Garmin Fenix 5 Plus, Fenix 5X Plus, Fenix 5S Plus

Spekulacje na temat prezentacji nowej generacji zegarów z serii Fenix 5 okazały się być prawdą. Amerykański producent długo nie czekał z odpowiedzią na fińskiego Suunto 9 i zaprezentował nową linię swojego multisportowego zegarka oznaczoną jako Garmin Fenix 5 Plus.

Dlaczego Garmin Fenix 5 Plus?

Garmin lubi zaskakiwać fanów  numeracją swoich produktów. Przypominamy, że całkiem niedawno, bo na początku 2017 roku została zaprezentowana seria zegarków Fenix 5, która zastąpiła popularną „trójkę”. Przyczyny pominięcia Fenixa 4 nigdy nie zostały oficjalnie wyjaśnione. Tym razem na rynku zegarków multisportowych nie pojawi się Fenix 6, tylko seria Fenix 5 z „plusem” w nazwie. Podobna strategia nazewnictwa w ostatnich miesiącach została także zastosowana w przypadku licznika Garmin Edge 520 Plus.

Co nowego w serii Fenix 5 Plus

Od debiutu zegarków Garmin Fenix 5, amerykański producent wprowadził do swojej oferty dwie kluczowe nowości. Płatności zbliżeniowe Garmin Pay zaprezentowane po raz pierwszy w modelu Vivoactive 3 (co ciekawe płatności za pośrednictwem zegarka działają już w Polsce o czym pisaliśmy tutaj) oraz funkcję Garmin Music. Bezprzewodowe przesyłanie muzyki z zegarka do zgodnych słuchawek póki co jest dostępne tylko w modelu Garmin Forerunner 645 Music. Naturalną koleją rzeczy jest zatem dodanie tych opcji do serii Fenix 5 Plus. Poza tym w nowej linii zegarków pojawi się także wsparcie dla odbioru sygnału z europejskiego systemu Galileo. Oznacza to, że wszystkie zegarki z nowej linii będą odbierały sygnał z aż trzech systemów: GPS, GLONASS i Galileo. Rozwiązanie to powinno mieć korzystny wpływa na pomiar tempa, prędkości i dystansu.

garmin-fenix-5-plus

Mapa w standardzie

W poprzedniej generacji tylko model Fenix 5X posiadał wbudowaną mapę. W serii Garmin Fenix 5 Plus mapa jest dostępna w każdym modelu. Dodatkowo każdy model zyskał wsparcie dla funkcji Trendline, czyli wyszukiwania najpopularniejszy tras i szlaków w okolicy. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne dla biegaczy i kolarzy. Zegarek bazując na milionach kilometrów jakie udostępniają użytkownicy urządzeń treningowych Garmin w platformie Garmin Connect podpowiada najciekawsze w danej okolicy trasy. Mapa posiada także rozbudowaną bazę punktów użytecznych POI, dzięki czemu szybko odnajdziesz najbliższy hotel, restaurację czy sklep.

garmin-fenix-5-plus-mapy

Wyznaczanie pętli

Wszystkie modele z serii Fenix 5 Plus zostały także wzbogacone o wyznaczanie pętli rowerowych i biegowych.  O funkcji Round Trip Run i Round Trip Ride pisaliśmy przy okazji prezentacji modelu Fenix 5X. Zasadę działania możecie sprawdzić tutaj.

ClimbPro

ClimbPro to specjalna funkcja, która dostarcza danych w czasie rzeczywistym na temat bieżących i nadchodzących podbiegów i podjazdów dla wstępnie załadowanych aktywności podczas biegu przełajowego, jazdy rowerem górskim lub jazdy po szosie. Ta nowość także będzie dostępna w każdym modelu z serii Fenix 5 Plus.

garmin-fenix-5-plus

Nadgarstkowy pulsoksymetr

Model Garmin Fenix 5x Plus jako jedyny z nowej linii posiada opcję nadgarstkowego pomiaru natelenienia krwi Pulse OX. Funkcja ta zapewnia monitorowanie nasycenia tlenem krwi i jest szczególnie przydatna podczas przebywania na dużych wysokościach i aklimatyzowaniu się.

Funkcje znane z serii Fenix 5

Podobnie jak wcześniejsza generacja, wszystkie zegarki z serii Fenix 5 Plus posiadają:

 • wsparcie dla wielu aktywności (bieganie, pływanie, rower, triathlon, narty, snowboard, SUP, ergometr, schody, siłownia, cardio, yoga, itd.)
 • wsparcie dla zewnętrznych czujników (synchronizacja za pomocą ANT+ lub Buetooth Smart)
 • komunikację po bluetooth ze smartfonem (odbiór powiadomień z telefonu, bezprzewodowe przesyłanie aktywności, treningów)
 • wskazania stanu wytrenowania, obciążenia treningowego, szacunkowego pułapu tlenowego, dynamiki biegu,
 • wsparcie dla funkcji śledzenia na żywo Garmin Live Track
 • monitor dobowej aktywności (liczenie kroków, dystansu, kalorii, jakości snu itp)
 • wysokościomierz, barometr, termometr, kompas trójosiowy
 • wsparcie dla pasków szybkiej zmiany Garmin Quick Fit
 • w zależności od modelu szafirowe lub mineralne szkiełko
 • protokół wi-fi do przesyłania danych z zegarka do platformy Garmin Connect (w serii Fenix 5 tylko modele ze szkiełkiem szafirowym posiadały wi-fi)
Czas pracy na baterii

W poniższej tabeli zebraliśmy czas pracy zegarków z poprzedniej generacji oraz nowej serii Fenix 5 Plus. Garmin nie podaje informacji o pojemności zastosowanej baterii, ale z poniższego zestawienia wynika że dłuższe czasy pracy na jednym naładowaniu uzyskano tylko w modelu Fenix 5X Plus. Warto zwrócić uwagę na długi czas pracy z włączonym GPS i odtwarzaczem muzyki w przypadku serii Fenix 5 Plus i Fenix 5X.

Fenix 5S PlusFenix 5SFenix 5 PlusFenix 5Fenix 5X PlusFenix 5X
Tryb SmartwatchDo 7 dniDo 9 dniDo 12 dniDo 14 dniDo 20 dni Do 12 dni
Tryb GPSDo 11hDo 14hDo 19hDo 24hDo 33hDo 20h
Tryb GPS + MuzykaDo 4,5hn/dDo 8hn/dDo 13hn/d
Tryb UltraTrackDo 25hDo 35hDo 42hDo 60hDo 70hDo 35h
Cena i premiera w Polsce

Cena uzależniona jest od wariantu zegarka. I tak cena:

 • za wariant ze szkiełkiem mineralnym zegarka Garmin Fenix 5S Plus i Garmin Fenix 5 Plus wynosi: 3099zł
 • za wariant ze szkiełkiem szafirowym zegarka Fenix 5S Plus i Garmin Fenix 5 Plus wynosi: 3549zł
 • za wariant ze szkiełkiem szafirowym i tytanową ramką zegarka Garmin Fenix 5 Plus wynosi: 3749zł
 • za wariant ze szkiełkiem szafirowym i nadgarstkowym pulsoksymetrem w zegarku Garmin Fenix 5X Plus wynosi: 3749zł

Pierwsza dostawa zegarków do Polski powinna nastąpi jeszcze w czerwcu. Zainteresowanych zakupem odsyłamy do salonów firmowych oraz sklepu online TRIGAR.pl

3 komentarze do “Garmin Fenix 5 Plus, Fenix 5X Plus, Fenix 5S Plus

 • 27 czerwca, 2018 o 17:16
  Bezpośredni odnośnik

  kto z tego wszystkiego skorzysta?
  funkcja mierzenia ilości tlenu w krwi…. gadżet do niczego nikomu nie przydatny, ale są tacy którzy w to uwierza 😉

  Odpowiedz
  • 3 lipca, 2018 o 13:02
   Bezpośredni odnośnik

   Nie mieliśmy jeszcze okazji testować pulsoksymetru, ale faktycznie jest to funkcja z której skorzysta wybrana grupa użytkowników. Garmin daje jednak możliwość wyboru. Jeżeli ktoś nie potrzebuje map w zegarku, płatności zbliżeniowych oraz odtwarzacza muzyki to jest seria Fenix 5 (bez plusa w nazwie). Jeżeli zrezygnujemy z designu na rzecz bardziej sportowych zegarków z grupy Garmin Forerunner to możemy wybierać spośród zegarków z jeszcze mniejszą ilością funkcji, a co za tym idzie korzystniejszą ceną.

   Odpowiedz
  • 22 lutego, 2019 o 16:18
   Bezpośredni odnośnik

   ¨funkcja mierzenia ilości tlenu w krwi…. gadżet do niczego nikomu nie przydatny¨

   mylisz sie.
   tzw saturacja krwi tlenem jest bardzo przydatna, a nawet wymagana przy wspinaczce wysokogorskiej.
   informuje cie o twoim stanie aklimatyzacji.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *