Pomiar powierzchni pola za pomocą odbiorników Garmin

Większość urządzeń turystycznych firmy Garmin posiada możliwość pomiaru pola powierzchni. Procedura pomiaru jest bardzo prosta i ogranicza się do przejścia lub przejechania wraz z odbiornikiem dookoła mierzonej działki, wzdłuż jej granic.

 

Do wykonania pomiaru urządzenie wykorzystuje funkcję zapisu śladu. W praktyce wygląda to tak, że im większą działkę mierzymy tym uzyskany pomiar jest dokładniejszy. Bardzo ważną kwestię stanowi kształt mierzonego pola. Regularne kształty charakteryzują się dokładniejszym pomiarem, nie oznacza to jednak, że turystyczny Garmin nie poradzi sobie z małymi, powycinanymi polami.

Błąd pomiaru nie przekracza 3%, zatem odbiorniki mogą służyć pomocą przy wyznaczaniu pomiarów dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W celu uzyskania najdokładniejszego wyniku warto wykonać kilka pomiarów, najlepiej w odstępstwie kliku dni i uśrednić wartość.

Poniższe zdjęcia wraz z krótkim opisem pokazują zasadę wykonania pomiaru pola powierzchni:

1. Po wyjściu z budynku uruchamiamy odbiornik. W drodze na pole zdąży on zlokalizować się i osiągnąć najlepszą w danym dniu dokładność. Stajemy w narożniku działki, którą planujemy zmierzyć i wybieramy z menu głównego urządzenia ikonę: Pomiar powierzchni.

2. Następnie postępujemy zgodnie z instrukcjami pojawiającymi się na ekranie. Klikamy Start i obchodzimy działkę-obszar, który chcemy obliczyć. W trakcie pomiaru należy poruszać się możliwie blisko granicy działki. Na prostych odcinkach można przyspieszyć kroku, przy narożnikach, czy nieregularnych kształtach warto zwolnić w celu uzyskania większej dokładności pomiaru.

3. Po powrocie do punktu startowego klikamy: Stop. W tym momencie będziemy mieli możliwość wyboru jednostki w jakiej ma być przedstawiony pomiar pola. Pomiary można zapisywać w urządzeniu, dodając do nich datę i krótką notatkę.

4. Dane z urządzenia można przesłać za pomocą kabla USB (kabel znajduje się w zestawie) do darmowego programu Garmin BaseCamp. Uzyskujemy w ten sposób możliwość wydrukowania fragmentu mapy przedstawiającego nasz pomiar.

Poniżej przedstawiamy urządzenia, które naszym zdaniem najlepiej nadają się do pomiaru powierzchni pola.

Seria Etrex to najnowsze odbiorniki, które jako jedyne na rynku korzystają zarówno z satelitów amerykańskich (system GPS) jak i rosyjskiego układu GLONASS. Rozwiązanie to pozwala na osiągnięcie lepszej dokładności naszej pozycji (nawet do 2 metrów), a co za tym idzie bardziej precyzyjnego pomiaru powierzchni.

Garmin Etrex 10 to propozycja dla użytkowników, którym zależy przede wszystkim na konkretnej funkcji jaką jest pomiar powierzchni. Urządzenie ma monochromatyczny wyświetlacz i nie ma możliwości dogrywania dodatkowych map. Orientację w terenie ułatwia wbudowana mapa bazowa całego świata, która zawiera podstawowe dane (np. drogi krajowe, oznaczenie miejscowości, granice międzynarodowe). Poza funkcją pomiaru powierzchni odbiornik posiada możliwość zapisywania punktów ulubionych, śladów, kalendarz polowań i faz księżyca itp.

Garmin Etrex 20 został wzbogacony o kolorowy wyświetlacz, możliwość obsługi dodatkowych map (np. mapy topograficzne, morskie, drogowe) oraz slot kart pamięci. Po dokupieniu dodatkowych uchwytów etrexa 20 można wykorzystać na rowerze, quadzie, motocyklu czy w samochodzie.

Należy tu dodać, że dokładność pomiarowa obu urządzeń jest identyczna.

Garmin Gpsmap 62s
w porównaniu do etrex-ów posiada większy wyświetlacz, kompas elektroniczny oraz wysokościomierz ciśnieniowy. Ważnym dodatkiem jest wyjście na antenę zewnętrzną. Antena zewnętrzna może być przydatna w przypadku dokonywania pomiarów w zalesionym terenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *