Garmin EDGE 540 / EDGE 840 – Święto kolarstwa!

We wtorek, 11.04.2023 roku Garmin zaprezentował nową serię komputerów rowerowych Edge 540 oraz Edge 840, dostępnych również w wersji Solar. Mamy zatem, cztery nowe urządzenia łączące funkcjonalności topowego modelu Edge 1040 z kompaktowymi wymiarami.

Garmin Edge 540 oraz Edge 840 to następcy modeli, Edge 530 i Edge 830 zaprezentowanych w 2019 roku. Seria cieszy się bardzo dużą popularnością, ze względu na łatwość obsługi, długi czas pracy oraz nowoczesne funkcje, przydatne w czasie jazdy i pomagające w treningu.

W przeciwieństwie do poprzedników oba modele wyposażone są w przyciski, które sprawdzą się w każdych warunkach. Jednak Edge 840 podobnie jak Edge 830 posiada także czuły ekran dotykowy.

Garmin Edge 840

Komputery Edge 540 i Edge 840 oferują spersonalizowane wskazówki treningowe, sugestie dotyczące rozkładu mocy oraz wgląd w informacje o wytrzymałości, dzięki czemu wiemy ile energii mamy jeszcze do wykorzystania.

Wersje z ładowaniem solarnym pozwalają jeździć dłużej, a wielopasmowy GPS, dostępny w obu modelach, zapewnia precyzyjną lokalizację w każdych warunkach. Zobaczmy co jeszcze oferują najnowsze urządzenia serii EDGE.

Nowości w liczniku Garmin Edge 840 oraz Edge 540

W kwestii nowych funkcjonalności, Garmin przyzwyczaił nas, że kolejne edycje urządzeń mają ich co raz więcej. Nie inaczej jest w przypadku Edge 540 oraz Edge 840, oto dowód.

 • ŁADOWANIE SOLARNE, przy pomocy szkiełka Power Glass zapewnia do 32 godzin intensywnej pracy lub do 60 godzin działania w trybie oszczędzania baterii.
 • WIELOPASMOWA SIEĆ SATELITARNA, zapewnia większą dokładność pozycjonowania, aby znaleźć drogę nawet w najtrudniejszych warunkach.
 • TRENING ADAPTACYJNY, w postaci spersonalizowanych wskazówek treningowych, które dostosowują się do kondycji użytkownika w oparciu o aktualne obciążenie treningowe, czas regeneracji i nadchodzące zawody.
 • POWER GUIDE, aby zaplanować swój wysiłek na trasie, można utworzyć strategię mocy wykorzystując wskaźnik FTP, wysokość kursu i przewidywany czas potrzebny na jego pokonanie.
 • REAL TIME STAMINA, to wskaźnik pozwalający sprawdzić zapasy sił podczas wysiłku.
 • WYTRENOWANIE ROWEROWE, pozwala określić mocne strony kolarskie i porównać swoje umiejętności z wymaganiami konkretnej trasy.
 • ASYSTENT CLIMBPRO, daje możliwość podejrzenia profilu i stopnia nachylenia nadchodzących podjazdów, aby lepiej rozłożyć siły.
Garmin Edge 540/840 Kolarstwo szosowe

Porównanie produktów serii EDGE

Zanim przejdziemy do dalszej prezentacji, warto przypomnieć główne różnice pomiędzy wybranymi modelami serii EDGE. W kwestii czasu pracy, wartość oznaczona gwiazdką dotyczy wersji Solar.

Edge 540Edge 830Edge 840Edge 1040
Wymiary urządzenia57.8 x 85.1 x 19.6 mm50 x 82 x 20 mm57.8 x 85.1 x 19.6 mm59,3 x 117,6 x 20,0 mm
Rozmiar wyświetlacza2,6″ (66 mm)2,6″ (66 mm)2,6″ (66 mm)3,5″ (88,9 mm)
Rozdzielczość wyświetlacza246 x 322 piksele246 x 322 piksele246 x 322 piksele282 × 470 pikseli
Metoda obsługiPrzyciskiEkran dotykowyEkran dotykowy + PrzyciskiEkran dotykowy
Wersja SOLARTAKTAKTAK
Czas pracy bateriido 26 godzin
do 32 godzin*
do 20 godzindo 26 godzin
do 32 godzin*
do 35 godzin
do 45 godzin*
Wielopasmowy GPSTAKTAKTAK
Pamięć wewnętrzna16 GB16 GB32 GB32 GB
Wi-Fi/Bluetooth/ANT+TAKTAKTAKTAK
MapyGarmin Cycle MapGarmin Cycle MapGarmin Cycle MapWorldwide Garmin Cycle Map
Klasa wodoszczelnościIPX7IPX7IPX7IPX7
Porównanie modeli Edge 540 / 830 / 840 oraz 1040

Jak widać, kluczowe różnice pomiędzy urządzeniami dotyczą sposobu sterowania, czasu pracy urządzenia oraz dostępu do wielu pasm pozycjonowania satelitarnego. Godnym uwagi jest również to, że oba nowe modele liczników ładowane są przez port USB-C.

Funkcje sportowe w Edge 840 i Edge 540

Garmin Edge 540 oraz Edge 840 reklamowane są jako kompleksowe narzędzia treningowe. Tak, w przygotowaniach do kolejnych zawodów jak i stałym rozwoju umiejętności kolarskich. Jeśli chodzi o kwestie sportowe oba urządzenia oferują następujące funkcjonalności.

 • STAN WYTRENOWANIA, pokazuje, w jaki sposób trening wpływa na sprawność fizyczną i wydolność. Funkcja opiera się na zmianach w obciążeniu treningowym, a także pułapie tlenowym.
 • PUŁAP TLENOWY, czyli wskaźnik wydolności sportowca, który powinien wzrastać w miarę poprawy naszej kondycji.
 • AKLIMATYZACJA, urządzenie wyświetla powiadomienia o aklimatyzacji i poprawki do szacunkowego pułapu tlenowego oraz stanu wytrenowania, gdy temperatura przekracza 22’C, a wysokość 800 metrów.
 • CELE TRENINGOWE, np. nadchodzące zawody umożliwiają otrzymanie spersonalizowanego treningu, optymalnego pod kątem obciążenia oraz regeneracji.
 • DYNAMIKA JAZDY, to zaawansowane statystki dotyczące wydajności w czasie jazdy, również na rowerze MTB z uwzględnieniem wskaźników GRIT i FLOW.
 • OBCIĄŻENIE TRENIGOWE, jest wskaźnikiem pozwalającym zrozumieć fizjologiczny wpływ aktywności na organizm, a także wynikające z niego potrzeby regeneracyjne.
Garmin Edge 540/840 Kolarstwo przełajowe

To jednak tylko część możliwości obu urządzeń. Dodatkowo, otrzymujemy takie funkcje jak: Virtual Partner, Virtual Racer, Segmenty oraz Trening Interwałowy. Warto również pamiętać o powiadomieniach dotyczących odżywiania i nawadniania w czasie jazdy.

Bezpieczeństwo i łączność

Urządzenia serii Edge 540 oraz Edge 840 dbają również o bezpieczeństwo w czasie jazdy oraz łączność z najbliższymi. W rezultacie, otrzymujemy takie funkcje jak:

 • WYKRYWANIE ZDARZEŃ, w razie wypadku na drodze lub w terenie, EDGE automatycznie wyśle wiadomość z lokalizacją do kontaktów alarmowych.
 • FUNKCJA LIVETRACK, którą można uruchomić bezpośrednio z urządzenia, aby umożliwić bliskim śledzenie naszej lokalizacji w czasie rzeczywistym.
 • ALARM ROWEROWY, jeśli urządzenie wykryje ruch, włączy alarm i wyśle alert do podłączonego telefonu.
 • POWIADOMIENIA Z TELEFONU, pozwalają na odczytanie wiadomości tekstowych, e-mail, a także alertów na ekranie urządzenia EDGE.
 • ZGODNOŚĆ Z PRODUKTAMI VARIA, umożliwia sparowanie z radarem wstecznym i inteligentnymi światłami Varia, aby być widocznym na drodze.

Połączenie ze smartfonem pozwala również na synchronizację ustawień urządzenia w czasie rzeczywistym, sterowanie muzyką oraz wyświetlanie informacji o pogodzie.

Podsumowanie

Nadejście wiosny i rozpoczęcie sezonu kolarskiego to, z pewnością doskonały moment na prezentację nowych produktów rowerowych. Nowoczesne funkcje, długi czas pracy, a także niewielkie rozmiary to główne zalety serii Edge 540 i Edge 840. Dzięki temu, mogą zyskać podobną popularność co poprzednie modele tej serii, w każdej z oferowanych wersji.

Garmin Edge 540 Warianty

A jeśli już przy tym jesteśmy, to model Edge 540 dostępny jest w następujących konfiguracjach:

 • EDGE 540 (urządzenie, przedni uchwyt, standardowy uchwyt, smycz, kabel USB-C) w cenie: 1899
 • EDGE 540 Solar (urządzenie, przedni uchwyt, standardowy uchwyt, smycz, kabel USB-C) w cenie: 2399
 • EDGE 540 Bundle (urządzenie, czujnik prędkości i kadencji oraz tętna HRM-Dual, przedni uchwyt, standardowy uchwyt, smycz, kabel USB-C) w cenie: 2399

Garmin Edge 840 natomiast, kupimy w poniższych wariantach:

 • EDGE 840 (urządzenie, przedni uchwyt, standardowy uchwyt, smycz, kabel USB-C) w cenie: 2399
 • EDGE 840 Solar (urządzenie, przedni uchwyt, standardowy uchwyt, smycz, kabel USB-C) w cenie: 2849
 • EDGE 840 Bundle (urządzenie, czujnik prędkości i kadencji oraz tętna HRM-Dual, przedni uchwyt, standardowy uchwyt, smycz, kabel USB-C) w cenie: 2849

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *