Garmin Venu vs Venu SQ – porównanie zegarków

Wrzesień 2020r tak jak w roku poprzednim przyniósł nam premierę zegarka Garmin serii (bo tak już ją można nazwać) Venu. Będąc zegarkiem nowszym, Venu Sq jest jednak mniej zaawansowany, a także po raz pierwszy od długiego czasu (Vivoactive 1) Garmin stawia na kwadratową, a nie okrągłą obudowę. W niniejszym artykule postaramy się jak najbardziej przybliżyć wszystkie różnice, aby ułatwić wybór najlepszego smartwatcha Garmin, który mimo wszystko nie jest taki łatwy 🙂

Parametry techniczne Venu i Venu Sq

Venu Sq posiada kwadratową obudowę podczas gdy jego starszy brat posiada klasyczną obudowę okrągłą. Dokładne gabaryty Venu to 43,2 x 43,2 x 12,4mm natomiast Venu Sq – 40,6 x 37,0 x 11,5mm. I tutaj pierwsze zaskoczenie. Pomimo mniejszych gabarytów Venu Sq może pochwalić się większym wyświetlaczem. Różnica wynosi 0,1″, a dokładny rozmiar ekranu to kolejno 1,2″ i 1,3″.

Pozostając przy wyświetlaczu warto nadmienić, iż Venu posiada bardzo ładny ekran AMOLED podczas gdy Sq posiada ekran LCD, moim zdaniem prawie tak samo ładny, a mniej prądożerny. Obydwa z opcjonalnym trybem always-on-display.

Istotną zmianą w środku zegarka jest brak wysokościomierza barometrycznego oraz żyroskopu w modelu Venu Sq. Aktywności na które będzie mieć wpływ ten brak opisujemy poniżej. Co do czujnika tętna, obydwa modele są wyposażone w czujnik z pulsoksymetrem do sprawdzania saturacji.

Garmin Venu Sq

Zegarki różnią się również minimalnie osiągami czasu pracy na baterii. Garmin Venu Sq trochę lepiej w trybie zegarka, Venu lepiej w trybie GPS. Szczegółowe informacje w tabelce wieńczącej ten dział, znajdującej się poniżej.

Garmin VenuGarmin Venu Sq
Typ obudowyOkrągłaKwadratowa
Rozmiar obudowy43,2 x 43,2 x 12,4mm40,6 x 37,0 x 11,5mm
Wyświetlacz1,2″1,3″
Typ WyświetlaczaAMOLEDLCD
Żyroskop
TakNie
Wysokościomierz barometryczny
TakNie
Czas pracy baterii w trybie
Zegarka: do 5 dni,

GPS: do 20 godzin

GPS + Muzyka: do 6 godzin

Zegarka: do 6 dni,

GPS: do 14 godzin

GPS + Muzyka: do 6 godzin.

Aktywności

Obydwa modele łączy charakter bardziej smartwatch’owy niż zegarka treningowego. Nie oznacza to jednak, że nie nadają się do niego, wręcz przeciwnie. Z obydwoma zegarkami możemy chodzić, biegać, jeździć na rowerze, pływać (basen), a także jeździć na nartach czy snowboardzie.

Na początku warto nadmienić, że Venu Sq jak wspomnieliśmy przed momentem nie posiada wysokościomierza. Będzie miało to wpływ na dane w trakcie biegania, jazdy na rowerze, pływania czy podczas aktywności zimowych, a dokładniej na aktualną wysokość, przewyższenia. Sprawia to również, że model Venu Sq nie monitoruje pokonanych przez nas pięter w trybie całodobowym.

Brak żyroskopu z kolei może mieć negatywny wpływ na identyfikację stylu pływackiego czy identyfikację wykonywanego ćwiczenia na siłowni. Garmin zapewnia, że urządzenie nadaje się do tych samych aktywności co starszy odpowiednik więc najpewniej nadrabia całość akcelerometrem.

Obydwa zegarki nie posiadają wsparcia dla czujników dynamiki biegu i nie posiadają danych odnośnie stanu wytrenowania, więc informacje odnośnie biegania będą danymi podstawowymi takimi jak czas, prędkość, dystans, tempo, tętno i inne wynikające z tego dane (np. średnia z okrążenia). Obydwa modele wspierają także czujniki HRM Dual do pobierania dokładniejszych informacji o tętnie.

Garmin Venu SQ

Pod kątem aktywności rower,  zegarki są praktycznie bliźniacze. GPS złapie te same informacje, obydwa modele mają możliwość podłączenia czujnika prędkości i kadencji razem ze wspomnianym czujnikiem tętna. Brak w nich możliwości podpięcia czujników mocy czy informacji na temat dynamiki jazdy MTB.

W kwestii treningów siłowych, kardio, joga itp. jedyną różnicą jest brak animowanych treningów w zegarku Garmin Venu Sq. Kończąc kolejny dział porównania należy przypomnieć ,że obydwa zegarki nie posiadają pływania w otwartym akwenie gdyż nie są to zegarki zaprojektowane z myślą o triathlonie 🙂

Garmin VenuGarmin Venu SQ
Opcjonalny czujnik tętna na klatkę piersiowąTak (HRM Dual)Tak (HRM Dual)
Dynamika bieguNieNie
Stan WytrenowaniaNieNie
Wysokościomierz (informacje nt. wysokości, przewyższeń itp.)TakNie (dane mogą być mniej dokładne)
Monitorowanie pokonanych pięterTakNie
Żyroskop (identyfikacja stylu pływackiego, wykonywanego ćwiczenia siłowego)TakNie (dane mogą być mniej dokładne)
Rowerowy czujnik prędkości i kadencjiTakTak
Rowerowy Czujnik MocyNieNie
Pływanie w otwartym akwenieNieNie
Animowane TreningiTakNie

Dodatki

Jak widać urządzenia nie odbiegają od siebie diametralnie pod kątem uprawiania aktywności. Do pełnego porównania obydwu modeli zostały nam jeszcze tylko dodatki sprawiające ,że zegarek nabiera charakteru Smartwatcha.

Garmin Venu Sq tak samo jak starszy brat posiada obsługę płatności zbliżeniowych Garmin Pay. Różnica nastąpiła w kwestii odtwarzania muzyki bezpośrednio z zegarka. Co prawda obydwa modele mają tę funkcję, ale w przypadku Venu Sq tak jak np. Forerunner 645 czy Vivoactive 3 – tylko wersja opisana jako Music.

Ostatnią rzeczą odróżniającą od siebie obydwa modele jest brak możliwości wgrania ruchomych tarcz zegarka takich jak choćby domyślne z Venu do modelu Garmin Venu Sq.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł przybliżył wam maksymalnie obydwa modele i ułatwi ewentualną decyzję który z nich wybrać 🙂 W razie chęci uzyskania większej ilości szczegółowych informacji o zegarkach i zakupu zapraszamy do sklepu internetowego TRIGAR.pl oraz salonów stacjonarnych znajdujących się w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie, Białymstoku oraz Gdańsku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *