Nawigacje „turystyczne” Garmin to najbardziej uniwersalne z urządzeń GPS amerykańskiego producenta. Sprawdzają się w bardzo wielu różnych aktywnościach. Od jazdy na rowerze przez piesze wędrówki, żeglarstwo, paralotniarstwo, jazdę off-road i wielu wielu innych. Są także chętnie wykorzystywane do pracy w terenie przy pomiarze odległości, powierzchni (np. pola) czy też zaznaczania punktów . Popularne „ręczniaki” można z łatwością nosić w dłoni, plecaku, zamontować na kierownicy roweru czy motocykla. Cechą łączącą te modele jest to, że są zasilane przez wymienne baterie/akumulatory. Ponieważ nie znajdują się one w większości zestawów z urządzeniami turystycznymi stąd dobrze od razu przemyśleć z jakiego rozwiązania będziemy korzystać. W tym wpisie sprawdzimy jakiego typu zasilania warto używać i jaki sprawdza się najlepiej.

Rodzaje ogniw

Zdecydowana większość urządzeń korzysta z baterii wielkości AA (R6). Jedynym wyjątkiem jest seria Foretrex, gdzie pasują baterie AAA (R03). Na początku dokonamy najważniejszego rozróżnienia i podzielmy źródła zasilania na jednorazowe (baterie) i wielokrotnego użytku (akumulatory). Jeśli z naszego GPS-a będziemy korzystać regularnie, warto od razu wybrać to drugie rozwiązanie.

GPSMAP 66st i 3 rodzaje akumulatorów

Akumulatory

Przez długie lata na rynku dostępne były jedynie akumulatory NiCd (niklowo-kadmowe), które charakteryzowały się „efektem pamięci” i ulegały szybkiemu samorozładowywaniu. Korzystanie z nich było uciążliwe i wymagało od użytkowników podstawowej wiedzy i uwagi. Wszystko zmieniło się w 2005 roku, gdy Sanyo (obecnie pod marką Panasonic) wprowadziło akumulatory NiMH (niklowo-wodorkowe) nowej generacji. Charakteryzują się one bardzo małym efektem samorozładowania oraz niezwykle długą żywotnością (2100 cykli względem 300-500). Niskie samorozładowywanie oznacza, że po naładowaniu bateria utrzymuje swoją pojemność przez długi okres czasu. Nie musimy się więc martwić, gdy akumulatorki leżały nieużywane przez 3 miesiące w szufladzie, a my musimy ich natychmiastowo użyć. Po roku bez ładowania białe akumulatory Eneloop zachowają 90% swojej pojemności. Dodatkowo dobrze sprawdzają się w niskich temperaturach (do -20°C).

Koszt zestawu 4 akumulatorów Eneloop z oryginalną ładowarką to 99zł. Jeśli zestawimy ten koszt z zakupem 4 baterii alkalicznych w „Żabce” czy na stacji benzynowej (ok. 14zł za 4 sztuki), to zakup zwróci nam się już po 7 użyciach, czyli jednym dwutygodniowym urlopie. Używając wielokrotnie tych samych akumulatorów nie wytwarzamy także śmieci wymagających szczególnej utylizacji. W ślady Sanyo poszło wielu producentów i obecnie akumulatorów NiMH o niskim stopniu samorozładowywania jest już na rynku całkiem sporo. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie akumulatory NiMH to akumulatory nowego typu i przy zakupie należy zwracać uwagę na opis produktu.

W odniesieniu do produktów Panasonic Eneloop warto jeszcze dodać, że występują one w kilku wersjach. Najpopularniejsze są modele „białe” i te zalecamy do użycia z urządzeniami GPS. Są także dostępne wersje „czarne” o nazwie Eneloop Pro. Cechujące się większą pojemnością – 2500mAh, ale mniejszą ilością cykli ładowania – ok. 500. Praktyka pokazuje, że po jakimś czasie ich realna pojemność niestety spada. Taki efekt nie występuje w zwykłych „białych” Eneloopach. Po kilku latach użytkowania nadal zachowują one pojemność praktycznie równą fabrycznej.

Akumulator Garmin

Niektóre modele nawigacji turystycznych: seria Oregon 600/700, GPSMAP 64s/st, GPSMAP 66s/st mają także możliwość zastosowania specjalnych akumulatorów Garmin, które ładują się bezpośrednio w urządzeniu. Wystarczy, że podepniemy nawigację kablem USB do ładowarki lub komputera i w łatwy sposób je naładujemy. Te akumulatory są połączone w specjalny sposób, przez co dotykają przycisku znajdującego się pod pokrywą baterii. Kiedy przycisk jest wciśnięty nawigacja zna pojemność akumulatorów i pozwala na ładowanie ich prądem z zewnątrz. To rozwiązanie jest bardzo wygodne, gdyż nie musimy posiadać zewnętrznej ładowarki i nie musimy każdorazowo wyciągać akumulatorów z nawigacji. Sprawdzi się, gdy po dniu w terenie mamy dostęp do gniazdka/komputera w celu doładowania.

Akumulatory Garmin

Baterie

Jednorazowe baterie mają jedną zasadniczą zaletę – można je zakupić praktycznie wszędzie. Jeśli akurat skończył nam się zapas energii, wystarczy zatrzymać się na stacji benzynowej i zakupić nowy pakiet. Dobre baterie alkaliczne posiadają większą pojemność od najpopularniejszych akumulatorów – od 2300mAh do nawet 2900mAh. Ich wybór na rynku jest bardzo szeroki. Tak jak rozpiętość cenowa. Warto pamiętać, że najtańsze baterie AA nie są alkaliczne – szybko się rozładują, a mogą także „wylać się” uszkadzając sprzęt, więc ich używanie nie jest wskazane.

Oprócz baterii alkalicznych w turystycznych nawigacjach Garmin można także użyć baterii litowych (Li-FeS2). Tego typu baterie sprawdzą się do zastosowań w górach wysokich czy podczas wypraw, gdy potrzebujemy uzyskać maksymalnie długi czas pracy. Baterie litowe charakteryzują się niezwykle długim czasem pracy, jest to co najmniej dwa razy więcej niż dobre baterie alkaliczne. Dodatkowo świetnie się sprawdzają w bardzo niskich temperaturach (do -40°C). Są także o 1/3 lżejsze od innych baterii i akumulatorów. Ich wadą jest cena, w  sklepach internetowych za pakiet 4 baterii trzeba zapłacić około 25zł. Jak można się domyślić baterie litowe z tego względu nie są zbyt popularne na rynku i nie znajdziemy ich w zwykłych sklepach. Idziesz w Himalaje zimą? Ten typ baterii jest właśnie dla Ciebie.

Ilość baterii

Do większości modeli nawigacji turystycznych używamy dwóch baterii AA. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, wyłącznie w serii Foretrex stosuje się dwie mniejsze baterie AAA. W tym rozmiarze są dostępne zarówno akumulatory Eneloop, baterie alkaliczne oraz litowe. Dwa modele największych nawigacji: seria Montana oraz GPSMAP 276cx operują jednak na aż trzech bateriach AA. Te modele posiadają duże ekrany, kolejno 4 oraz 5 cali, stąd potrzebują większego zapasu energii. Wspomniane modele mogą działać również na dedykowanych akumulatorach, które zawsze znajdują się w komplecie przy zakupie nawigacji.

Wszystkie modele turystycznych odbiorników Garmin oraz akumulatory znajdziecie w sklepie TRIGAR.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *