogólne porównanie modeli Instinct 2X Solar / 2 Solar / 2S Solar

Określenie GNSS to nic innego, jak Global Navigation Satellite System, czyli globalny system nawigacji satelitarnej. Korzystanie z wielu systemów satelitarnych jednocześnie pozwala zwiększyć wydajność w trudnych warunkach, aby szybciej uzyskiwać dane dotyczące aktualnej pozycji.

Obok dedykowanych, w zegarku zastosować możemy silikonowe paski QuickFit 26 mm, a także nylonowe paski znane z modeli Tactix oraz Enduro.

Profile sportowe

Sport jest bez wątpienia jednym z głównych powodów wyboru tego modelu. Garmin Instinct 2X umożliwia śledzenie takich aktywności jak wędrówki, bieganie, jazda na rowerze, a także wielu innych. Mogą to być sporty korzystające z GPS, jak również dyscypliny uprawiane „pod dachem”.

Kiedy model Instinct 2 został wprowadzony na rynek, znacząco wzrosła ilość dostępnych profili sportowych. Otrzymaliśmy m.in. triathlon, a także różne rodzaje kolarstwa. Wraz z nadejściem modelu Instinct 2X lista aktywności została dodatkowo wydłużona i wygląda następująco:

 • Triathlon, Dwubój, Zakładka, Bieg z pływaniem, Własna
 • Wędrówka, Wspinaczka, Bouldering, Golf, Polowanie, Wędkarstwo, Chód, Łucznictwo
 • Bieg, Bieg przełajowy, Bieżnia, Wirtualny bieg, Bieg Lekkoatletyczny, Tor kryty, Bieg przeszkodowy
 • Kolarstwo, Rower stacjonarny, Kolarstwo górskie, e-rower, eMTB, Kolarstwo przełajowe, Rower szutrowy, Wycieczka rowerowa, Rower szosowy, BMX, Dojazd od pracy
 • Pływanie na basenie, Pływanie w wodach otwartych
 • Siła, Kardio, HIIT, Joga, Pilates, Orbitrek, Stepper, Wspinaczka ściankowa, Ergometr wioślarski, Bieżnia, Rower stacjonarny, Pokonywanie pięter, Boks, MMA
 • Narciarstwo, Snowboard, Narciarstwo przełajowe, Snowboarding przełajowy, Bieg narciarski stylem klasycznym, Bieg narciarski stylem łyżwowym, Rakieta śnieżna, Łyżwiarstwo
 • SUP, Kajak, Surfowanie, Wioślarstwo, Kiteboard, Windsurfing, Wodniactwo, Spływ górski
 • Piłka nożna, Futbol amerykański, Koszykówka, Baseball, Softball, Siatkówka, Krykiet, Lacrosse, Rugby, Hokej na trawie, Hokej na lodzie, Ultimate Disc
 • Tenis, Pickleball, Padel, Squash, Racketball, Badminton, Tenis platformowy, Tenis stołowy
 • Quad, Skuter śnieżny, Samochód terenowy, Motocross, Motocykl
 • Oddech, Aktywność taktyczna, Pływy, Jazda konno, Nawiguj, Ekspedycja, Śledź mnie, Odwzoruj punkt, Punkt odniesienia, Pomiar powierzchni, Pulsoksymetr, Dane zdrowia, Inna

Gdy będziemy gotowi do działania, wciskamy prawy górny przycisk, który najpierw pokaże ulubione aktywności, a następnie pozwoli na rozpoczęcie jednej z nich. Listę możemy dowolnie edytować poprzez dodawanie/usuwanie wybranych profili, a także zmianę ich kolejności.

Garmin Instinct 2X Solar, funkcje treningowe

Podobnie jak liczba aktywności, równie imponująco wyglądają możliwości treningowe nowego modelu. Jedną z najciekawszych funkcji zegarka jest z pewnością gotowość treningowa, wprowadzona w modelu Garmin Forerunner 955, latem ubiegłego roku.

Gotowość do treningu to zestaw wskaźników zaprojektowany w celu optymalizacji efektów naszego treningu. Składa się ona z kilku czynników takich jak ocena jakości snu (krótko i długoterminowa), czas odpoczynku, status HRV, obciążenie treningowe oraz poziom stresu.

W skrócie, będzie to połączenie wielu elementów określających nasze możliwości do wykonania treningu w danym momencie. Wartość będzie się zmieniać w ciągu dnia (będzie wyższa jeśli nic nie robisz, a niższa po wykonaniu aktywności).

Za każdym razem, po wybraniu aktywności jeśli to bieganie lub jazda na rowerze, zegarek zasugeruje trening do wykonania tego dnia. Dodatkowo, jeżeli mieliśmy ciężką noc albo wymagający trening poprzedniego dnia, aplikacja zaproponuje dzień odpoczynku.

Urządzenie oferuje tygodniowy plan treningów, które dostosowują się po każdym biegu lub jeździe, aby optymalne dopasować się od naszych możliwości. Sugestie treningowe możemy oczywiście odrzucić, a nawet całkowicie wyłączyć, gdy tylko zechcemy.

Warto też zwrócić uwagę na stan wytrenowania, który pokazuje postępy w treningu. Wskaźnik opiera się bowiem na trzech kluczowych czynnikach, kondycji szacowanej w zakresie pułapu tlenowego, aktualnego obciążenia treningowego oraz zmienności tętna.

To jednak tylko część możliwości treningowych modelu Instinct 2X Solar. Miłośnicy treningu siłowego również znajdą tu coś dla siebie. Na przykład monitoring treningu interwałowego o dużej intensywności (HIIT), obejmujący ćwiczenia typu AMRAP, EMOM, Tabata oraz własne.

Czujniki zewnętrzne

Możliwości zegarka można dodatkowo rozszerzyć przy pomocy dużej liczby czujników zewnętrznych. Są one dostępne w menu czujniki i akcesoria i obejmują następujące typy (zarówno ANT+, jak i Bluetooth Smart, w zależności od typu czujnika).

 • Po pierwsze czujnik tętna, taki jak HRM-Pro Plus lub HRM-DUAL.
 • Prędkość/Rytm, to natomiast rowerowe czujniki prędkości lub kadencji.
 • Moc, czyli pedały z miernikiem mocy Rally lub Vector pozwalające na odczyt mocy na zegarku.
 • Czujnik na nogę, który rejestruje tempo i dystans jeśli trenujemy w pomieszczeniu.
 • Pilot VIRB, przydatny gdy chcemy sterować kamerą VIRB przy pomocy zegarka.
 • Tempe, to czujnik, dzięki któremu otrzymujemy dokładny pomiar temperatury powietrza.
 • Światła rowerowe, którymi możemy sterować za pomocą zegarka, aby zwiększyć bezpieczeństwo.
 • Radar wsteczny VARIA, niezbędny gdy w czasie jazdy chcemy trzymywać alerty o zbliżających się pojazdach.
 • Dodatkowy wyświetlacz, aby w czasie jazdy rowerem wyświetlać dane z zegarka na liczniku rowerowym EDGE.
 • Czujnik RD Pod, rejestrujący dane dotyczące dynamiki biegu w trakcie aktywności.
 • Rozmieszczenie laserów XERO, dzięki którym otrzymujemy informacje o zmierzonej laserowo lokalizacji.
 • inReach, umożliwia sterowanie komunikatorem satelitarnym za pomocą zegarka.
 • DogTrack, pozwala na odbieranie danych ze zgodnego urządzenia do śledzenia psów.
 • Inteligentny trenażer, daje możliwość zmiany obciążeń w czasie jazdy, bezpośrednio w zegarku.
 • Czujnik kijów golfowych Approach CT10, aby automatycznie śledzić nasze uderzenia golfowe, w tym pozycję, dystans i typ kija.

Ponadto możesz zapisać wiele czujników dowolnego typu, a także włączać i wyłączać je według własnego uznania.

Nawigacja

Garmin Instinct 2X można uznać za młodszego brata modelu Fenix 7. W pewnym sensie to prawda, ale w kwestii nawigacji wciąż pozostaje nieco w tyle. Niemniej jednak, jeśli chodzi o krótkie wycieczki czy trasy pozwoli Ci szybko dotrzeć do celu.

Na początek, seria Instinct nie ma wbudowanych map topograficznych. Jest to całkowicie w porządku, ponieważ znacząco wydłużą czas pracy urządzenia. Zamiast tego posiada nawigację „po śladzie” co oznacza, że podążasz za małym zarysem trasy w trakcie aktywności.

Gdy zbliżysz się do zakrętu na ekranie pojawi się małe okienko z odliczaniem do skrętu i kierunkiem. Jeżeli natomiast zejdziesz z trasy, po około 50 metrach otrzymasz ostrzeżenie o jej opuszczeniu.

Oczywiście, mapy z serii Fenix/Epix/Forerunner są bardziej funkcjonalne. Zaznaczone na mapie miejsca jak jeziora czy rzeki pozwalają szybciej określić kierunek, ale ogólnie rzecz biorąc nawigacja po śladzie jest wystarczająca.

W czasie nawigowania, zawsze możemy podejrzeć naszą trasę, przewyższenie nadchodzących odcinków, a także pozostałą odległość. Aby zaplanować trasę można skorzystać z serwisu Garmin Connect w wersji mobilnej albo online.

Kursy

Podążanie kursem to inna forma nawigacji, wykorzystywana głównie podczas aktywności jak bieganie czy jazda na rowerze. Możemy na przykład zapisać przyjazną dla rowerzystów trasę, aby nią podróżować.

Możemy również podążać zapisanym kursem, próbując osiągnąć lub poprawić określone wyniki. Jeśli na przykład pokonanie kursu trwało 30 minut, można będzie ścigać się z wirtualnym partnerem (Virtual Partner), aby ukończyć trasę w krótszym czasie.

Kurs w szybki i łatwy sposób utworzymy w serwisie Garmin Connect, a także bezpośrednio w urządzeniu, wykorzystując zapisane wcześniej pozycje lub ukończone aktywności.

Droga do celu

Podążanie wyznaczoną trasą albo kursem to oczywiście nie wszystkie sposoby nawigacji jakie oferuje Instinct 2X Solar. W razie potrzeby, możemy użyć funkcji TrackBack, aby nawigować z powrotem do punktu startowego bieżącej aktywności w linii prostej lub wzdłuż przebytej trasy.

Nawigować możemy również, do konkretnych lokalizacji zapisanych wcześniej w zegarku, wybierając bieżącą lokalizację albo namiar jako punkty odniesienia.

Możliwe jest także nawigowanie przy użyciu funkcji celuj i idź. Wystarczy skierować urządzenie na dowolny punkt w oddali (wzgórze, wieżę ciśnień), zablokować wskazany kierunek, a następnie rozpocząć podróż do tego obiektu.

Na koniec skorzystać można z klasycznego narzędzia jakim jest ABC czyli wysokościomierz, barometr i kompas. Warto zauważyć, że możemy mieć także oddzielne widżety dla każdej z trzech funkcji.

Wysokościomierz możemy skalibrować jak też zmienić sposób wyświetlania danych (metrów lub stopy). Barometr obok kalibracji daje możliwość zmiany wykresu na 6/12/24 albo 48 godz. Ustawimy również ostrzeżenia o burzach i sposób wyświetlania ciśnienia.

Kompas z funkcją autokalibracji pozwala na zmianę wyświetlanych jednostek (stopnie lub miliradiany), a także sposób wyświetlania północy (rzeczywisty, magnetyczny, siatka, użytkownika).

Czas pracy baterii

Czas pracy baterii, to bez wątpienia najmocniejsza strona serii Instinct. Nie inaczej jest w przypadku modelu Instinct 2X Solar, którego możliwości są niemal „nieograniczone”. Zobaczmy, jak długo, według producenta, mogą działać modele Instinct 2 w wersji SOLAR.

Instinct 2X SolarInstinct 2 SolarInstinct 2S Solar
Tryb zegarkado 40 dni / Nieograniczony*do 28 dni / Nieograniczony*do 21 dni / do 51 dni*
Tryb aktywności GPSdo 60 godzin / 145 godzin*do 30 godzin / 48 godzin*do 22 godzin / do 28 godzin*
Wszystkie systemy satelitarnedo 40 godzin / do 65 godzin*
Wszystkie systemy + wielopasmowedo 27 godzin / do 36 godzin*
Maksymalny czas pracy GPSdo 150 godzin / Nieograniczony*do 70 godzin / do 370 godzin*do 54 godzin / do 114 godzin*
Tryb ekspedycji GPSdo 60 dni / Nieograniczony*do 32 dni / Nieograniczony*do 25 dni / do 105 dni*
Tryb oszczędzania baterii zegarkado 100 dni / Nieograniczony*do 65 dni / Nieograniczony*do 50 dni / Nieograniczony*
Porównanie czasu pracy modeli Instinct 2X Solar / 2 Solar / 2S Solar

Gwiazdką zaznaczono wynik otrzymywany, w przypadku ładowania zegarka energią słoneczną. Dodatkowo menedżer zasilania pozwala przedłużyć czas działania baterii poprzez kontrolę ustawień zegarka.

Jak widać używanie wszystkich systemów satelitarnych na wielu częstotliwościach znacząco skraca czas działania baterii. Umożliwia jednak precyzyjne określanie pozycji i ograniczenie błędów spowodowanych użytkowaniem zegarka w trudnych warunkach.

Latarka

Garmin Instinct 2X Solar to pierwszy model serii innej niż Fenix czy Enduro 2 wyposażony w latarkę i zdecydowanie najtańszy, który ją posiada. Latarka ma trzy podstawowe tryby: światło białe (stałe), światło czerwone (stałe), a także światło stroboskopowe (migające).

W ramach tego ostatniego, mamy dodatkowo takie tryby jak serie, krótkie, tętno, miganie oraz własny. Urządzenie pozwala również emitować sygnał wzywania pomocy (SOS) w sytuacji zagrożenia.

Latarkę możemy wykorzystać także, podczas aktywności na powietrzu. W czasie biegu czy jazdy na rowerze, migające światło białe albo czerwone zwiększa naszą widoczność i bezpieczeństwo, zwłaszcza po zachodzie słońca.

Emitowane światło jest wystarczająco jasne, aby oświetlić pokój lub drogę przed nami. Z drugiej strony, najniższy poziom jasności oraz światło czerwone są na tyle subtelne, aby nie oślepić nas nawet w środku nocy.

Główną zaletą latarki jest to, że mamy ją zawsze przy sobie, a w przeciwieństwie do latarki w telefonie, ręce pozostają wolne.

Garmin Instinct 2X Solar Tactical

Garmin Instinct 2X Solar dostępny jest również w wersji Tactical, co z pewnością ucieszy miłośników wojskowości. Obok charakterystycznej kolorystyki oferuje bowiem wszystkie funkcje taktyczne znane z poprzednich modeli oraz dwie nowe funkcjonalności.

Garmin Instinct 2X Solar Tactical

Pierwszą z nowości jest oczywiście latarka, która w edycji Tactical posiada światło zielone, sprawdzające się podczas czytania map oraz forsowania trudnego terenu. Ponadto jest trudniejsze do zarejestrowania przez ludzkie oko i praktycznie niewidoczne dla zwierząt.

Jeśli chodzi o funkcje taktycznie, Instinct 2X Solar Tactical oferuje następujący zestaw.

 • AKTYWNOŚĆ TAKTYCZNA, podczas której zobaczysz czas trwania i tempo, aktualną godzinę, wysokość, jak też bieżącą lokalizację w obu formatach współrzędnych.
 • TRYB NOCNY, wyłącza czujnik tętna i mniejsza intensywność podświetlenia w celu uzyskania zgodności z noktowizorem.
 • KILL SWITCH, tryb usuwania danych użytkownika, a także resetowania ustawień za pomocą jednego przycisku.
 • TRYB UKRYCIA, uruchamiany w celu wyłączenia łączności bezprzewodowej i zablokowania zapisu oraz udostępniania lokalizacji GPS.
 • JUMPMASTER, funkcja używana do skoków spadochronowych, podczas których zegarek wykrywa moment skoku i rozpoczyna nawigację do żądanego punktu lądowania.
 • DWA FORMATY POZYCJI (UTM i wojskowy) wyświetlane na jednym ekranie, aby łatwiej zsynchronizować swoją pozycje z innymi.

Kolejną nowością jest funkcja APPLIED BALLISTICS, która zapewnia informacje potrzebne do strzelania na długie dystanse, takie jak wysokość uniesienia, korekta na wiatr oraz czas lotu.

Za pośrednictwem aplikacji AB Synapse – Garmin (iOS oraz Android) możemy odblokować kalkulator balistyczny, aby uzyskać dostęp do funkcji celowniczych w strzelectwie długodystansowym w terenie.

Funkcje telefoniczne

Na koniec warto wspomnieć o możliwościach jakie daje połączenie zegarka z telefonem oraz aplikacją Garmin Connect. Przede wszystkim będą to powiadomienia z telefonu (sms, e-mail, przypomnienia lub połączenia przychodzące) wyświetlane bezpośrednio na ekranie zegarka.

Dodatkowo otrzymujemy dostęp do funkcji bezpieczeństwa i śledzenia, przydatnych zwłaszcza podczas wędrówek lub innych wymagających aktywności. Funkcje pomocy i wykrywania zdarzeń umożliwiają bowiem, wysłanie wiadomości z naszą lokalizacją do kontaktów alarmowych.

Aplikacja Garmin Connect pozwala na przeglądanie informacji o naszym zdrowiu i kondycji na ekranie smartfona, a także na uczestnictwo w społeczności, której członkowie mogą na bieżąco rywalizować czy dzielić się własnymi osiągnięciami.

Dzięki niej możemy również skonfigurować płatności zbliżeniowe Garmin Pay, a także niemal dowolnie zmieniać ustawienia zegarka poprzez edycję pól danych, listy aktywności, kolejności podglądów czy też, edycję informacji zawartych w porannym raporcie.

Podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc Instinct 2X to coś więcej, niż tylko większy Instinct 2. W rzeczywistości jest to krok na przód w rozwoju całej serii Instinct. Tak pod względem technicznym jak i funkcjonalnym. W efekcie, co raz bliżej mu do flagowych modeli segmentu Outdoor.

Od strony sprzętowej latarka zewnętrzna to, bez wątpienia strzał w dziesiątkę. To samo dotyczy wielopasmowej łączności satelitarnej, stawiającej serię Instinct na równi z innymi zegarkami Garmin, gdy chodzi o precyzję GPS.

Sportowców wytrzymałościowych, bez wątpienia ucieszy dodanie gotowości treningowej. Garmin Instinct 2X oferuje również długą listę nowych aktywności, nie tylko sportowych. Na uwagę zasługuje także niezwykle długi czas pracy urządzenia.

W rezultacie otrzymujemy niezawodne urządzenie o wyjątkowej stylistyce i ogromnych możliwościach. Garmin Instinct 2X Solar znajdziecie oczywiście w ofercie sklepu TRIGAR.PL.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *