Automatyczny Multisport w zegarku Garmin Forerunner 310XT/910 XT i Garmin Fenix 2

Przy okazji expo związanego z zawodami triathlonowymi w Sierakowie i Poznaniu na których mieliśmy okazję w tym roku prezentować zegarki treningowe firmy Garmin, wielokrotnie byliśmy pytani o to jak działa funkcja automatycznego multisportu w zegarkach Garmin Forerunner 310 XT,  Garmin Forerunner 910XT oraz Garmin Fenix 2.
Oba wyżej wymienione zegarki charakteryzują się długim czasem pracy na baterii (przy włączonym gps nawet do 20 godzin) oraz wodoszczelnością (do 50 metrów) co sprawia, że są chętnie wybierane przez triathlonistów.

 

Dodatkowe udogodnienie stanowi możliwość szybkiej zmiany aktywności. Wystarczy przytrzymać klawisz mode i wybrać z listy dyscyplinę, którą w danej chwili potrzebujemy. Dla każdego sportu istnieje możliwość ustawienia osobnych parametrów treningowych. W praktyce wygląda to następująco:
Rozpoczynając jazdę na rowerze, przytrzymujemy Mode, następnie wybieramy z listy Rower, akceptujemy wybór klawiszem Enter, klikamy Start i rozpoczynamy trening. Na zakończenie klikamy Stop i przez przytrzymanie przycisku LAP przenosimy aktywność do historii.
Kolejnego dnia planujemy trening związany z bieganiem. Włączamy zegarek i wykonujemy czynności opisane powyżej z tą różnicą, że z listy dostępnych sportów wybieramy opcję Bieg.
Po przesłaniu danych z zegarka do komputera (Garmin Conect, Training Center, Endomondo itp) poszczególne treningi zostaną sklasyfikowane wg. sportów.

 

W trakcie zawodów triathlonowych, gdzie liczą się każde sekundy, a narastające zmęczenie zdecydowanie nie sprzyja przeklikiwaniu zegarka, warto skorzystać z funkcji automatycznego multisportu. Funkcja ta umożliwia zarejestrowanie całych zawodów, z podziałem na poszczególne etapy (w tym zliczenie czasu przejść między zmianą dyscypliny), gdzie zmiana dyscypliny ogranicza się do klikania na jeden przycisk.
Na poniższych zdjęciach pokazujemy jak uruchomić funkcję automatycznego multisportu. W prezentacji wykorzystujemy zegarek Garmin Forerunner 910XT. Identyczna procedura dotyczy modelu FR 310XT.
1. Z menu głównego zegarka wybieramy: Treningi     

 

2. Odnajdujemy na liście funkcję: Automatyczny Multisport

 

3. Jeżeli zależy nam na zarejestrowaniu czasu, który straciliśmy w strefie zmian zaznaczamy kwadracik Wlicz przejście. Klikamy enter na pozycji  Włącz Multisport.

 

 

4. W tym momencie na ekranie pojawi się informacja obrazkowa o wybranej dyscyplinie, dystans wieloetapowy (łączny dystans zliczany od rozpoczęcia zawodów) oraz czas wieloetapowy (łączny czas liczony od rozpoczęcia zawodów).

 

 

5. W momencie rozpoczęcia zawodów klikamy klawisz Start. Na ekranie pojawi się komunikat Zacznij pływanie. 

 

 

6. W momencie wyjścia z wody wystarczy kliknąć klawisz Lap. Na ekranie pojawi się komunikat Przejście 1

 

 

7. Po wyjściu ze strefy zmian, ponownie klikamy na Lap. Na ekranie pojawi się komunikat Zacznij jazdę na rowerze 

 

 

8. Kończąc jazdę na rowerze klikamy na Lap. Na ekranie pojawi się komunikat Przejście 2, a zegarek zarejestruje czas jaki spędziliśmy w tej strefie.

 

 

9. Ponowne wybranie przycisku Lap wywoła komunikat Zacznij bieg

 

 

10. Wbiegając na metę po raz ostatni klikamy Lap. Zegarek komunikatem dźwiękowym oraz informacją  wyświetlaną na ekranie: Koniec aktywności Multisport poinformuje triathlonistę o zakończeniu zawodów.  

 

Po zapisaniu aktywności do historii i przesłaniu danych do komputera użytkownik uzyska możliwość analizy całych zawodów z podziałem na dyscypliny oraz przejścia.

3 komentarze do “Automatyczny Multisport w zegarku Garmin Forerunner 310XT/910 XT i Garmin Fenix 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *