Szkło Gorilla Glass czy szkło szafirowe w zegarkach Garmin, które wybrać?

Począwszy od modeli Fenix, firma Garmin rozpoczęła produkcje wybranych zegarków z dwoma wariantami szkła. Początkowo zegarki Fenix posiadały szkła mineralne, które z czasem zostały zastąpione przez kolejne generacje szkieł Gorilla Glass. W droższych wariantach Fenixów stosowane jest szkło szafirowe. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć różnicę między rodzajami szkieł oraz odpowiedzieć na często zadawane pytanie: czy warto dopłacić do wariantu szafirowego. Które szkło wybrać?

Historia Gorilla Glass

Gorilla Glass to chemicznie wzmacniane szkła produkowane przez firmę Corning. Początek prac nad szkłami wzmacnianymi chemicznie sięga lat 60-tych ubiegłego wieku. Wtedy to Corning opracował ich pierwowzór nazwany Chemcor. Wykorzystywany był przy produkcji pojazdów lądowych, samolotów oraz w przemyśle farmaceutycznym m.in. w pojazdach wyścigowych Dodge Dart czy Playmouth Barracuda. W 2005 roku firma Apple poszukiwała producenta odpornych na uszkodzenia ekranów do pierwszych telefonów iPhone i wybór padł na produkt firmy Corning. W późniejszych latach wielu producentów smartfonów oraz urządzeń mobilnych poszło w ślady Apple i również zaczęło korzystać ze szkieł Gorilla, co zapoczątkowało dynamiczny rozwój firmy.

Kryształy szafiru
Kryształy szafiru

Od tego czasu powstało wiele kolejnych generacji szkieł Gorilla Glass. W roku 2017 szacowano liczbę urządzeń korzystających z produktu firmy Corning na ponad pięć miliardów.

Sam proces produkcji polega na hartowaniu szkła metodą wymiany jonowej. Mniejsze jony sodu zastępuje się większymi jonami potasu, co sprawia, że końcowy produkt jest o wiele wytrzymalszy.

Firma Garmin korzysta obecnie z dwóch generacji szkieł. Gorilla Glass 3, odrobinę mniej odpornej, produkowanej od 2013 r. oraz Gorilla Glass DX, mocniejszej, produkowanej od 2018 r.

Które rodzaje szkła Gorilla stosuje Garmin w swoich zegarkach?

Szkło szafirowe

Minerał, jakim jest szafir posiada niebieską barwę. Ekran w zegarku musi zapewnić pełną czytelność, stąd aby to zagwarantować szkiełka wytwarza się z szafiru syntetycznego. Produkcja szkła szafirowego jest skomplikowanym procesem chemicznym i z grubsza polega na topieniu tlenków oraz wodorotlenków glinu w wysokiej temperaturze. Efektem produkcji jest syntetyczny kamień szlachetny, który po odpowiedniej obróbce jest w pełni przejrzysty. Jego wytrzymałość czyni go jednym z najtrwalszych minerałów na ziemi. Szkło szafirowe można zarysować tylko diamentem lub twardszym minerałem (np. Lonsdaleit będący de facto odmianą diamentu). Warto wiedzieć, że szkło szafirowe jest ok. 50% cięższe od szkła Gorilla Glass.

Garmin Venu 2s
Zegarek Garmin Venu 2s ze szkłem Gorilla Glass

Czy warto dopłacić do szkła szafirowego w zegarkach Garmin?

W bezpośrednim porównaniu szkło szafirowe jest zdecydowanie bardziej odporne na zarysowania od szkieł Gorilla Glass. Zarysowania zdarzają się niezwykle rzadko, zazwyczaj po bliskim kontakcie z pierścionkiem z brylantem. Jednocześnie w sieci krążą informacje, że szafir jest bardziej podatny na pęknięcie. Jest to jednak wada teoretyczna, bo ze względu małą powierzchnię nie widzieliśmy jeszcze przypadku pęknięcia szkła szafirowego. Dodatkowo pomaga lekkie obniżenie osadzenia szkła względem pierścienia.

Pomimo niewątpliwych zalet szkła szafirowego do jego zakupu może zniechęcić wyższa cena. Jego produkcja jest dużo droższa niż produkcja szkieł chemicznych i ma to odzwierciedlenie w cenach poszczególnych zegarków. Średnio są one droższe o około 500-700zł od odpowiedników ze szkłem Gorilla Glass. Dla porównania klikając w linki – aktualna cena zegarka Fenix 6 PRO (Gorilla Glass) oraz wersji Fenix 6 Sapphire (szkło szafirowe). Warto wiedzieć, że te dwa zegarki mają dokładnie te same funkcje i nie różnią się możliwościami. Jedynym dodatkiem w wersji szafirowej jest specjalne pokrycie ramki zegarka – DLC (Diamond-like carbon), które lepiej chroni kopertę przed zarysowaniem.

Podsumowując, naszym zdaniem zdecydowanie warto dopłacić do wariantu szafirowego. Pomimo widocznej różnicy cenowej, jest to zakup na lata i zabezpieczenie przed każdorazowym stresem w sytuacji niepożądanej. Jeżeli jednak nie chcemy lub po prostu nie możemy dopłacić do szafiru, zdecydowanie polecamy skorzystanie ze szkieł ochronnych, które w razie wypadku będą wspierać Gorilla Glass.

Folia ochronna na ekran
Szkło ochronne zapobiegnie rysom na Gorilla Glass

Zegarki Garmin ze szkłem Gorilla Glass jak i szafirowym dostępne są online w sklepie TRIGAR.pl oraz salonach stacjonarnych znajdujących się w Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie, Warszawie oraz Białymstoku.

3 komentarze do “Szkło Gorilla Glass czy szkło szafirowe w zegarkach Garmin, które wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *