Jeśli brakuje Wam pomysłu na ciekawy prezent dla osoby kochającej wędkarstwo zachęcamy do zapoznania się z naszym wpisem. Posiadamy w ofercie szeroki wachlarz echosond Garmin w promocyjnych cenach specjalnie na Gwiazdkę – zapraszamy tutaj.

Czym jest echosonda Garmin?

Echosonda to urządzenie składające się z ekranu wyposażonego w przyciski oraz przetwornika, czyli małej części umieszczonej w wodzie. Poprzez wysyłanie fal o różnej częstotliwości echosonda na bieżąco pokazuje nad czym właśnie przepłynęliśmy. Natrafiając na twardy element w toni, na przykład rybę, pokazuje ją na ekranie w ciemnym kolorze. Po dłuższym czasie pracy z echosondą doświadczony wędkarz zwróci uwagę nie tylko na ryby przepływające pod nim, ale także na ukształtowanie i rodzaj dna, co ułatwi wyszukiwanie konkretnych gatunków ryb. Warto zaznaczyć, że każda echosonda Garmin posiadają polskie menu, dzięki czemu bardzo szybko i intuicyjnie każdy użytkownik nauczy się ich obsługi.

echosonda garmin
Fot. Garmin Striker 7SV. Źródło: https://www.garmin.com/en-US/blog/fishandhunt/best-fishfinder-500-striker-7sv/
Co jest potrzebne do działania echosondy?

W pudełku znajdziemy wszystko co niezbędne aby zacząć korzystać z echosondy oprócz źródła zasilania. Ponieważ echosondy nie posiadają wewnętrznych baterii musimy podłączyć je z zewnątrz. Jeśli łódź nie jest wyposażona w instalację elektryczną należy wyposażyć się w akumulator żelowy 12V (dostępny do nabycia osobno).

Czym echosondy różnią się od siebie?

Kupując echosondę musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
– jakiej wielkości potrzebujemy ekran – do wyboru są wyświetlacze od 3,5 do 9 cali,
– jaki potrzebujemy przetwornik (z ClearVu lub SideVu),
– bez lub z modułem GPS.

Wielkość ekranu przekłada się przede wszystkim na czytelność. Na dużym ekranie łatwiej będzie dostrzec niewielkie ryby i szczegóły dna. Dodatkowo większy ekran można podzielić, aby uzyskać różne informacje na raz, na przykład widok mapy i widok sonaru. Z kolei mniejszy ekran przypadnie do gustu osobom, które często zmieniają jednostki i chcą mieć jak najbardziej poręczne urządzenie.

Tryby skanowania

Obecnie przetworniki w typowej echosondzie mogą mieć trzy różne tryby skanowania, co przekłada się na różnego rodzaju obrazy na ekranie.

1. Obraz tradycyjny. W taki widok jest wyposażona każda echosonda. Najbardziej przydatny do łowienia większości ryb. Dzięki szerokiemu stożkowi fal wysyłanych przez przetwornik ryby przepływając pod łodzią tworzą na ekranie charakterystyczne „łuki” przez co łatwiej zobaczyć je na ekranie.

2. Obraz ClearVu, wcześniej nazwany DownVu (urządzenia oznaczone skrótem „CV”). Przetwornik wysyła fale o wyższej częstotliwości, dzięki czemu widok jest bardziej szczegółowy i bardziej „wycieniowany”. Ryby na ekranie tworzą małe punkty, za to dzięki wyższej rozdzielczości widzimy więcej mniejsze elementy, co szczególnie przydaje się przy oglądaniu dna. W tym widoku pięknie widać zatopione przedmioty, jak na obrazie poniżej.

echosonda garmin

Fot. Samochód odnaleziony na dnie zbiornika, widok ClearVu (wcześniej DownVu). Źródło https://www.garmin.com/en-US/blog/fishandhunt/garmin-fishfinder-locate-missing-vehicle/

3. Widok SideVu, który znajdziemy w najwyższych modelach echosond z ekranami 7 i 9 cali (modele oznaczone jako „SV”) pozwala zobaczyć oddzielnie widok tego, nad czym przepływamy po prawej i po lewej burcie. Jesteśmy więc dokładniej zorientowani w sytuacji wiedząc po której stronie łodzi znajdują się ryby lub jakiś obiekt na dnie.

Echosonda Garmin serii Striker/Fishfinder czy echoMAP?

Wodne urządzenia Garmina można z grubsza podzielić na echosondy do użytku na wodach śródlądowych – serie Striker i Fishfinder oraz bardziej zaawansowane serie echoMAP i GPSMAP. Główna różnica polega na tym, że serie Striker oraz Fishfinder nie obsługują map batymetrycznych oraz nie mają możliwości podpięcia dodatkowych czujników czy akcesoriów bardziej przydatnych na morzu czy w żeglarstwie (np. czujnik wiatru czy AIS).

 

Fishfinder 350 PLUSSeria StrikerSeria echoMAP
Dostępne ekrany6 cali3,5 – 5 – 7 cali4 – 5 – 7 – 9 cali
Przetwornik w komplecieTradycyjnyTradycyjny/ClearVu/SideVu*Tradycyjny/ClearVu/SideVu*
Odczyty głębokości, temperaturyTakTakTak
Wbudowany GPSNieTakTak
Zaznaczanie pozycjiNieTakTak
Obsługa sieci NMEA 2000NieNieTak*
Obsługa PANOPTIXNieNieTak*

* w zależności od modelu

echosonda garmin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *